Pietvakarinėje Kretos dalyje, tarp stačių Lefka Ori, dar kitaip vadinamų „Baltųjų kalnų” sienų, driekiasi vienas įspūdingiausių Europoje gamtos kūrinių – Samarijos tarpeklis. Šis gamtos stebuklas susiformavo prieš 14 milijonų metų, kai Tarajo upė, tekanti sprūdžiu tarp Pachno masyvo rytuose ir Gingilo bei Volakijo kalnų vakaruose, uolose išgraužė gilią vagą.


Samarijos tarpeklio ilgis – 18 km. Jo plotis vietomis siekia tik pustrečio metro, o aukštis kai kur – net 2000 metrus. Žiemą Tarajo upė būna srauni, teka tarpekliu veržliu srautu. Upės lygis būna pakilęs bei kyla akmenų griūčių pavojus, todėl lankytojai į tarpeklį neįleidžiami. Bet vasarą srauni upė pavirsta į vos čiurlenantį upelį, palei kurį vedančiu akmenuotu takeliu, tarp gegužės ir spalio pabaigos, mielai vaikštinėja turistai.


Samarijos tarpeklis 1962 m. buvo paskelbtas gamtos rezervatu, o 1980 m. pripažintas viena iš gražiausių vietovių Europoje. Jis yra Lefka Ori Nacionalinio parko dalis ir saugomas UNESCO.

Turistinis maršrutas Samarijos tarpekliu prasideda beveik 1200 m virš jūros lygio. Tako ilgis sudaro apie 14 km. Jis nėra labai lengvas ir reikalauja šiokios tokios ištvermės, bet per metus jį įveikia apie 300 tūkst. žmonių. Žygyje į Samarijos tarpeklį turistai įprastai užtrunka visą dieną. Taką įveikti prireikia 5-8 valandų. Patartina turėti patogią avalynę.


Įėjimas yra prie Ksiloskalo, kur yra įrengti mediniai laiptai. Bilieto kaina 5 Eurai (gali keistis). Pirmus 3 kilometrus takas yra nelygus. Jis leidžiasi žemyn apie 700 metrų į tarpeklio dugną. Už 8 km tarpeklyje stovi 1962 metais apleistas Samarijos kaimas.  Už kaimo tarpeklis siaurėja, o ties Geležiniais Vartais pasiekiame siauriausią tarpeklio vietą. Pasakojama, jog pro jį neįstengė prasibrauti nė vienas priešas! Gamta čia iš ties įspūdinga. Tarp Geležinių Vartų ir jūros tarpeklis vėl išplatėja. Maršrutas baigiasi Agia Roumelis kaimelyje, įsikūrusiame prie Libijos jūros. Atgal grįžti galima keltu. Paskutinis keltas iš prieplaukos išplaukia 18val, todėl geriau nevėluoti. Kelto kaina apie 7 Eurai (gali keistis).


Manoma, kad tarpeklio pavadinimas kilęs iš bizantiškos kaimo bažnyčios Osia Maria pavadinimo. Daug šimtmečių šis tarpeklis teikė prieglobstį nusikaltėliams ir žmonėms, mėginantiems išvengti kraujo keršto, gyvavusio daugelyje Kretos kaimų. XX a. penktą dešimtmetį jis buvo ideali vieta slėptis komunistų partizanams, kovojusiems Graikijos pilietiniame kare.

Vietiniai sako: „tas, kuris neperėjo Samarijos tarpeklio, negali teigti pažįstąs Kretą“. Ir jie teisūs: juk tai pati įstabiausia gamtos įdomybė Kretoje. Patiriamą nuovargį įveikinėjant tarpeklį atperka įspūdžių gausa ir supantys žavingi vaizdai.


Pastaba:
keliaujant Samarijos tarpekliu, kas kelis kilometrai yra įrengti tualetai ir vandens šaltiniai, kur galima pasipildyti vandens atsargas. Todėl gausiai geriamuoju vandeniu pasirūpinti iš anksto – nebūtina. Užtenka turėti vieną buteliuką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *