Miono kalvos (dan.k. Møns Klint) yra viena žaviausių lankytinų vietų Danijoje. Tai stačios kreidos uolos, nusidriekusios palei rytinį Miono salos krantą.


Net 6 kilometrus Baltijos jūros pakrante, tarp Liselundo parko šiaurėje iki švyturio, stovinčio pietuose, nutįsusios baltos kalvos, aukščiausioje vietoje pakyla net į 128 metrus ir į šį tolimą Danijos kampelį privilioja turistus iš viso pasaulio. Teigiama, kad kiekvienais metais Miono kalvos sulaukia apie 250 000 lankytojų.


Miono kalvos susiformavo iš daugybės mikroskopinių jūros augalų, gyvūnų ir jų skeletų, gyvenusių tropinės jūros vandenyje, plytėjusios didžiojoje Šiaurės Europos dalyje ir dabartinėje Danijos teritorijoje daugiau nei prieš 75 milijonų metų. Vėliau kreidos sluoksnis iškilo, o ledynmečio metu, į vakarus atsitraukdami ledynai, kreidos sluoksnį suspaudė ir išstūmė į paviršių, suformuodami vilnijančias kalvas ir įdubas, giminingas Riugeno uoloms, Vokietijoje.


Jūros erozija negailestingai veikia uolas, atidengdama turistų akims priešistorinių smulkių gyvūnų liekanas. Dėl tos pačios erozijos 1998 metais sutrupėjo ir Baltijos jūros bangose pranyko viena aukščiausių Miono kalvų vietų – Sommerspir.

O 2007 metais šiaurinėje Miono kalvų dalyje, prie Store Taler įvyko dar didesnė slinktis, kuri Baltijos jūros pakrantėje suformavo 300 metrų ilgio pusiasalį iš kreidos nuosėdų ir su šaknimis išrautų medžių.


Kalkinga Miono kalvų dirva sudaro palankias sąlygas vietovėje augti daugybei retų augalų. Iš 35 Danijoje augančių orchidėjų rūšių čia galima aptikti net aštuoniolika. Pasigrožėti jomis galite vasaros mėnesiais. Plikų uolų plyšiuose peri reti sakalai keleiviai, o iš lėliukių ritasi didieji mėlynieji drugiai.


Už uolų į žemyną net kelis kilometrus tęsiasi tanki žaluma – Klinteskoven miškas. Vietovėje gausu medžiais apaugusių pelkynų. Didelė dalis kalvų ploto yra saugoma ir priklauso gamtos rezervatui. Tačiau čia įrengta daug sužymėtų pažintinių takų, skirtų pėstiesiems, raiteliams ir dviratininkams. Nutiesta daug medinių laipų, kuriais galima nusileisti į paplūdimius apačioje ir iš arti patyrinėti uolų sandarą. Viršuje, palei uolų kraštą, net keliose vietose įrengtos apžvalgos aikštelės, nuo kurių atsiveria puiki panorama į visą kalvotą Miono pakrantę.


Viešnagės Danijoje metu nepagailėkite Miono kalvoms skirti visą dieną. Tik taip išsamiai susipažinsite su jomis ir galėsite pasigrožėti iš visų pusių.


2007 metais netoli uolų duris atvėrė Miono kalvų geo-centras. Tai interaktyvus gamtos muziejus, išsamiai supažindinantis lankytojus su Miono kalvomis, jų sandara ir susiformavimo ypatybėmis.


Miono kalvas galima pasiekti, keliaujant keliu, iš Stege arba Klintholm Havno. Vasarą iki kalvų reguliariai kursuoja tarpmiestiniai autobusai. Šalia Miono uolų rasite kelis viešbučius ir pensionus. Šalia įėjimo į parką stovi įrengtas kempingas ir jaunimo hostelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *