Garsieji Cu Chi tuneliai yra įsitaisę maždaug 75 km į šiaurės vakarus nuo Saigono. Tai vieninga tunelių sistema, išsiraičiusi apie 250 kilometrus po žeme, nuo Saigono prieigų iki Kambodžos, kuriais Vietnamo karo metu buvo laisvai gabenami ginklai į Saigoną. Tūkstančiams Vietkongo kareivių šis tankus ankštų koridorių tinklas buvo tapęs namais. Giliai po žemėmis egzistavo ištisas tunelių miestas, kuriame buvo įkurtos gyvenamosios patalpos, virtuvės, susisiekimo centrai ir ligoninės… Juose kareiviai stengėsi gyventi įprastą gyvenimą: įsikūrę tuneliuose su šeimomis, tuokėsi, jų moterys čia gimdė vaikus, vaikai ėjo į mokyklas ir t.t.

Nors Cu Chi tuneliai išsiplėtė pagrinde Vietnamo karo metu, tačiau pirmosios šio painaus tinklo dalys buvo pastatytos XX amžiaus penktajame dešimtmetyje, Vietnamo valstiečiams kovojant prieš okupacinę prancūzų kariuomenę. Vietnamo karo pradžioje tunelių sistemos ilgis jau siekė daugiau nei 120 kilometrus. Visai nenuostabu. Juk Vietkongo kariai, gyvenantys tuneliuose, dalį dienos praleisdavo kasdami naujus koridorius. Iš jų išlįsdavo tik sutemus ir tik tam, kad įsigytų maisto atsargų ar įvykdytų partizaninius reidus.


Cu Chi tuneliuose visada būdavo labai karšta ir drėgna, todėl juose apsigyveno daugybė gyvačių ir kenksmingų vabzdžių rūšių. Dokumentų ataskaitose užfiksuota, jog daugiau nei pusė visų Vietkongo karių, vienu ar kitu metu, sirgo maliarija. Apsaugai nuo amerikiečių karių, vietnamiečiai siaurų tunelių koridoriuose dažnai įtaisydavo sprogstamuosius užtaisus ar spąstus su nusmailintais kuolais. Amerikiečių kariai puikiai žinojo apie šiuos pavojingus įtaisus tuneliuose, bet rizikuodavo ir jų bandymai visada baigdavosi nesėkme.

Karo gale, bombardavimo reidų metu, amerikiečiams vis dėl to pavyko sunaikinti, kai kurias tunelių tinklo dalis. Bet didelė jų dalis išliko nepažeista ir dabar yra tapusi tikru turistų traukos centru. Specialiai smalsiems lankytojams yra sutvarkytos ir atidarytos dvi tunelių dalys. Jas galima rasti Ho Chi Ming miesto prieigose. Į jas rengiamos ekskursijos. Į Cu Chi tunelius galima įlįsti pro siaurą angą žemėje arba įėjus pro specialiai vakariečių patogumui praplatintą įėjimą. Viduje rasite ekspozicijas apie Vietkongo karių gyvenimą tuneliuose.


Sakoma, kad Ben Bihn‘e yra išlikę daug įdomesni, beveik nepaliesti ir vis dar nerekonstruoti tuneliai, kurios mieliau renkasi Vietnamiečių turistai. Vakariečiams į juos lįsti nepataria.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *