Alaus darymo tradicijos Belgijoje siekia viduramžius ir jos mastai yra tiesiog stulbinantys. Šimtai alaus daryklų gamina bene pusę tūkstančio skirtingų alaus rūšių, o gal net ir dar daugiau, tiksliai niekas nežino. Dauguma šių alaus rūšių yra vietinės, neeksportuojamos už šalies ribų ir vartojamos tik vietiniuose miesteliuose.


Jau viduramžiais vienuoliai trapistai virdavo unikalų aukštos kokybės alų. Iš aštuonių pasaulio trapistų alaus daryklų penkios yra Belgijoje. Į šias daryklas lankytojai paprastai neįleidžiami, bet vienuolių gaminamu “eliksyru” turistai gali pasimėgauti viename iš nesuskaičiuojamų Briuselio arba užmiesčio barų ar tavernų.


Bene įdomiausia alaus mėgėjų lankytina vieta slepiasi tarp Ardėnų regiono miškų, Belgijoje. Tai garsusis Orvalio vienuolynas (Abbaye d’Orval, pilnas pavadinimas Abbaye Notre-Dame d’Orval), kurio darykloje iki šiol gaminamas “tikrasis trapistų alus”. Vienuolyno griuvėsiai siekia cistersų atvykimo laikus – 1132 m., o kiti pastatai datuojami XVII amžiumi. Kadaise tai buvo vienas turtingiausių ir garsiausių vienuolynų pasaulyje, klestėjusių beveik 700 metų, kol jo nesunaikino Prancūzų kariuomenė.


Orvalio vienuolynas buvo atstatytas maždaug tarp 1926 bei 1948 metų. Iki šiol vienuolių bendruomenė jį kruopščiai prižiūri.


Tai vienas seniausių vienuolynų Belgijoje, garsėjantis gilia istorija, dvasingumu ir, žinoma, Orvalio alumi bei specialiai prie jo gaminamu sūriu.


Nors alaus darykla ir kai kurie vienuolyno pastatai yra uždari lankytojams, tačiau čia egzistuoja keletas būdų, patirti Orvalio vienuolyno dvasią ir pasimėgauti pasakišku Orvalio alumi.


Užsukite į vienuolyno parduotuvę, kurioje gardusis Orvalio alus parduodamas greta duonos ir sūrio. Orvalio alus laikomas išskirtiniu. Jis sausas ir kartus, net šiek tiek rūgštus ir dėl mažo alkoholio kiekio (6,2%) puikiai tinka troškuliui numalšinti.


Orvalio pavadinimas reiškia „Auksinį slėnį ” ir atspindi tamsiai oranžinės spalvos alų. Pasak legendos, šioje vietovėje lankydamasi Toskanos Matila, upelyje pametė savo vestuvinį žiedą ir dėl to labai susisielojusi. Ji karštai meldusi, kad žiedas jai būtų sugrąžintas ir netikėtai vandens paviršiuje pasirodė upėtakis su žiedu žiotyse. Tuomet Toskanos Matilda sušuko: „Ši vieta iš ties yra Val d’Or „ (Auksinis slėnis, iš kurio „Orval“ pavadinimas kilęs) ir skyrė lėšų vienuolyno įkūrimui vietovėje. Orvalio vienuolyno herbe iki šiol figūruoja upėtakis ir žiedas, o minėtas upeliūkštis ir dabar tiekia vandenį vienuolyno gyventojams bei „tikro alaus“ daryklai.

Daugiau informacijos rasite: www.orval.be

One thought on “Orvalio vienuolyno alus”
  1. ohoho, Orvalis yra mano mylimas alutis! :-). Visiems rekomenduoju paragauti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *