Apgaulės sala (angl.k. Deception island) yra viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur drąsiausiųjų klajotojų laivai gali įplaukti tiesiai į aktyvaus vulkano centrą.


Ankstesniais metais galingas vulkano išsiveržimas Apgaulės saloje paliko kalderą – plačią, stačiašlaitę, vandeniu užpildytą daubą ugnikalnio viršūnėje. Jos viduje yra Banginių medžiotojų įlanka, o įlankoje – nuo Pasaulio pasislėpęs natūralus uostas. Jį galima pasiekti laivu, plaukiant siauručiu tarpekliu. Dėl tokios apgaulingos ir slaptos padėties ši vietovė buvo pavadinta Apgaulės sala.


Nuo XIX amžiaus, jūreiviai ir ruonių medžiotojai, šią vietą naudojo kaip prieglobstį nuo netikėtai užklupusių audrų ir dreifuojančių ledkalnių. 1906 metais saloje buvo įkurta pirmoji komercinė įmonė: Norvegijos-Čilės banginių medžioklės bendrovė. Apgaulėje ji veikė iki 1931 metų, kol banginių taukų kaina rinkoje pastebimai nukrito. Tuomet teritorija buvo apleista.


1944 m. britai saloje įkūrė mokslinių tyrimų stotį. Tiesa, ne ypatingai ilgai joje darbavosi. Po 1967 ir 1969 metų, ugnikalnio išsiveržimų, britai apleido salą, nors nuolatinė naujų išsiveržimų grėsmė nesulaikė nei Ispanijos, nei Argentinos įsteigti Apgaulės saloje naujų vasaros mokslinių tyrimų stočių.

1995 m. buvusi britų stotis paskelbta istorine saugoma vieta.


Šiandien pagrindinė Apgaulės salos veikla – turizmas. Būriai lankytojai atvyksta į salą norėdami pamatyti dideles antarktinių pingvinų kolonijas ir išsimaudyti vulkaninėse jos versmėse, kurių vandens temperatūra siekia net 70°C.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *