Sveiki atvykę į „Gėlių kalną“ (Mt. Huashan) Kinijoje

Gėlių kalnas yra Kinijos centrinėje dalyje, 120 km. nuo senovinio Sianio (Xian) miesto.  Žiūrint į šį kalną  iš apačios, viršuje esančios penkios kalno višūnės primena penkialapį lotuso žiedą. Manoma, kad dėl tokio vaizdo jį pavadino „Gėlių kalnu“. Aukščiausios iš penkių kalno viršūnių aukštis siekia 2200 metrų virš jūros lygio.

Atostogaujantys kinų turistai mėgsta aplankyti penkis šventuosius Kinijos kalnus: Taišan ( Taishan) Šandonge, Hengšan (Hengshan) Hunane, Hengšan (Hengshan) Shanxy, Songšan (Songshan) Henane, Gėlių kalną (Huashan) Huašane, apstatytus senovinėmis šventyklomis.


Iš penkių  šių šventų kalnų „Gėlių kalnas“, išsiskiria nuostabiais, kvapą gniaužiančiais vaizdais, reikalaujantis didelio užsispyrimo ir ryžto, pasiryžusiems keliauti jo takais, vedančiais į kai kurias šventyklas ir kalno viršūnes. Beprotiški takai yra neatsiejama šio kalno turistinės kultūros dalis. 

Kalbama, kad šie, pačiose netikėčiausiose vietose žmogaus sukurti takai ir jų konstrukcijos kelia pavojų, nes juose įvyksta daug nelaimingų net mirtinų atsitikimų. Bet  nuo 2005m., kai kalnuose buvo įrengtos papildomos apsaugos, atidaryti nauji arba praplatinti seni takai ir uždarytos senos, ne vieną turistą šokiravusios pavojingos atkarpos,  dabar saugiai keliauja tiek šeimos su vaikais, tiek pagyvenusios poros.


Gal dabar susigundėte įkopti į Gėlių kalną ir Jūs!  Nepatartina kopti į Gėlių kalną  siaubingai bijantiems aukščio ar nemėgstantiems stačių ir nelygių laiptų, bei kopėčių. Jų čia apstu ir jie sudaro didelę kopimo į statų kalną dalį!

Gėlių kalno Šiaurės viršūnė

Šiaurinė Gėlių kalno viršūnė senovėje buvo vadinama “Debesų kabykla”. Iki šiol vietiniai gyventojai ją tebevadina “Terasos viršūne debesyse”. Ir iš tiesų ši viršūnė, kurioje stūkso Šiaurės Dievo (Zhenwu) rūmai, iš visų pusių  apsupta stačių uolų atrodo plokščia, lyg terasa debesyse. Ji yra 1614 metrų aukščio ir, tik pirmiausia įveikę “Terasos viršūnę”,  galėsite pasiekti kitas keturias  kalno viršūnes.

Iš visų penkių į žemiausią Šiaurės viršūnę veda trys tradiciniai keliai:

1. Keltuvas (gondola). Kelionė juo nuo kalno papėdės iki Šiaurės viršūnės trunka vos 7-8 minutes. Balandžio-spalio mėnesiais keltuvas dirba nuo 07:00 iki 19:00val. Lapkritį-kovą nuo 09:00 iki 16:00val. Pakilimo kaina: 150 Juanių į abi puses arba 80 į vieną (nuo kovo 1 dienos iki lapkričio 30) ir 80 Juanių į abi puses arba 45 į vieną  (nuo gruodžio 1 dienos iki vasario 28 (29)).


2. Naujas „Kareivių takas“ – siaubingai statūs laiptai, iškirsti kalno uolos šone, pirmiausia veda į Šiaurės viršūnę, po to į Pietų. Lipant jais pakeliui galima  aplankyti tik kelias  vietovės įžymybes, todėl daugelis turistų renkasi  senesnį ir labiau patrauklesnį kelią.


3. Norintiems įveikti  „Senąjį taką“ reikia  atkaklumo ir pastangų. Bet tie, kurie pasiryžo juo kopti, lipdami patiria daug puikių akimirkų. Juos sužavi įspūdingos granitinėmis viršūnėmis uolos, įmantriai susivijusios pušys. Takas vingiuoja nuo Huašano kaimelio iki pat viršūnės, tad pakelyje Jūsų dar lauks daugybė svarbiausių kalno įžymybių.

Norėdami užlipti/pakilti į kalną turėsite įsigyti bilietus (kaina: 120 Juanių nuo kovo 1 iki lapkričio 30 dienos ir 60 Juanių nuo gruodžio 1 iki vasario 28 (29)) ir sumokėti įėjimo mokęstį (kaina: 20 Juanių).

Kartu su įsigytais bilietais gausite žemėlapį. Naudokitės juo! Nekreipkite dėmesį į asmenis, kviečiančius su jais nuvykti į kalnuose esančius mažus restoranus, prekyvietes, įdomias istorines vietas ar mistinius sodus. Tai tradiciniai spąstai turistams! Kelionės pabaigoje,  už parvedimą ir atgalinio kelio parodymą,  jie būtinai užsiprašys milžiniškos pinigų sumos. Tad geriau naudokitės žemėlapiu ir keliaukite savarankiškai į visas Jus dominančias vietas.

“Senasis takas“ prasideda nuo „Žalsvojo šaltinio“ taoistinės šventyklos. Pirmoji šio tako dalis vingiuoja į įkalnę palei upę. Eiti juo  visiškai nesudėtinga. Pakeliui yra įsikūrusios mažos parduotuvėlės, kurių prekeiviai nuolatos prašo pas juos užsukti ir ką nors nusipirkti. Po ~ 20 min. tokio pramoginio pasivaikščiojimo pasieksite klasikinį kinų statinį vadinamą Yushi, dar po 15 min. Vuli perėją (Wuli Guan), po 25 – Šipen (Shipen), po 20 – Vartus į debesis (Yunmen) ir taip, po beveik 2 val. kelionės prieisite garsiųjį Qingke Ping tašką su Huiksin uola (Huixin Rock). Sakoma, kad tai tikrasis lipimo į kalną pradžios taškas. Ant uolos yra užrašas – „vieta, kur arkliai pasuka atgal“. Dabar šis užrašas  labiau mena  senovinį reliktą, nei rimtą perspėjimą., bet verta įsidėmėti, kad  nuo šio taško malonų takelį pakeičia statūs akmeniniai laiptai. Lipti jais nepavojinga, bet vis tiek reikia būti atsargiems, dėmesingiems, nes kelionė varginanti. Pirmiausia Jums reikės įveikti stačių uolų laiptus, pavadintus „Tūkstanties pėdų skardžiu“ (Qianchi Zhuang). Iš pavadinimo galima suprasti, kad tai 1000-ies pėdų (310 metrų) aukščio ir tik 1 metro pločio takas. 


Ir čia viso labo tik kopimo įžanga. Kopdami uolose išskaptuotais laiptais, viršuje matysite tik gabalėlį dangaus, todėl atrodys  tarytum koptumėte šuliniu. Įveikus šią atkarpą  kelias išlygės ir galėsite atsikvėpti. Paėjus 15 minučių,  jus  pasitiks ne mažiau įspūdingas ir status takas aukštyn – „Baichi Xia“ (šimpto pėdų slėnis). Teks vėl paprakaituoti.

Trečia įspūdinga stačių laiptų atkarpa ‘Laojun Li’ pasitiks dar po 25 min. kopimo. Tik ją įveikę galėsite džiaugtis pasiekę Šiaurės viršūnę. Kelionės trukmė: 3-5 val.

Čia susitinka visi trys aukščiau išvardinti keliai.

Eidami toliau, vienoje Šiaurės viršūnės pusėje pasieksite „Ausis trinančią uolą“ (Ca‘er Cliff). Sakoma, kad seniau turistai galėdavo įveikti šį statų, 30cm. pločio taką palei skardį tik iš vienos pusės glausdami  ausį prie uolos. Dabar takas  praplatintas ir apsaugotas.  

Kad galėtumėte pamatyti Riyue uolą, Jums reikės lipti į 20 metrų aukštį ir įveikti net 9990 taip vadinamų Rojaus laiptų (Tianti).


Užlipę jais ir, tęsdami kelionę, po 5 min. išvysite pasakišką reginį – 530 metrų ilgio ir 1/3m. pločio taką kalno ketera Canglong Ling – iš abiejų pusių apsupta 20 metrų aukščio skardžiais. Įsikabinkite tvirtai į grandines ir pirmyn.

Neseniai papildomai buvo padarytas naujas, alternatyvus ir labiau vingiuotas takas ant Skraidančios žuvies (Flying Fish) keteros. Takas nėra toks  įspūdingas, todėl turistai rečiau jį renkasi.

Įveikę šią atkarpą, galėsite lengviau atsikvėpti. Takas išsilygina, o pakeliui sutinkami laiptai išplatėja. Tiesa, jums dar teks įveikti statų Saulės ir Mėnulio skardį kopėčiomis ir Juodojo drakono (Bilong ji) keterą, jungiančią šią viršūnę su likusiomis.


Keliaujant ja atsiveria gražūs peizažai. O netrukus pasieksite ir „Auksinės spynos“ (Jinsuo Guan) perėją. Šioje vietoje tradiciškai prie geležinių grandinių prikabinama spyna,kuri prilygsta maldai už laimę ir sveikatą. Jų tūkstančiai ir vaizdas nepakartojamas.  O mes skubame pasveikint pasiekus taip vadinamą vienos krypties tako pabaigą.  Nuo Šiaurės viršūnės iki čia kelionė trunka apie 2val. Toliau galite tęsti kelionę pagal laikrodžio rodyklę arba prieš ją. Tačiau rekomenduojama eiti pagal: Auksinės spynos perėja – Rytų viršūnė – Nantian Men – Pietų viršūnė – Vakarų viršūnė – Vidurinė viršūnė – Auksinės spynos perėja.

Rytų viršūnė

Rytų viršūnė – 2,090m. aukščio, dar  vadinama “Tekančios saulės” viršūne. Tai tinkamiausia viršūnė ankstyvą rytą pasitikti tekančią saulę. Niekas negali  likti  abejingas tekančios saulės grožiui, ankstyvą rytą  jai  prasiskverbiant pro debesų jūrą.

Mėnuo

Saulėtekis

Saulėlydis

Sausis – vasaris

07:42 – 07:47

17:45 – 18:03

Kovas – balandis

06:35 – 07:10

18:35 – 18:56

Gegužė – birželis

05:29 – 05:44

19: 08 – 19:28

Liepa – rugpjūtis

05:31 – 05:44

19:44 – 19:57

Rugsėjis – spalis

06: 16 – 06:29

18: 04 – 19:10

Lapkritis – gruodis

06:03 – 07:24

17:35 – 18:47

Kad pasiektumėte Guanri Tai (saulėtekio stebėjimo vietą Rytų viršūnėje) nuo Auksinės spynos perėjos dar turėsite sugaišti apie 30 minučių. Pakeliui turėsite įveikti 10m. aukščio Yunti. Aplamai,  tai nesudėtinga kelio atkarpa. Nieko neturi bendro su tuo, ką jums jau teko įveikti. Jeigu būsite atidūs, galėsite pamatyti  išlikusį  seną siaurą taką, be jokių apsaugų. Anksčiau tuo taku kopti į šią viršūnę buvo pavojinga.

Nuo viršaus galima apžvelgti Yaozi Fanshen, Nemirtingo delno viršūnę (Immortal Palms Peak) ir Šachmatų pavėsinę (Xiaqi Pavillion), kuri  izoliuota viename iš Rytų viršūnės šonų.


Ją pasieksite tik įsigiję saugos diržus. Kelias bus sudėtingas, vedantis uolos kraštu su stačiu skardžiu viename šone. Šį kelią įveikti ne kiekvienas ryžtasi, o pasiryžusiesiems  atgaiva ir  ramybė  pavėsinėje garantuota.
Norėdami pasitikti saulę ankstyvą rytą, tikriausia pagalvosite apie nakvynę. Viskas išspręsta  turistų patogumui.  Viešbučių ir svečių namų pakeliui netrūksta.

Pietų viršūnė

Pasitikę įspūdingą  saulėtekį ant rytinės kalno viršūnės, tęskite kelionę į kitas 3 viršūnes.

Didingiausia pietinė viršūnė yra aukščiausia. Siekia iki 2,160m.  Senovėje ji dar buvo vadinama “Gėlių kalno monarchu” (Huashan monarch). Jos viršuje yra įsikūrusi Huašano dievo šventykla, apsupta nuostabia aplinkinių kalnų panorama. Pažvelgę žemyn pamatysite tekančią  “Geltonąją upę”. Visi apačioje matomi vaizdai atrodys  įspūdingai labai maži. 

Pietų viršūnė –  viena iš populiariausiai turistų lankomų viršūnių. Taip pat ji ir yra centrinė mūsų pasakojimo ašis.  Šioje viršūnėje  yra “lentų takas debesų platybėse” (Changlong Zhandao = Vast Sky Plank Walk).


Įlgą laiką buvo viena pavojingiausių „Gėlių kalno“ vietų. 20 metrų ilgio ir 0,33 m. pločio takas, vedantis palei vertikalią uolą, kurios apačioje yra bedugnė. Nuo 2005 m. buvo įvestos papildomo saugumo priemonės ir,  kiekvienas pageidujantis įveikti šią atkarpą, privalo įsigyti alpinistinę apsaugos virvę (30Y=3 Eur). Net ir laikantis visų saugos reikalavimų, takas ne vieną turistą jau privertė drebėti iš baimės. Pradedame kopti:

Pirmiausia, stačia uola į apačią  turėsite nulipti kopėčiomis, padarytomis tik iš plieninių virbų, sukištų į uolos plyšius.


Paskui, reikės įveikti atkarpėlę su uolose išskaptuotomis angomis pėdoms ir tuomet 2160m. aukštyje jus pasitiks garsusis “lentų takas”. Štai Jūsų baimės, o kartu ir triumfo akimirka.


Lentų takas baigiasi mažame uolos išsikišime, kur auga raudonais kaspinais papuoštas medis. Čia pat yra ir maža šventykla. Atsikvėpkite aplankę  šią vietą, nes tuo pačiu “lentų taku” teks grįžti  atgal. Čia aklavietė!

Vienas rašytojas apie “lentų” taką rašė taip:” jis baisus kaip velnias – pradedančiajam, įdomus – alpinistui ir nuobodus – aštrių pojūčių mėgėjui”.  Deja  šiuo metu  garsusis “lentų”  takas  yra tik turistų masalas. Nuo rytų viršūnės iki jo užtruksite apie 35 minutes.

Jums prireiks dar 25 min., kad nuo šio tako pasiektumėte Yangtian Chi pačioje Pietų viršūnėje. O pasiekę šį tašką galėsite savimi pasididžiuoti, kad užkariavote “Gėlių kalną”.

Viršūnėje yra uola,  žinoma Laojun (Laozi – Taoism išradėjo) pavadinimu. Šiauriau jos yra Taishang  žalsvos  spalvos  šaltinėlis,  tekantis  krentančia  išgrauža žemyn į rytus,  apačioje suformuodamas baseinėlį, vadinamą “Žvelgiančiu į dangų” (Yangtian).


2005 m.,  kai kurie stačiausi Pietų kalno takai buvo uždaryti. Kažkada,  vienintelis takas, vedęs nuo Šiaurės viršūnės į Pietų, buvo pripažintas ekstremaliai pavojingu. Dabar yra padarytas naujas  žymiai saugesnis akmenimis grįstas  takas,  vedantis į viršūnę ir jos šventyklą. Tad pakilti į Pietų viršūnę nepavojinga, nes  takas  ganėtinai lygus ir miškingas.  Kopiant laiptai nėra tokie statūs ar atviri kaip ant Juodojo Drakono keteros. Yra keletas statesnių vietų, bet nieko ypatingo,  palyginus su anksčiau  patirtais iššūkiais.

Vakarų viršūnė (Lianhua Peak)

Kad pasiektumėte 2087 metro aukščio Vakarų viršūnę (nuo Pietų) jums prireiks 35 min. Dėl unikalios savo formos ji dar vadinama Lotuso viršūne. Viršūnė suformuota iš didžiulio akmens, todėl yra labai stati. Stačiausia iš visų viršūnių ir kyla tiesiai į debesis. Ji be galo graži. Kelias senas, atviras, bet laikantis saugumo reikalavimų – saugus.


Pavojingiausiose vietose yra pertvaros, kurios suteikia komforto. Viršūnėje yra Žaliojo debesies (Cui Yun) Taoistų šventykla. Šalimais yra didžiulis akmuo žinomas kaip “kirviu perkirstas akmuo”. Jis atrodo taip lyg būtų perkirstas su kirviu. O visų įdomiausia, kad šalia akmens yra didelis akmeninis kirvis.

Šiaurės vakarinė viršūnės dalis yra vadinama “Mirtina uola”, nes yra tokia stati, lyg būtų nukirsta su aštriu kardu. Ji praktškai yra neįveikiama. O nusileisti nuo viršaus galima rytine puse. Pakeliui tiesiog būtina aplankyti Xi Yue šventyklą. Ji viena seniausių Kinijoje su įpatingais rūmais ir sodais. Ši vieta primena Pekino “Uždrausto miesto” stilių. Galbūt todėl ir vadinama “Shaanxi apygardos uždraustu miestu”. Įėjimas į šventyklą kainuoja 20 Juanių.

Centrinė (arba Vidurinė) viršūnė

Dar kitaip vadinama Jade Maiden viršūne. Ant didelio natūralaus akmens, apsupta medžiais,  čia stovi to paties pavadinimo šventykla. Nuo Vakarų viršūnės ją pasieksite per 30 min. Centrinė viršūnė neįspūdinga ir jei neturite jėgų kopti, pailsėkite, tikrai neteks gailėtis, kad jos nepamatėte. O jeigu jums įdomu sužinoti, ką savito turi  ši viršūnė, tai užkopę į ją  pamatysite “Medį be šaknų” (Rootless Tree) ir “Pasiaukojantį medį” (Sacrificing Tree), apie kuriuos yra parašyta daug gražių istorijų, perteikiančių tikrą atgamtišką viduriniosios viršūnės atmosferą.


Dabar Jūs jau įveikėte visas 5 viršūnes ir laikas leistis. Nuo čia, jau pažįstamu taku grįškite į Šiaurės virūnę. Užtruksite apie 1val. Tuomet galite nusileisti keltuvu iki kalno prieigų ir važiuoti autobusu atgal į Xian arba pėstute, įveikiant kareivių arba senąjį taką.

– – – – – – – – – – – – –

Atvykimas iki “Gėlių kalno”

Kaip nuvykti iki Kinijos Jums  geriausiai  padės  skrydžių bendrovės arba turistinės agentūros. Norėdami  Kinijoje aplankyti „Gėlių kalną“ ir jo viršūnes, pradėkite kelionę iš  Sianio (Xian) miesto, kuris yra  pagrindinis atramos taškas, pradedant kelionę į šį kalną.


Nuvykti iki kalno papėdės turite net kelis variantus:
a) Traukiniu. Kelionė traukiniu  iš  Sianio geležinkelio stoties iki „Huashan Huoche Zan“ stoties trunka 1,5-2 valandas. Kainuoja 20 Juanių  vienam asmeniui.  Nuo stoties dar teks pavažiuoti reguliariai kursuojančiais viešaisiais autobusais (3 Juaniai) arba Taxi (dėl kainos reikia tartis iš anksto. Įprastai veža už 15-20 Juanių) iki Yuquan Yuan šventyklos ir bilietų kasos. Nuo čia ir pradėsite savo kelionę po kalnus.


Į „Huashan Huoche Zan“, taip pat kursuoja tiesioginiai traukiniai iš Luoyang (kelionė trunka 4-5 val.) ir Taiyuan (9 val. );
b) Autobusu. Turistiniai autobusai Nr.1 vyksta iš Rytinės Xian geležinkelio stoties aikštės (8:00-20:00) 22 Juaniai. Arba galite vykti reisiniu autobusu Nr.17 iš Tangdu autobusų stoties. 30 Juanių. Kelionė trunka apie 2 val. Privatūs reisiniai ir mikro autobusiukai reguliariai kursuoja ir iš Rytinės Sianio geležinkelio stoties. Kainuoja iki 30 Juanų. Kadangi jie kursuoja ne pagal grafiką, o tik užpildę autobusą keleiviais, rinkitės tą, kuris yra pilnesnis. Priešingu atveju gali tekti ilgai laukti.
c) Taxi. Kaina ~$20.


Geriausias laikas aplankyti „Gėlių kalną‘ yra nuo balandžio iki spalio mėn. Puikių įspūdžių ir neišdildomų gyvenimo akimirkų!



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *