Netoli Gruzijos-Rusijos pasienio, Kaukazo kalnų glūdumoje, greta aukščiausios Gruzijos viršukalnės Shkhara yra įsikūręs įstabus Ushguli kaimas.


Nors tiek valdžios, tiek pačių vietinių jis traktuojamas kaip vienas ir vientisas kaimas, iš tiesų Ushguli yra keturių vienas greta kito įsikūrusių kaimų pavadinimas. Kita vertus, tie kaimai yra taip arti vienas kito, kad traktuot juos kaip skirtingus kaimus tieisog neišeina.


Ushguli nuolat gyvena apie 200 žmonių. Tai ganėtinai uždara, į savo reikmes orientuota bendruomenė, ir tai yra nenuostabu žinant, jog neretai dėl sniego ir lavinų kaimas nuo pasaulio būna atkirstas po du, tris ir daugiau mėnesių.


Kaimas yra pasiekiamas dviem būdais: 45 kilometrų keliu vadinamomis provėžomis iš Mestia, Svanetijos regiono centro, kuriomis važiuojant vasarą minėtus 45 kilometrus pravažiuoti prireiks mažiausiai trijų valandų, o žiemą, rudenį ir pavasarį apskritai galite niekur nenuvažiuoti. Antras, dar prastesnio lygio, beveik nepravažiuojamas kalnų takelis iš Kutaisi yra žinomas greičiausiai tik vietiniams.


Ushguli neseniai buvo atrastas turistų tiek kaip mažiausiai vakarietiškos kultūros paliesta Gruzijos dalis, tiek ir kaip puiki stovyklavietė alpinistams, besiruošiantiems kopti į Shkharą ar jos mažesniąją dvigalvę seserį Ushba. Be to, kad yra sunkiai pasiekiamas, Ushguli pasižymi dar dviem bruožais: pirma, visi naminiai gyvuliai ganosi visiškai laisvai, ryte patys išeina į kalnus ganytis, vakare patys pareina iš kalnų į gardus permiegoti; ir antra, būdamas apytikriai 2,2 kilometro aukštyje, Ushguli yra aukščiausia Europoje nuolat apgyvendinta vietovė.


Nepaisant mažo gyventojų skaičiaus, kaime yra mokykla bei Svanetijos Istorijos muziejus, kuriame saugomos kelios bene 8-9 amžių siekiančios ikonos, meno kūriniai ir, be abejo, tradiciniai gruziniški kinžalai, kaipgi be jų. Kadangi visuose keturiuose Ushguli sudarančiuose kaimuose yra išlikę ir tradiciniai svanetiški gynybiniai bokšteliai, į kuriuos, gavę šeimininko sutikimą, galėsite įkopti ir apsižvalgyti, kartu įvertinus supančius gamtos vaizdus ir vietovės atokumą bei netradiciškumą, Ushguli yra visai pagrįstai vadinamas muziejumi po atviru dangumi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *