Vietinė bulgarų legenda pasakoja, kad gigantiški akmeniniai Beli Plasto grybai yra ne kas kita, kaip keturių seserų galvos, kurios bėgo ir slapstėsi nuo vietovę valdžiusio tirono. Po ilgų persekiojimų galiausiai pagautos. Už tai, kad išdrįso jam nepaklusti, buvo pasprukusios, tironas nukirto seserims galvas ir jos, pavirtusios į akmenis, guli toje vietoje iki dabar.


Nieko nuostabaus, kad tikrovė dažnai būna ne mažiau keistesnė už vietines legendas.

Bulgarijos keistų akmeninių darinių kilmė yra daug senesnė už Beli Plasto kaimo legendą. Reikia manyti, kad tai tikrai nėra tos siaubingos legendos padarinys, o puikus amžinai besitęsiančios erozijos rezultatas, kurio istorija ne mažiau intriguojanti, nei vietinių gyventojų iš lūpų į lūpas kelis šimtmečius linksniuojama istorija.

Beli Plasto akmeninių grybų stotas ne daug platesnis nei vidutinio žmogaus. Didžiausias grybas yra daugiau nei 3 metrų aukščio, susiformavęs prieš tūkstančius metų, ežero vandeniui ardant kalkakmenį.


Bėgant amžiams tyvuliuojantis upės arba ežero vanduo gali visiškai suardyti kalkakmenį. O štai, jei vanduo staiga atsitraukia, išnyksta, – gali būti ir tokio keisto rezultato kaltininku, kuris vėliau aplink save kuria daugybę keistų istorijų.

Tokios vienišos, grybus primenančios salelės – tai mažas gamtos stebuklas, kurio kilmę mokslas sugebėjo paaiškinti tik XIX a. Tik tada buvo išsiaiškinta, kad šie keisti akmeniniai grybai, tai kadaise buvę didžiuliai kalkakmenio rieduliai, ledyno atridenti iš už keliasdešimt šimtų ar net tūkstančių kilometrų, todėl neturintys nieko bendro su kitomis, dabar jų okupuojamose vietovėse sutinkamomis uolienomis. Per daugelį metų šie rieduliai dūlijo, nes buvo nuolat ir ilgai vandens ardomi. Ten, kur dabar matyti susiformavusi akmeninio grybo kepurė, kadaise  tyvuliavo tokio gylio ežeras, kurio vandens lygis nepakilo aukščiau žemiausio kepurės taško. Iš vandenyje stūksančios uolienos dalies, ežero vanduo suformavo keistus stiebus. O kai vanduo išnyko, šios keistai suformuotos ir nugludintos mažos salelės – akmeniniai grybai arba dar kitaip vadinamos akmeninės bangos – čia liko stovėti amžiams. Šie keisti dariniai – lyg keistas paminklas vandeniui, kuris kadaise čia telkšojo.


Tokių akmeninių grybų Bulgarijoje galima rasti daugybėje vietų. Didžioji jų dalis susitelkusi prie ežerų. O Beli Plasto grybai – tai dovana ežero, kurio jau seniausiai nebėra.

Senieji Beli Plasto gyventojai tvirtina, kad vakarais akmeninės uolos verkia – keturios seserys rauda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *