Čekijos lygumose, maždaug 10 km į pietus nuo Semily miestelio, į dangų stiebiasi du labai neįprastos formos, dydžio ir sandaros uolų bokštai. Tai plokščiame regiono kraštovaizdyje dominuojančios 57 ir 47 metrų aukščio bazaltinės viršūnės, panašios į milžiniškas ir sunkiai įveikiamas tvirtoves. Jos atrodo taip, lyg būtų perkeltos tiesiai iš fantastinio Tolkieno romano į istorinio Čekijos regiono lygumas.


Troskis – tai du keisti, aukšti, vulkaninės kilmės dariniai Bohemijos lygumose, kurių viršuje stovi tokie pat keisti, savotiškos Troskio pilies griuvėsiai (Hrad Trosky čekiškai). Pilies bokštai, iškilę abiejų uolų viršūnėse turi ne mažiau keistus pavadinimus: aukštesnėje viršūnėje puikuojasi „Mergelė“ (ček.k. Panna), o mažesnėje – „Senė“ (arba Baba čekiškai). Abi geranoriškai žvelgia nuo viršaus į šiuo metu taikias ir idiliškas Bohemijos apylinkes. Tačiau šios vietovės istorija yra marga ir gili, – ji žiauriausių Europos konfliktų liudininkė.

 


Vėlyvajame XIV amžiuje Bohemijos regione siautėjo žiaurūs karai. Įsiliepsnojusių konfliktų sūkuryje, pirmą kartą Europoje, buvo plačiai naudojami šaunamieji ginklai. Išmanusis vadas Čeněkas iš Vartemberko įsakė ant dviejų aukščiausių vietovės kalvų pastatyti pilį. Taip, šioje vietoje, tarp dviejų bazaltinių viršūnių, 1380-1390 metais iškilo Troskio pilis su įvairiais priestatais ir pastatais. Pilies bokštai tarnavo kaip stebėjimo vieta, o trijų žiedinių įtvirtinimai aplink ją – kaip sunkiai įveikiama apsauga.

Po Čeněko mirties pilis atiteko Čekijos karaliui Vaclavui IV, o dar vėliau pateko į Bergovų dinastijos rankas. Pasakojama, kad vienas iš Bergovų, sunaikinęs vietos vienuolyną, paslėpė turtus Troskio pilies rūsyje, po milžinišku rieduliu. Teigiama, kad lobis vis dar yra ten, – kažkur pilies požemiuose, pasislėpusiuose po pilies griuvėsiais ir milžinišku rieduliu.


Troskio pilis keliavo iš garsių šeimų rankų į rankas, kol XVI amžiaus pradžioje jos svarba išnyko. 1648 metais religinio Trisdešimtmečio karo metu pilį sudegino imperatoriškoji armija ir jos griuvėsiai be priežiūros liko dūlėti. XIX amžiuje ją bandyta restauruoti, tačiau darbai taip niekada ir nebuvo užbaigti.

Pilies rekonstrukcija ir jos išsaugojimu dabar susirūpinęs Čekijos istorinių paminklų priežiūros institutas, nes Troskio pilis vis dėl to buvo viena įdomiausių ir ryškiausių Europoje. Tikėkimės vieną dieną išvysime ją atstatytą. O dabar Troskio pilies griuvėsiai gausiai lankomi turistų. Ir nors nedaugelis pasiryžta įkopti į jos viršų, bet iš tiesų, į abu aukščiausius pilies bokštus galima užkopti visai nesudėtingai – laiptais. Vaizdai nuo viršaus atsiveria fantastiški, todėl tai verta padaryti.


PS. Troskio pilies pavadinimas neturi nieko bendro su seniai mirusiu politiku – Levu Trockiu, jei kam nors vis dar kyla keistų asociacijų.

One thought on “Troskis – du keisti vulkaniniai bokštai ir neįprasta pilis jų viršuje”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *