1994 metais Amerikos civilinės statybos inžinierių draugija Huverio užtvanką pavadino istorine civilinės statybos gaire – „vienu iš septynių Amerikos šiuolaikinės civilinės statybos stebuklų“. Huverio užtvanka (iki 1947 metų vadinta Boulderio – pagal miestą, šalia kurio pastatyta) buvo didžiausia to meto užtvanka.


Tūkstančius metų teka Kolorado upė nuo ištakų Uoliniuose kalnuose iki Kalifornijos įlankos, – iš viso 2250 km. Visa, kas gyva pakrantėse, priklauso nuo jos vandens; tačiau upė atsiima savo dalį. Kiekvieną pavasarį ir ankstyvą vasarą tirpstant sniegui, pagrindiniam Kolorado šaltiniui, aplinkinėse žemumose nuolatos kildavo niokojantys potvyniai, naikindavę pačios upės maitintus gyvus padarus, brandintus javus ir turtą. Paskui, praėjus vasarai ir prasidėjus rudeniui, upė išdžiūdavo, likdavo tik menka srovelė. Norint gyvenimą Kolorado baseine padaryti geresnį ir pastovesnį, reikėjo upę sutramdyti.


Jau XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje valdžia suprato, kad Kolorado pažabojimas ne tik leistų valdyti potvynius, bet ir sudarytų sąlygas nuolatinio gėlo vandens tiekimui, žemės naudmenų drėkinimui, elektros energijos gamybai ir viešajam poilsiui.


Ilgai puoselėta svajonė pagaliau buvo pradėta įgyvendinti 1922 metais pasirašius Kolorado upės sutartį. Sutartis garantavo lygiateisį upės vandenų paskirstymą septynioms jos baseino valstijoms ir paskatino Kongresą 1928 metais priimti Kanjono Boulderio projekto įstatymą, leidžiantį statyti užtvanką Juodajame kanjone tarp Arizonos ir Nevados valstijų.


Darbas prasidėjo 1931 metais: buvo nutiestas geležinkelis žmonėms, mašinoms ir medžiagoms į sunkiai prieinamą vietovę vežioti.


Užtvanką bendromis pastangomis statė konsorciumas „Šešios bendrovės“. Pradėjo jie nuo tunelių sprogdinimo per abi uolinio kanjono sienas; paskui prieš užtvankos vietą ir už jos pastatė užtūras, kas nukreiptų vandenį į tunelius. Tada buvo galima pradėti statyti užtvanką sausoje aplinkoje. Nors darbą tekdavo laikinai pertraukti ir buvo nemažai nelaimingų atsitikimų, statyba vyko sparčiai.


Huverio
užtvanka – betoninė arkinė gravitacinė, kur vandens svorį atlaiko sienos svoris ir jos išlinkis, perduodantis apkrovą kanjono šonams ir taip laikantis sieną suspaustą. Siena buvo formuojama iš gelžbetonio luitų ar kolonų, juos surišant tarpusavyje. Paskutinis betono luitas buvo padėtas dvejais metais anksčiau termino, 1935 metų viduryje. Iš viso sunaudota 2,6 milijonai m3 6,6 milijonus tonų sveriančio betono, kurio būtų užtekę išgrįsti 4622 km ilgio dviejų juostų plentui nuo Niujorko iki San Francisko.


1935 metų rugsėjo 30 dieną prezidentas Franklinas D. Ruzveltas šį projektą dedikavo amerikiečių tautai. Pirmaisiais metais jau pradėjo veikti generatoriai abiejose elektros jėgainės pusėse. Vėliau buvo statomi papildomi elektros generatoriai, o paskutinis paleistas 1961 metais. Užtvenkus upę, susidarė naujas Mido ežeras. Tai didžiausia dirbtinė vandens saugykla JAV, talpinanti 35,2 mln. m3 gėlo vandens.


Naujas lankytojų centras  leidžia tiesiogiai suvokti šio statinio galybę, jam atliekant savo daugeriopą vaidmenį. Kadaise sausringa daugiau kaip 405 000 ha ploto dykvietė pietvakarių Amerikoje (ir Meksikoje) drėkinama virto viena iš turtingiausių Amerikos dirbamųjų žemių, pagaminančia vietos ūkiui produkcijos už milijonus dolerių.


Patikimas švaraus, gėlo vandens šaltinis tenkina vis didėjančius buitinius ir komercinius daugiau kaip 20 milijonų žmonių, gyvenančių ir dirbančių šioje teritorijoje, poreikius. Pigia elektros energija aprūpinami Arizonos, Kalifornijos ir Nevados regionai. Jėgainė kasmet pagamina per 4 milijardus kilovatvalandžių energijos, kurios pakanka 1,3 milijono žmonių buities ir komercinėms reikmėms patenkini. 1939-1949 metais tai buvo didžiausia pasaulio hidroelektrinė. Pagaliau galimybė ištisus metus plaukyti, irkluoti, sportuoti vandens slidėmis, stovyklauti ir vejoti Mido bei mažesniuose šio baseino ežeruose čia kasmet pritraukia daugiau kaip 9 milijonus lankytojų. Huverio užtvanka, didingo grožio statinys, suteikė gyvybę didžiuliam Jungtinių Amerikos Valstijų regionui ir žada ilgą bei daug naudos teikiantį gyvenimą ateityje.


Bendri faktai

Aukštis                                       221 m
Keteros ilgis                               379 m
Plotis viršūnėje                           13,7 m
Pado plotis                                 201 m
Soris                                           6 600 000 t
Vidutinis darbininkų skaičius       3500
Kaina                                          $165 mln.
Ežero talpa                                  35,2 mln. m3

Šaltinis
: „Pasaulio architektūros stebuklai” Alma Littera

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *