Šiaurės rytų Slovakijoje, ant 634 metrų aukščio kalvos stovi vienas didžiausių viduramžių kultūros paminklų Europoje – Špišo pilis.


Visais laikais kruopščiai puoselėjama pilis yra viena didžiausių tvirtovių Vidurio Europoje. Tai Slovakijos nacionalinis kultūros paminklas, 1993 metais įtrauktas į UNESCO saugomų Pasaulio kultūros paveldo paminklų sąrašą.


Spišo  pilį (slov. Spišský Hrad) rasite įsitaisiusią šalia Spišske Podhradie miestelio, Spišo regione. Kadaise tai buvo bendras istorinis vienetas su Spišo pilimi ir Spišska Kapitula miesteliu.


Originali Spišo pilis buvo pastatyta XI-XII amžių sandūroje, vietoje, kur buvo įsikūrusi įtvirtinta slovakų gyvenvietė. Netrukus pilis tapo politiniu, administraciniu, ekonominiu ir kultūriniu Spišo grafystės centru, priklausiusiu Vengrijos karalystei. Laikui bėgant, seną pilį sugriovė vienas po kito vietovę sudrebinę žemės drebėjimai. Tačiau nauji pastatai šalia senų iškilo iki XIII a. ir yra išlikę iki mūsų dienų.


Viršutinė pilies dalis dabar stovi aukštos uolos viršūnėje ant stataus skardžio ir yra apsupta tvirtos gynybinės sienos. Šiek tiek šiauriau stovi dviejų aukštų romaninio stiliaus rūmai. Šalia jų prisišliejo romaninio-gotikinio stiliaus bazilika ir čia pat išdygo gyvenamųjų namų kvartalas.

Iki 1464 metų Spišo pilis priklausė eilei Vengrijos valdovų, vėliau Jonas Zápoljų šeimai, norėjusiais ją paversti aristokratų susirinkimo vieta. Ji atnaujino pilį pagal vėlyvosios gotikos stilių ir perdarė ją į jaukią šeimos rezidenciją. Renesanso laikais pilis priklausė Thurzo ir Csakių šeimoms, kurios kruopščiai rūpinosi pilies aplinka, tačiau XVIII amžiuje ją galiausiai apleido. Nuo 1945 metų Spišo pilis priklausė Čekoslovakijos valstybei, o 1993 metais – atiteko Slovakijai.


1780 metais Spišo pilis stipriai nukentėjo nuo gaisro, ir nuo tada likę tik jos griuvėsiai. 1970 metais pradėti intensyvūs pilies rekonstrukcijos darbai vyksta iki dabar.

Šiuo metu Špišo pilis yra atvira lankytojams. Joje veikia nedidelis muziejus, kuriame galite apžiūrėti archeologinius radinius: senovinius ginklus, įvairius buities rakandus ar net kankinimo įrankius. Siaurais spiraliniais laiptais galite pakilti į bokštą, nuo kurio viršaus atsiveria nuostabi panorama į vietovę supančias apylinkes.


Kasmet Spišo pilį aplanko apie 170,000 turistų. Ją pamėgę kino filmų režisieriai, todėl ekrane šmėžuojančią  pilį galėjote išvysti, jei matėte Drakono širdį, Feniksą, Liūtas žiemą, Paskutinį Legioną ir t.t.

2 thoughts on “Spišo pilis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *