Lofotenas  – Norvegijos salynas, įsitaisęs už poliarinio rato, bet garsėjantis šilčiausiu klimatu tokiose aukštose platumose. Temperatūra ištisus metus čia retai kada nukrenta žemiau 0oC. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra yra -1,5oC, o vasarą – siekia + 13oC, užfiksuotas rekordas – +30,4oC. Tai didžiausia teigiamos temperatūros anomalija Pasaulyje. Dėl šios priežasties Lofoteno salos yra visiškai netikėtas atradimas ir maloni staigmena atklydusiems.


Įdomu, ką pagalvojo į šią vietovę užklydę pirmieji keliautojai. Tikrai turėjo pagalvoti, kad pateko į arktinį rojų. Šioje vietoje, už poliarinio rato jie rado gyvybe trykštančią jūrą ir didžiausią Pasaulyje giliavandenį koralų rifą. Milijonus įvairiausių jūros paukščių, ūdrų ir briedžių, ir vešlia žole nusėtus kalnų slėnius…

Pirmieji žmonės salose apsigyveno prieš 6 tūkst. metų ir dabartinei Vestvogiojaus (Vestvagoya) salai suteikė Lofoten pavadinimą. Jis kilęs iš norvegų kalbos: lo reiškia ‘lūšis’ + fot ‘pėda’. Aiškinama, kad toks pavadinimas atsirado dėl salos formos, iš viršaus primenančios lūšies pėdą. Kitą, dabartinę Flakstadiojaus salą (Flakstadoya) gyventojai pavadino Vargfot ‘ (vargr ‘vilkas’ + s.skand. fot ‘pėda’), o Vagan yra pirmasis užregistruotas miestelis šiaurės Norvegijos srityje. Jis klestėjo vikingų laikais. Netoliese šios vietovės dabar stovi Kabelvag kaimas.


Laikui bėgant visas salynas buvo pavadintas Lofotenu ir dabar jis sudaro tradicinį Nordlando apskrities rajoną.

1100 metrų aukščio kalnų ir uolų siena šiaurinėje Vestfjordo dalyje saugo Lofoteno salas nuo atšiaurių vėjų, o pro šalį tekanti Golfo srovė šildo jas ir sukurią teigiamos temperatūros anomaliją.

Lofotenas yra gerai žinomas Norvegijoje kaip puikus natūralaus gamtos grožio kampelis. Vien švelniai tekančių upių vaizdas priverčia susimąstyti ar iš ties esate Arktyje. Salas raižo vaizdingi kalnai su pailgomis viršūnėmis, atrodančiomis beveik kaip iš fantastinio filmo. Pakrantę puošia stačiaskardės įlankėlės, su smėlėtais paplūdimiais. Aplink dideli žmogaus neliesti plotai. Bet nepamirškite, kad jūroje reikia būti atsargiems. Nors pakrantėse jūra paprastai būna rami ir skaidri, tačiau vakarų Lofotene yra garsioji Moskstraumeno (Moskstraumen) potvynių sūkurių sistema, plačiai žinoma kaip Malstriomas (Malstrom).


Nuo gegužės 26 dienos iki liepos 17 turistai salose gali džiaugtis baltosiomis naktimis. Kai ištisas 24 valandas šviesu, keliaujantiems po salas labai smagu. Galima laisvai lipti į kalnus nesibaiminant, kad staiga užklups naktis, galima plaukioti baidarėmis dideliais atstumais ar važinėti dviračiais. Tuo metu būna organizuojamos kasmetinės Lofoteno nemigos varžybos (Lofoten Insomnia Race) dviratininkams, kurių metu dalyviai keliauja aplink visą salyną.

Bet tarp gruodžio 9 ir sausio 4 dienos Lofotene nesitikėkite išvysti saulę.  


Lofoteno salos yra įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir drąsiai galima teigti, kad tai vienas gražiausių Žemės kampelių. Bet ar Jums nekeista, kodėl jis neperaugo į vieną populiariausią turistinę vietą Pasaulyje? Trys salose įsikūrę oro uostai kasmet aptarnauja tik šiek tiek daugiau nei 100 tūkstančių žmonių (vietinių gyventojų ir turistų). Šis faktas byloja, kad informacija apie tokio grožio vietovę nepasiekia Pasaulio turistų. Informacijos laikais tai iš ties stebėtina. Nebent tyla apie Lofoteno salas už Norvegijos ribų yra tyčinė ir nenori dalintis tokia vieta su visu Pasauliu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *