Kelionių vadovas „Stulbinantis Tailandas“

ĮVADAS

Į šypsenų šalį

Tailando karalystė yra visų pirma budistiška šalis ir viena geriausių šalių pasaulyje atostogoms praleisti. Po Tailandą, apdovanotą tropiniu klimatu, kuris yra nei per karštas, nei per sausas, nei per šlapias lietinguoju laikotarpiu, galima patogiai keliauti bet kuriuo metų laiku.

Keliautojai, atvykę į šią žemę, atitrūksta nuo beprotiško gyvenimo šurmulio. Jau Bankoke tajų maisto, architektūros, kalbos, papročių ir religijos savitumas kursto ir lepina pojūčius. Toliau nuo Bankoko, švariuose paplūdimiuose ir smaragdo jūrose pietuose ar kalnuose šiaurėje, atvykėliai gali palikti savo kasdieninius rūpesčius ramioje užmarštyje. Praeitis pamiršta, dabartis dieviška, o ateitis lai lieka jos pačios žiniai.

Tailande gyvena įvairių etninių grupių žmonės, daugiausia tajai, monai, khmerai, laosiečiai, kinai, malajiečiai, persai ir indai. Tajų kultūra randama visoje karalystėje: budistų apeigose, nesuskaičiuo­jamose tajų šventyklose, visus metus vykstančiose šventėse ir šalies turguose, kur vietiniai veda mandagias derybas dėl visko, pradedant maistu ir baigiant drabužiais.

Keliautojams Tailandas yra vieninteliai vartai į ypatingą Pietryčių Azijos gyvenimą. Kadangi šalis niekada nebuvo kolonizuota, Tailando savitumas vyrauja ir išlieka ryškus. Pabaigusiam kelionę keliautojui norėsis čia grįžti vėl ir vėl, kadangi prisiminimai apie šią šalį ir jos žmones, vaizdai ir kvapai neišdildomai išliks jų atmintyje, o Tailandas bus jiems šventė, kurią visada nešios savo mintyse.


Peizažas

Tailandas padalintas į keturis regionus:

Centrinės lygumos: Centrinį Tailandą sudaro dvidešimt keturios provincijos su centru Bankoku. Lietaus vandens maitinamo upių ir kanalų tinklo dėka šis regionas yra pati derlingiausia Tailando dalis, kurioje kultivuojami drėkinami ryžių laukai, auginamos cukranendrės ir didelė vaisių įvairovė. Čia galima rasti kai kurias seniausiąsias gyvenvietes, kelias stulbinančias šventyklas, dieninius ir naktinius turgus ar istorinius griuvėsius.

Šiaurė: šiauriniuose kalnagūbriuose įsikūrusi didžioji dalis Tailando kalvų genčių gyventojų. Šios kalvų grandinės, apgyvendintos žmonių siauromis juostomis ir beveik nepaliestos šiuolaikinio žmogaus, pasižymi gausiais tarp dantytų viršūnių atsiveriančiais vaizdais, kriokliais ir pėsčiųjų takais, leidžiančiais pasigrožėti šiais nuostabiais peizažais. Verta pastebėti, kad pirmieji tikrieji Tailando karaliai yra kilę iš regiono, kuris dabar laikomas Šiaurės Tailandu. Todėl šis regionas turtingas įvairiais tradicinės kultūros ir architektūros paminklais, įskaitant kelias didingiausias šalies šventyklas.

Šiaurės rytai: regione, žinomame kaip "1-San", nenutrūkstamai klesti tradiciniai Tailando papročiai. Regionas išsidriekęs ant Khorat plokščiakalnio. Palyginti su likusia Tailando teritorija, gyvenimo ritmas šioje dalyje lėtesnis, tačiau žmonės tebėra tokie pat draugiški, kokie buvo Karalystės laikais. Senųjų šventyklų griuvėsiuose, neįprastame maiste, architektūroje ar regiono dialekte galima pastebėti ir pajusti tiek laosiečių, tiek khmerų kultūrų įtakos.

Pietūs: nuo Tailando įlankos iki Andamano jūros besidriekiantys šalies pietūs yra paplūdimio mėgėjų rojus. Už kranto linijos išsibarsčiusios salelės sustip­rina šį tropikų rojaus įspūdį. Čia ryškiomis spalvomis išdažytomis žvejų val­telėmis sužvejojama gausybė jūros gėrybių, čia vilioja ilgos balto smėlio paplūdimių juostos. Pasaulis Tailando pietuose atrodo ryškesnis ir ramesnis, o vaikystės tropinių grožybių svajonę galima pasiekti vos per kelias valandas.


Klimatas

Tailando Karalystės klimatas yra vienas maloniausių tropinių klimatų visame pasaulyje, kurio sezonai yra šie:

Karštasis periodas: nuo kovo iki gegužės Tailande karšta ir sausa, temperatūra - nuo 28°C iki 33°C.

Lietingasis periodas: nuo gegužės iki rugsėjo tęsiasi ko gero pats sausiausias tarp visų Pietryčių Azijos šalių musoninis periodas su daug saulės ir 27°C - 30 °C vidutine temperatūra.

Vėsusis periodas: nuo lapkričio iki vasario orai labai švelnūs ir saulėti, vidutinė temperatūra - nuo 24°C iki 27°C.

Vidutinė metinė temperatūra Tailande - 28°C.


Laiko juosta

Tailando Karalystės laiko zona septyniomis valandomis lenkia Grinvičo laiką (GMT+7).


Valstybinė santvarka

Tailando valdymo sistema yra konstitucinė monarchija, paremta britiškuoju demokratijos modeliu. Visuotiniuose rinkimuose kas ketverius metus renkami 500 Atstovų Rūmų narių ir Ministras pirmininkas, o kas šešerius metus - 200 Senato narių. Balsuoti gali asmenys nuo 18 metų amžiaus.

Karalius Bhumibolas Aduljadejus yra devintasis karalius iš Čakri dinastijos, pradėtos 1782 m. karaliaus Ramos I. Karalius Bhumibolas Aduljadejus, Rama IX, yra ilgiausiai valdantis karalius Tailando istorijoje. Nors Tailando politinė sistema oficialiai klasifikuojama kaip konstitucinė monarchija, Tailando konstitucijoje nurodyta, kad karalius turi būti "deramai garbinamas" ir jo atžvilgiu negalima kelti jokių kaltinimų ar imtis kokių nors "veiksmų". Be jokių rašytinių įstatymų visi Tailando piliečiai be galo gerbia savo karalių dėl jo atsidavimo savo žmonėms, kurį paliudija įspūdingas viešųjų darbų projektų sąrašas ar jo gera valia vykdoma humanitarinė veikla.

Tailando visuomenėje monarchija nepaprastai mylima. Neigiamai pasisakius apie karalių galima sulaukti viešo perspėjimo ar kartais net pakliūti į kalėjimą. Draudžiami bet kokie atvaizdai, tarp jų paveikslai ar nuotraukos, kuriuose karalius vaizduojamas nepagarbiai.


Šventės ir šventinės dienos

Tailandas mini daug švenčių ir šventinių dienų. Tikslios švenčių datos iš metų į metus skiriasi dėl mėnulio kalendoriaus, kuris nesutampa su saulės kalendoriumi, ar vietos valdžiai nusprendus pakeisti šventės datą. Tailando turizmo valdyba kiekvienais metais išleidžia atnaujintą pagrin­dinių renginių ir švenčių kalendorių. Toliau išvardyta tik keletas pagrin­dinių Tailando švenčių ir šventinių dienų:

Naujieji metai (sausio 1 d.)

Magha Puja diena (pilnatis, trečiasis mėnulio mėnuo) - valstybinė šventė, minint Dievo Budos sekėjų susirinkimą, kurios kulminacija- žvakių procesija apie kiekvienos šalies šventyklos pagrindinę koplyčią.

Kinų naujieji metai (sausio pabaiga - vasario pradžia) - iškilmių ir fejerverkų savaitė kinų gyvenamose vietovėse visame Tailande.

Čakri diena (balandžio 6 d.) - valstybinė šventė Čakri dinastijos įkūrėjo karaliaus Ramos I garbei

Songrkran šventė (balandžio 13-15 d.) - Tajų naujieji metai. Linkint sėkmės naujaisiais metais, visi šlakstomi vandeniu. Būkite pasirengę likti šlapi.

Darbo diena (gegužės 1 d.)

Karūnavimo diena (gegužės 5 d.) - valstybinė šventė, minint karaliaus Bhumibolo Aduljadejaus (karaliaus Ramos IX) karūnavimą.

Karališkoji arimo ceremonijos diena - švenčiama gegužės mėnesį, prasidedant ryžių auginimo sezonui.

Visakha Puja diena (pilnatis, šeštasis mėnulio mėnuo) - valstybinė šventė, minint Dievo Budos gimimą, nušvitimą ir mirtį.

Asalha Puja diena (pilnatis, aštuntasis mėnulio mėnuo) - valstybinė šventė, minint Dievo Budos pirmąjį pamokslą.

Khao Phansa (liepos mėn.) - valstybinė šventė, minint budistų gavėnios pradžią.

Karalienės gimtadienis / Motinos diena (rugpjūčio 12 d.)-valstybinė šventė, minint Tailando karalienės Sirikit gimimą.

Ok Phansa (spalio mėn.) - budistų gavėnios pabaiga.

Čulalongkorno diena (spalio 23 d.) - valstybinė šventė, minint karaliaus Čulalongkorno (karaliaus Ramos I) mirties dieną.

Loi Krathong šventė (pilnatis, dvyliktasis mėnulio mėnuo) -ši pati gražiausia tajų šventė paprastai švenčiama lapkritį.

Karaliaus gimtadienis (gruodžio 5 d.) - valstybinė šventė, minint karaliaus Bhumibolo Aduljadejaus gimtadienį.

Konstitucijos diena (gruodžio 10 d.) - valstybinė šventė, minint Tailando demokratinę konstituciją.

Naujųjų metų išvakarės (gruodžio 31d.)-iškilmės visoje šalyje, laukiant Naujųjų metų


Istorija

Archeologinių tyrimų duomenimis ankstyviausi Tailande gyvenusių žmonių pėdsakai aptikti šalies šiaurės rytuose esančiose Ban Ciang ir Ban Prasat gyvenvietėse, kur rasta ženklų, kad šiose vietose 4000 metų prieš Kristų jau buvo auginami ryžiai (tuo tarpu Kinijoje tuo metu buvo auginamos soros). Taip pat pripažįstama, kad Tailande minėtu laikotarpiu išsivystė ankstyviausia bronzos amžiaus civilizacija.

Per kelis sekančius tūkstantmečius iš Kinijos pietų į Tailandą persikėlė trys pagrindinės žmonių grupės - monai, khmerai ir tąjai. Monai įsikūrė dabartinėje Mianmaro teritorijoje, khmerai - žemėse, dabar priklausančiose Kambodžai, o tąjai apie 1200 metus pradėjo vyrauti trijose šiaurinėse Tailando provincijose: Lanoje, Sukhotajuje ir Phajao.

Sukhotąjus (Laimės aušra) yra laikomas pirmąja išties nepriklausoma Tailando valstybe ir tajų kultūros gimimo vieta. Sukhotajaus, paskelbusio savo nepriklausomybę 1238 m., laikais tąjai palaipsniui išplito po visą Cao Praja upės baseiną, Teravada budizmas įsitvirtino kaip dominuojanti religija, buvo sukurta tajų abėcėlė ir pirmieji tikrieji tajų meno kūriniai, įskaitant tapybos, muzikos, architektūros ir literatūros kūrinius.

Sukhotajaus susilpnėjo 1300-taisiais ir palaipsniui tapo Ajutajos, toliau pietuose esančios besiplečiančios karalystės, vasaline valstybe. Įkurta 1350 m., Ajutaja, nuo Bankoko nutolusi maždaug 86 km į šiaurę, tuo laikotarpiu tiek azijiečių, tiek europiečių buvo laikoma viena pažangiausių ir turtingiausių planetos karalysčių.

Per 417 metų trukusį Ajutajos klestėjimą tajai subrandino savo išskirtinę kultūrą, išgindami iš savo žemių khmerus ir stiprindami kontaktus su arabų, indų, kinų japonų ir europiečių ypač portugalų ir olandų jėgomis.

1767 m. burmiečiams sugriovus Ajutaja, Tailandui buvo suduotas smarkus smūgis. Tačiau   burmiečiai negalėjo išlaikyti karalystės kontrolės. 1769 m. karalius Taksinas Didysis, valdydamas iš naujosios sostinės Thon Buri ant Cao Praja upės krantų, susigrąžino karalystės kontrolę. 1782 m. karalius Rama I Didysis, pirmasis Cakri dinastijos valdovas, perkėlė karališkąją sostinę per upę į Bankoką.

Du Čakri monarchai, karalius Mongkutas (Rama IV), valdęs šalį nuo 1851 iki 1868 m., ir jo sūnus karalius Čulalongkornas (Rama V), valdęs šalį nuo 1869 iki 1910 m., apsaugojo Tailandą nuo vakarų kolonizacijos iškilios diplomatijos ir selektyvios modernizacijos dėka. Didžiąja dalimi tai šių dviejų Tailando monarchų nuopelnas, kad buvo išlaikytas šalies likimo vairas be užsienio jėgų įsikišimo.

Šiandienos Tailandas yra konstitucinė monarchija. Nuo 1932 m. Tailando karaliai, tarp jų ir šiandieninis monarchas karalius Bhumibolas Aduljadejus, savo įstatyminę valdžią įgyvendina per ministro pirmininko vadovaujamą kabinetą, o teisminę valdžią- per teismų sistemą.


Religija

Teravada budizmą, kilusį iš 10 amžiaus Dvaravati budizmo bei turinčio didelį poveikį kasdieniniam gyvenimui, išpažįsta daugiau kaip 95 procentai visų tailandiečių. Tailandas yra vienintelė šalis planetoje, sėkmingai įtraukusi šią budizmo formą į savo teisines ir moralines struktūras.

Per šiuos metus budizmas ne tik formavo morališkumą, skatino socialinį suartėjimą ir teikė dvasinę paramą, bet ir padėjo stiprius pagrindus menui. Kaip krikščionybė paveikė Europos viduramžių katedrų architektūrą, taip Tailando budizmas įkvėpė nesuskaičiuojamų meniškų daugiastogių šventyklų, aukštinančių Dievą Budą, kūrėjus.

Kitas budizmo stiprybės šaltinis yra tai, kad tajų budistų šeimos rimtai gilinasi į Dievo Budos mokymą. Ilgai gyvuoja tradicija, pagal kurią vyresni nei 20 metų vyrai budistai tampa vienuoliais tam tikram laikotarpiui - nuo penkių dienų iki trijų mėnesių. Tai paprastai vyksta per kasmetinį Lietaus retritą (budistų gavėnią) - trijų mėnesių periodą per lietingąjį sezoną, kai visi vienuoliai atsisako kelionių ir lieka savo šventyklose. Be vienuolių visuomenių išlaikymo tajų šventyklos paprastai turi ir kitų tikslų, tokių kaip kaimo pastogė, naujienų centras, darbo informacijos centras, mokykla, ligoninė, vaistinė ar bendruomenės centras. Jos tajų visuomenėje užima svarbią vietą. Tačiau tajai gerbia visas religijas. Todėl religinės mažumos -musulmonai, krikščionys, induistai ir sikhai - nevaržomi išpažįsta savo tikėjimą Tailande globojami karaliaus.


Kalba

Žodinė ir rašytinė tajų kalba atsitiktiniam atvykėliui yra vargiai suprantama, kadangi tai yra toninė kalba su 5 tonais, 20 balsių ir 44 priebalsėmis. Tačiau daugumoje populiariausių turistinių rajonų, ypač Bankoke, Čiangmajuje, Patajoje ir Phukete, plačiai suprantama anglų kalba, kuri taip pat yra svarbi verslo kalba. Angliškai galima susikalbėti daugelyje pagrindinių turistinių vietų - viešbučiuose, parduotuvėse, restoranuose, bankuose, tarptautiniuose biuruose ir automobilių nuomos kontorose. Visoje šalyje kelio ženklų nuorodos rašomos dviem kalbomis - tajų ir anglų.

 

FORMALUMAI IR KITI REIKALAVIMAI

Pasai

Visi į Tailandą atvykstantys asmenys privalo turėti galiojančius pasus.


Informacija apie įvažiavimo vizas

Visi į Tailandą atvykstantys asmenys privalo turėti galiojančius pasus ir įsigyti tinkamas vizas. Vizas galima įsigyti artimiausioje Tailando am­basadoje arba konsulate. Vizų mokesčiai buvo atšaukti priimančiosios šalies susitarimu, patvirtintu Karališkosios Tailando narkotikų ir nusikaltimų valdybos.

Norėdami gauti išsamesnės informacijos apie vizų išdavimo reikalavimus, susisiekite su artimiausia Tailando ambasada ar konsulatu arba apsi­lankykite tinklalapyje www.mfa.go.th.


Atleidimas nuo turistinės vizos reikalavimo

Kaip nustatyta Vidaus reikalų ministerijos, kai kurių šalių turistai gali vykti į Tailandą be vizos, jeigu jie karalystėje išbūna ne ilgiau 30 dienų. Turistas pragyvenimo išlaidoms turi turėti bent 10 000 batų vienam asmeniui arba 20 000 batų šeimai.


Vizos išdavimas atvykus


Kaip nustatyta Vidaus reikalų ministerijos, kai kurių šalių turistai gali įsigyti vizą atvykę į šalį, jei jie karalystėje išbūna ne ilgiau 15 dienų. Turistas pragyvenimo išlaidoms turi turėti ne mažiau kaip 20 000 batų vienam asmeniui arba 40 000 batų šeimai. Be to, vizos prašantis asmuo turi galėti pateikti galiojantį visiškai apmokėtą bilietą, kuriuo galima pasinau­doti per 15 dienų nuo atvykimo. Vizą atvykus galima įsigyti 12 paskirtų tarptautinių patikros punktų, o jos prašantys asmenys turi užpildyti anketą ir pridėti neseniai darytą nuotrauką (5,5x4,3 cm). Šios anketos pateikimo mokestis - 1 000 batų. Iki paso galiojimo termino turi būti likę ne mažiau kaip 6 mėnesiai. Atvykėliai, įvažiavę į Tailandą su tokio tipo viza, paprastai negali prašyti pratęsti vizos galiojimo laiko, išskyrus atskirus ligos atvejus, dėl kurių atvykėliai negali keliauti toliau.

Atvykėliai iš kai kurių šalių gali įvažiuoti į Tailandą per nustatytus Tailando-Malaizijos sienos kirtimo punktus tik keleiviniu transportu: keleiviniais lėktuvais, jūros laivais, kurių registruota masė ne mažesnė kaip 500 tonų, traukiniais, autobusais, taksometrais, užsakytais autobusais ar nuomojamais motociklais ir privalo turėti:

 1. Visiškai apmokėtą bilietą arba transporto priemonės savininko ar transporto priemonės valdytojo dokumentą, kuriuo remiantis ketinama išvažiuoti iš Tailando per nustatytą laikotarpį, arba
 2. Transporto savininko ar transporto priemonės valdytojo doku­mentą, patvirtinantį visiškai apmokėtą bilieto rezervaciją, kuria remiantis ketinama išvažiuoti iš Tailando per nustatytą laikotarpį.

Nuo šio reikalavimo atleidžiami Malaizijos gyventojai, įvažiuojantys į Tailando Karalystę autobusu, išnuomotu automobiliu ar išnuomota moto­ciklu per Malaizijos sausumos sienos kirtimo punktas. Iš jų nereikalaujama pateikti kelionės dokumentų ar jokių kitų dokumentų, išvardintų 1 ir 2 punktuose.

Pirmiau apibrėžtos kategorijos žmonėms nereikalinga įvažiavimo viza ir jie gali išbūti Tailando Karalystėje nuo 30 iki 90 dienų (priklausomai nuo pilietybės) nuo įvažiavimo dienos. Jie negali likti ilgesniam laikotarpiui, išskyrus nenumatytus atvejus, kaip antai liga ar skrydžio nukėlimas ilgesniam laikui. Atvykėliams, norintiems Tailando Karalystėje išbūti ilgiau nei minėtas 30 ar 90 dienų, rekomenduojama kreiptis į Tailando diplomatines atstovybes jų šalyse. Jeigu konkrečioje šalyje nėra Tailando diplomatinės atstovybės, galima kreiptis į atstovybes kaimyninėse šalyse arba siųsti prašymą ir patvirtinančius dokumentus Imigracinės tarnybos centriniam biurui adresu Soi Suan Phlu, Sathon Tai Road, Bangkok 10120 Thailand, tel. 66 2287 1740 arba apsilankyti tinklalapyje www.imm.police.go.th.

Atvykstantieji į Tailando Karalystę gali įsigyti vizas atvykę šiuose įvažiavimo punktuose:

 1. Suvarnabhumi oro uostas, Samut Prakan
 2. Don Muang tarptautinis oro uostas, Bangkok
 3. Chiang Mai tarptautinis oro uostas, Chiang Mai
 4. Phuket tarptautinis oro uostas, Phuket
 5. Hat Yai tarptautinis oro uostas, Songkhla
 6. U-Taphao oro uostas, Chon Buri
 7. Mae Sai sienos kirtimo punktas, Chiang Rai
 8. Chiang Saen sienos kirtimo punktas, Chiang Rai
 9. Chiang Khong sienos kirtimo punktas, Chiang Rai
 10. Betong sienos kirtimo punktas, Yala
 11. Sadao sienos kirtimo punktas, Songkhla
 12. Samui sienos kirtimo punktas, Surat Thani
 13. Sukhothai tarptautinis oro uostas, Sukhothai

Atvykstantys asmenys taip pat turi turėti visiškai apmokėtą lėktuvo bilietą, kurį panaudodami gali išvažiuoti iš Tailando Karalystės per nustatytą laikotarpį.

Pastaba: kartu su anketa vizai gauti reikia pateikti vizai tinkamo dydžio nuotrauką ir sumokėti nustatytą mokestį.


Vizos galiojimo laikas

Visos vizos privalo būti panaudotos per 90 dienų nuo jų išdavimo.


Buvimo trukmė

Tranzitinė viza - 30 dienų,
turistinė viza - 60 dienų,
neimigracinė viza - 90 dienų.

Pastaba: nepamirškite patikrinti, koks buvimo terminas nurodytas Jūsų pase Tailando imigracijos pareigūno įspaustame spaude. Atvykėliai, pažeidę vizos galiojimo terminą, išvykdami iš šalies privalės sumokėti 200 batų dydžio baudą už kiekvieną viršytą dieną.


Ilgalaikė viza

Reikalavimai leidimui laikinai gyventi gauti pagal "O-A" kodą

1. Reikalavimai prašymą teikiančiam asmeniui:
1.1. Užsienietis, ne jaunesnis kaip 50 metų amžiaus (prašymo išduoti leidimą pateikimo dieną).
1.2. Neįtrauktas į sąrašus asmenų, kuriems draudžiama įvažiuoti į Tailando Karalystę.
1.3. Nepatrauktas baudžiamojoj atsakomybėn dėl grėsmės Tailando ar šalies, kurios jis yra pilietis ar kurioje gyvena, šalies saugumui.
1.4. Turintis pilietybę ar leidimą gyventi šalyje, kurioje pateikia prašymą leidimui gauti.
1.5. Neserga draudžiamomis ligomis, nustatytomis Ministerijos taisyklėmis Nr. 14 (B.E.2535).
1.6. Neturintis leidimo dirbti Tailande.

2. Pateiktini dokumentai:
2.1. Pasas, kurio galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip po pusantrų metų
2.2.  Prašymas leidimui gauti trimis egzemplioriais (su vizai tinkamo dydžio nuotraukomis)
2.3.  Anketa su asmeniniais duomenimis.
2.4.  Banko išrašo kopija, patvirtinanti, kad asmuo turi ne mažesnį kaip 800 000 batų depozitą arba pažyma (originalas) apie paja­mas, kurios per mėnesį turi būti ne mažesnės kaip 65 000 batų, arba banko išrašas apie depozitą ir pažyma apie mėnesines paja­mas, kai bendra suma ne mažesnė kaip 800 000 batų per metus.
2.5. Jeigu pateikiamas banko išrašas, kartu turi būti parodytas banko garantinis laiškas (originalas).
2.6. Prašančiojo pilietybės ar gyvenamosios šalies kompetentingų institucijų išduota pažyma dėl prašančiojo neteistumo (išduota ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius).
2.7. Šalies, kurioje paduodamas prašymas, kompetentingos institu­cijos išduota medicininė pažyma, patvirtinanti, kad prašantysis neserga draudžiamomis ligomis, nustatytomis Ministerijos taisyklėmis Nr. 14 (B.E.2535) (pažyma turi būti išduota ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius).
2.8. Jeigu prašantysis nori, kad jo (jos) sutuoktinis gyventų kartu Tailande, tačiau sutuoktinis neatitinka O-A kodo leidimui gauti keliamų reikalavimų, kartu reikia pateikti santuokos liudijimą. (Sutuoktiniui gali būti išduotas leidimas laikinai gyventi pagal "O" kodą.)

3. Rekomendacijos užsieniečiui jo buvimo Tailando Karalystėje metu
3.1. Besibaigiant 90 dienų buvimo Tailando Karalystėje laikotarpiui, užsienietis turi pranešti kompetentingai institucijai ir kartoti tai kiekvieną dieną 90 dienų, apsilankydamas Imigracinės tarnybos skyriuje pagal užsieniečio gyvenamąją vietą arba policijos skyriuje pagal užsieniečio gyvenamąją vietą, jeigu ten nėra Imigracinės tarnybos skyriaus.

Atitinkamos institucijos informavimo paštu tvarka: likus 7 dienoms iki termino užsienietis turi išsiųsti registruotu paštu pranešimo anketą (To Mo 47 forma) kartu su paso puslapių su jo nuotrauka, asmenine informacija ir vėliausiu įvažiavimo spaudu, kopija ir sau adresuotu voku su pašto ženklu Imigracinės tarnybos centriniam biurui adresu Sathon, Bangkok 10120. Siunčiant bet kokias vėlesnes ataskaitas, turi būti pridėta ankstesnių anketų atsakymo forma.

3.2. Besibaigiant vieneriems metams, užsienietis, norintis pratęsti leidimą gyventi, turi pateikti prašymą prailginti laikotarpį Imigracinės tarnybos centriniam biurui, pateikdamas taip pat dokumentus, liudijančius apie ne mažesnį kaip 800 000 batų piniginį pervedimą, depozitą Tailando Karalystės banke ar pajamas, arba pažymas apie pajamas ir depozitą, kartu sudarančius ne mažesnę kaip 800 000 batų sumą per metus.
3.3. Jeigu užsieniečio sutuoktinis nori gyventi šalyje kartu su juo (ja), taip pat reikia pateikti santuokos liudijimą.

 

Vizos pratęsimas

Norint pratęsti bet kokią vizą papildomoms 15 dienų, reikia kreiptis į Imigracinės tarnybos centrinį biurą, esantį Soi Suan Phlu, Sathon Tai Road, Bangkok. Tel. 66 2287 3101, 66 2287 3110. Mokestis - 1 900 batų.


Pakartotinio įvažiavimo leidimai

Už vienkartinio pakartotinio įvažiavimo leidimą imamas 1 900 batų mokestis. Mokestis už daugkartinio pakartotinio įvažiavimo leidimą (vienai vizai) - 3 800 batų.


Išvažiavimo viza

Nereikalinga.


Keleivio aptarnavimo mokestis

Atleidimas nuo mokesčio

Užsienio piliečiai, norintys greitai apžiūrėti Bankoką arba išvažiuoti iš Suvarnabhumi oro uosto ir sugrįžti į oro uostą tolesniam skrydžiui per 12 valandų nuo atvykimo, gali pateikti prašymą būti atleisti nuo 500 batų oro uosto mokesčio tokia tvarka:

1. Užpildydami atleidimo nuo keleivio aptarnavimo mokesčio prašymo anketą (prieš praeinant įvažiavimo patikros punktą).
2. Pateikdami tokius dokumentus:
-  atleidimo nuo keleivio aptarnavimo mokesčio prašymo anketą;
-  pasą,
-  galiojantį lėktuvo bilietą (išvykimo laikas - ne vėliau kaip po 12 valandų),
-  užpildytą atvykimo / išvykimo kortelę (To Mo 5 forma).
3. Gaudami oficialų parašą ir antspaudą prie keleivių aptarnavimo langelio prieš praeidami įvažiavimo patikros punktą.
4. Išsaugodami šiuos dokumentus tranzitinio sustojimo metu ir pateikdami juos išvažiavimo patikros punktuose.

Pastaba: ši lengvata taikoma tik tiems asmenims, kuriems netaikomas vizos reikalavimas arba kurie gali įsigyti vizą atvykę.


Sveikatos reikalavimai

Skiepijimo ar vakcinavimo reikalavimai netaikomi, išskyrus asmenis, atvykstančius iš sričių, kur plinta užkrečiamos ligos. Pateikti pažymas dėl skiepų nuo geltonojo drugio reikalaujama iš asmenų, atvykstančią iš šių šalių: Bolivijos, Brazilijos, Kolumbijos, Peru, Angolos, Burkina Faso, Gambijos, Ganos, Gvinėjos, Mauritanijos, Malio, Nigerijos, Sudano, Kongo Demokratinės Respublikos, Benino, Burundžio, Centrinės Afrikos Respublikos, Čado, Kongo, Kosta Rikos, Ekvadoro, Pusiaujo Gvinėjos, Etiopijos, Gabono, Bisau Gvinėjos, Kenijos, Liberijos, Nigerio, Panamos, Ruandos, San Tomės ir Prinsipės, Senegalo, Siera Leonės, Somalio, Surinamo, Togo, Tuniso, Turkijos, Ugandos ir Venesuelos.

Pastaba: apie naujausius reikalavimus teiraukitės Jūsų šalies kompetentingoje medicinos įstaigoje.


Muitinės reikalavimai

Draudžiami daiktai: draudžiami visi narkotikai ir literatūra su nepadoriu turiniu (nuotraukomis, straipsniais). Asmenys, pažeidžiantys draudimą dėl narkotinių medžiagų, už narkotikų turėjimą, vartojimą ir (arba) gamybą baudžiami griežtomis baudomis, įskaitant galimą mirties bausmę.

Ginklai: ginklus ir amuniciją galima importuoti tik gavus leidimą iš Policijos departamento arba Registrų biuro. Tinklalapis: http://home.touristpolice.net

Asmeniniai daiktai: be muito mokesčio į Tailando Karalystę galima įvežti pa­grįstą kiekį asmeninių drabužių, higienos reikmenų ar profesinių instrumentų.

Tabakas ir alkoholis: cigarečių, cigarų ar rūkomojo tabako galima įvežti ne daugiau kaip 250 gramų (kiekvienos rūšies atskirai ar visų kartu). Taip pat cigarečių skaičius negali viršyti 200. Be muito mokesčio galima įvežti vieną litrą vyno ir (arba) vieną litrą spirituoto gėrimo. Asmeninių daiktų vertė negali viršyti 10 000 batų.

Augalai ir gyvūnai: draudžiama įvežti tam tikrų rūšių vaisius, daržoves ir augalus. Dėl tikslesnės informacijos susisiekite su Žemės ūkio departa­mento Žemės ūkio reglamentavimo skyriumi, Bang Khen Bangkok. Tel. 66 2579 0151-7 arba tinklalapis www.doa.go.th.

Leidimą įvežti gyvūnus lėktuvu galima gauti oro uoste. Atvykus jūra prašymą leidimui gauti reikia pateikti Gyvulių srities vystymo departamen­tui Bankoke. Tel. 66 2653 4444. Taikomi vakcinavimo reikalavimai, išsamesnės informacijos ieškokite tinklalapyje www.dld.go.th.


Antikvarinių ir meno dirbinių eksportas iš Tailando Karalystės

1. Iš Tailando draudžiama išvežti Budos atvaizdus, Bodhisatvos atvaizdus ar jų fragmentus (išskyrus objektus, budistų naudojamus dievui garbinti, objektus, naudojamus kultūrinių mainų ar studijų tikslams).
2. Norint iš šalies išvežti tokius antikvarinius ar meno dirbinius, tiek jų originalus, tiek reprodukcijas, reikia gauti Dailiųjų menų departamento leidimą.
3. Prašymo leidimui gauti pateikimo tvarka:
a) Nufotografuokite visus dirbinius iš priekio ir atspausdinkite dviem atvirutės dydžio egzemplioriais (ne daugiau kaip po penkis daiktus vienoje nuotraukoje).
b) Padarykite prašančiojo paso kopiją.
c) Dirbinius kartu su nuotraukomis ir prašančiojo pasu bei kopija reikia nunešti į:

Nacionalinio muziejaus skyrių Bankoke, Ciangmajaus nacionalinį muziejų Ciangmajuje ar Songhlos nacionalinį muziejų Songhloje. Tai padaryti reikia likus ne mažiau kaip keturioms-septynioms dienoms iki daiktų išvežimo ar prašančiojo išvykimo dienos, kad būtų spėta išnagrinėti prašymą ir atlikti patikrinimą. Dėl išsamesnės informacijos susisiekite su Bankoko nacionaliniu muziejumi, tel. 66 2226 1661.


Valiuta ir valiutos keitimas

Tailando valiutos vienetas, batas, yra nepririštas prie jokios kitos valiutos ir jo keitimo kursas kitų pasaulio valiutų atžvilgiu svyruoja.

Vieną batą sudaro 100 satangų. 25 ir 50 satangų nominalo monetos yra vario spalvos. 1 ir 5 batų nominalo monetos yra sidabro spalvos. 10 batų nominalo monetos yra sidabro ir vario spalvos. Banknotai spausdinami 20 batų, 50 batų, 100 batų, 500 batų ir 1 000 batų nominalo.

Kelionių čekiai, čekiai, kreditinės kortelės, bankai
Kelionių čekius USD valiuta galima išgryninti provinciniuose bankuose ir licencijuotuose valiutos keitimo punktuose. Kelionių čekius geriausia išgryninti Bankoke, kur jų keitimo kursai palankiausi. Paprastai keitimo kursai viešbučiu­ose yra žemesni nei bankuose ar licencijuotuose valiutos keitimo punktuose.

Pagrindinėmis kreditinėmis kortelėmis (American Express, Diners Club, JCB, Mastei- Card ir Visa), taip pat pagrindinių valiutų nominalų kelionių čekiais paprastai galima atsiskaityti didžiausiuose viešbučiuose, restoranuose, prekybos centruose ir kai kuriose didelėse parduotuvėse. Kelionių čekius ir visų pagrindinių valiutų banknotus galima iškeisti bet kuriame komerciniame banke, daugelyje viešbučių ir užsienio valiutų keitimo punktų.

Tailando ir užsienio bankų skyriai teikia standartines paslaugas visoje šalyje. Bankai paprastai dirba nuo 9:30 iki 15:30 nuo pirmadienio iki penktadienio, išskyrus banko ir valstybines šventes.

Pagrindiniai bankai, kaip antai Bangkok Bank, Bank of Ayudhya, Kasikorn Bank, Krung Thai Bank ir Šiam Commercial Bank turi visą parą veikiančių bankomatų, priimančių visas pagrindines kreditines korteles, tinklą. Daugelis pirmos klasės viešbučių bet kuriuo paros metu keičia valiutą, tačiau tik pagrindinių šalių: JAV, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos ir Eurozonos. Kelionių čekiai paprastai priimami visuose viešbučiuose.

 

Valiutinių operacijų kontrolė

 1. Užsienio turistai gali laisvai įvežti į Tailando Karalystę užsienio valiutos banknotus ar kitas atsiskaitomąsias priemones. Išvažiuo­dami iš Tailando turistai gali netrukdomai išsivežti įsivežtą užsienio valiutą, tačiau išvežama suma užsienio valiutos bankno­tais ar monetomis negali viršyti USD 10 000 ekvivalento arba sumos, nurodytos muitinio patikrinimo įvažiuojant į šalį metu užpildytoje deklaracijoje. Pažeidus šį reikalavimą, gali būti taikoma arešto sankcija, konfiskuota nurodytą sumą viršijanti pinigų suma ar iškelta teismo byla.
 2. Vienas užsienietis iš šalies be specialaus leidimo gali išvežti ne daugiau kaip 50 000 batų. Į kaimynines šalis be specialaus leidimo Tailando valiuta galima išvežti ne daugiau kaip 500 000 batų. Šios šalys yra: Mianmaras, Laosas, Kambodža ir Vietnamas.
 3. Užsienio turistai gali išvežti asmeninio naudojimo daiktus ir kitus daiktus, nedraudžiamus galiojančių muitinės reikalavimų. Be asmeninio naudojimo daiktų turistai taip pat gali išvežti prekes, įsigytas neapmuitintų prekių parduotuvėse, įskaitant brangakmenius, aukso ir platinos dirbinius.
 4. Nerezidentai gali atidaryti užsienio valiutos sąskaitas bet kuria­me Tailando banke. Kaip išskirtinė paslauga nerezidentams, netaikomi jokie apribojimai lėšų laikymui bankuose ar jų išėmimui, jei šios lėšos į sąskaitą patenka iš užsienio šalių.
 5. Užsienio turistai bet kuriame didžiajame banke gali iškeisti Tailando batus į užsienio valiutą, ketindami ją išvežti iš šalies, kaip įrodymą pateikdami valiutos keitimo čekį, galiojantį bilietą ir savo pasą.

Pastaba: 2009 m. sausio 8 d. valiutos keitimo kursas buvo USD 1 =35,11 batų. Norėdami sužinoti dabartinį valiutos keitimo kursą, kreipkitės į bet kurį Tailando banką ar valiutos keitimo punktą.

 

KAIP NUVYKTI Į TAILANDĄ

Lėktuvu

Bankokas yra pagrindiniai Tailando vartai. Daugiausia lankytojų atvyksta į Suvarnabhumi oro uostą, į kurį didžiausios pasaulio aviabendrovės vykdo tiesioginius kasdieninius skrydžius iš Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos ir Australijos oro uostų.

Daugiau tarptautinių skrydžių, ypač iš Singapūro, Malaizijos ir Honkongo, vykdomi į Phuketo ir Hatjajaus tarptautinius oro uostus pietuose ir Ciangmajus oro uostą šiaurėje.


Geležinkeliu

Tarp Singapūro ir Bankoko per Kvala Lumpūrą ir Butervorfą Malaizijoje reguliariai kursuoja traukiniai. Šie traukiniai vyksta kasdien, taip pat sustodami daugelyje didžiausių miestų Tailando pietuose.


Keliu

Iš Malaizijos: į Tailandą galima įvažiuoti per daugelį sienos perėjimo punktų Songkhla, Yala ir Narathiwat provincijose.

Iš Laoso LDR: į Tailandą galima įvažiuoti per Nong Khai, Chiang Saen, Bueng Kan, Nakhon Phanom, Mukdahan ir Chong Mek.

Iš Kambodžos: į Tailandą galima įvažiuoti per Aranyaprathet Sa Kaeo provincijoje ir Ko Kong Trat provinciją.

Iš Mianmaro: galite patekti į Tailandą per Mae Sai ir Mae Sot.


Jūra

Su Tailandu nėra reguliaraus maršrutinio susisiekimo jūra. Krovininiuose laivuose, besišvartuojančiuose Bankoko Khiong Toei uoste, kartais yra įrengtų keleivių kajučių.

Kruiziniai laivai iš Vietnamo ir Singapūro švartuojasi Laem Chabang uoste (už maždaug 2 valandų kelio į pietus nuo Bankoko). Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į kelionių agentūrą.


Suvarnabhumi oro uostas

Naujausias šalies oro uostas, galintis aptarnauti 76 skrydžių per valandą ir iki 45 milijonų keleivių bei priimti iki trijų milijonų tonų krovinių per metus. Suvarnabhumi oro uostą siekiama ateityje padaryti pagrindiniu PietryčiųAzijos oro uostu. Tel. 66 2132 1888, www.airportthai.co.th arba www.airportthai.2.co.th


Keliavimas po Tailandą

Lėktuvu
: skristi Tailande nebrangu ir patogu. Kelios aviabendrovės, kaip antai Thai Ainvays International, Bangkok Airvvays, PB Air, Phuket Air, ir Angel Air vykdo skrydžius tarp 26 Tailando miestų tarptautinės ir vietinės reikšmės oro uostų. Skrydžius galima užsisakyti aviabendrovių biuruose, viešbučiuose ar kelionių agentūrose užsienyje arba atvykus į Tailandą. Skrydžius po Tailandą taip pat vykdo nemažai pigių ekonominių aviabendrovių, tarp jų Air Asia, Orient Thai Airlines ir Nok Air.

Thai Ainvays organizuoja Royal Orchid Holiday turus.
Išsamesnės informacijos galima rasti tinklapyje www.thaiairways.com.

Geležinkeliu: keliavimas traukiniais Tailande yra veiksmingas, pigus ir Azijos standartais patogus būdas. Tailandą dengia išvystytas geležinkelio tinklas su centru Bankoku. Trys linijos jungia Ciangmajų (šiaurės linija), Nong Khai (šiaurės rytų linija) su Singapūru per Butervorfą ir Kvala LumpūrąMalaizijoje (pietų linija). Neseniai buvo atidaryta geležinkelio linija tarp Bankoko ir Aranyaprathet prie sienos su Kambodža. Šalies traukiniai-ekspresai turi pirmos, antros ir trečios klasės vagonus. Lėtesni traukiniai, vykstantys trumpesnius atstumus, gali turėti tik trečios klasės sėdimuosius vagonus.

"Tailando valstybinis geležinkelis" savaitgaliais ir švenčių dienomis organizuoja vienos ar dviejų dienų nebrangius apsilankymus įvairiose lankytinose vietose. Traukinių tvarkaraštį galima sužinoti Bankoko centrinėje geležinkelio stotyje Hualamphonge. Traukinių bilietus visų klasių vagonams galima įsigyti prieš 90 dienų pagrindinėse stotyse ir Hualamphongo išankstinio užsakymo biure nuo 8:30 iki 16:00. Tel. 66 2220 4444, www.railway.co.th arba www.thailandrailway.com

Keliu: visos šalies dalys sujungtos modernaus greitkelių tinklo. Tailando kondicionuojami autobusai yra viena dažniausiai naudojamų keliavimo priemonių. Šie autobusai yra nebrangūs, patikimi ir sustoja visuose pagrindiniuose centruose.

Bankoke yra trys pagrindiniai autobusų terminalai:
Bankoko autobusų terminalas, Kamphaengphet 2 Road. Tel 66 2936 2852-66
Pietinis autobusų terminalas, Pinklao-Nakhon Chaisi Road. Tel. 66 2435 1199
Rytinis autobusų terminalas, Sukhumvit Soi 62. Tel. 66 2391 2504.

 

Keliavimas po Bankoką

Viešasis transportas: Bankoko mieste kursuoja daug autobusų, kurie yra kondicionuojami ir nebrangūs. Raudoni ir pilki kondicionuojami autobu­siukai naudojami tolimesniems maršrutams po miestą. Autobusų maršrutų žemėlapį galima gauti daugelyje viešbučių ir knygynų.

Taksi ir Tuk Tuk: viešbučių taksometrai taiko fiksuotus mokesčius. Viešieji taksometrai yra kondicionuojami, patogūs ir kainuoja pradedant 35 batais už pirmuosius 3 kilometrus ir maždaug 5 batais už kiekvieną papildomą kilometrą. Kiekvieną kartą įlipę į taksometrą pasitikrinkite, ar vairuotojas ištrynė skaitliuko parodymus. Tuk Tuk - triračiai taksi -yra Tailando simbolis. Jie populiarūs trumpoms kelionėms ir gali kainuoti nuo 20 batų iki 150 batų, priklausomai nuo maršruto. Svarbu: dėl mokesčio reikia susitarti prieš kelionę, kadangi ši priemonė neturi skaitliuko.

Motociklų taksi: greičiausias būdas prasiskverbti pro kamščius didžiausiuose Tailando miestuose yra motociklų taksi. Ieškokite vairuotojo su spalvota liemene. Dėl mokesčio reikia susitarti prieš vykstant. Važiuodami laikykitės tvirtai.

Upės taksi: Čao Praja upe Bankoke plaukioja įvairiausi laivai. Greitomis privačiomis "cigarečių formos ilgosiomis valtimis" galima apžiūrėti didžiulę miesto kanalų sistemą. 2 valandų trukmės individualus turas kainuoja apie 500 batų. Viešieji upės taksometrai kursuoja nuo aušros iki sutemų nuo Khlong Toei iki netgi Nonthaburi. Kelionė trunka daugiau nei valandą. Trumpesnės kelionės tarp kitų miesto dalių gali kainuoti vos 9 batus.

Oro taksi: specialus kelionės paketas, suteikiantis turistams galimybę pasigrožėti gražiais vaizdais aplink Bankoką ir artimiausiose provincijose. Išsamesnės informacijos teiraukitės tel. 66 2504 3839-40 arba ieškokite www.royalsky.co.th.

Skytrain (oro traukinys); veikia dvi linijos - Sukhumvit linija ir Silom linija. BTS Skytrain traukiniai kursuoja dažnai kasdien nuo 6:00 iki 24:00 ir ypač dažnai piko valandomis. Mokestis priklauso nuo važiuojamo atstumo. Išsamesnės informacijos ieškokite BTS Skytrain tinklalapyje www.bts.co.th.

Metro: MRT Chaloem Ratchamongkhon linija su 18 stočių, veikianti nuo 6:00 iki 24:00, jungia daugelį turistinių objektų su miegamaisiais rajonais ir verslo rajonu. Mokestis priklauso nuo važiuojamo atstumo. Išsamesnės informacijos ieškokite MRT tinklalapyje www.bangkokmetro.co.th.

Kanalo laivelis: Khlong Saen Saep kanalo laiveliais keleiviai per visą miestą plukdomi iš Banglamphu į Ramkhamhaeng universitetą. Bilietus galima įsigyti laive. Atkreipkite dėmesį, kad prieplaukos yra šiek tiek nuošaliau ir todėl jas kartais sunku surasti.

 

BENDROJI TURISTINĖ INFORMACIJA

Turistinės informacijos galima gauti Tailando turizmo valdybos (TTV) centriniame biure Bankoke, TTV biuruose didžiuosiuose pasaulio miestuose ir TTV skyriuje Suvarnabhumi oro uoste. Galima gauti žemėlapių, brošiūrų ir naudingos informacijos apie organizuojamus turus, apsipirkimą, maitinimą ir nakvynę.

TTV informacijos centrai veikia kasdien nuo 8:30 iki 16:30. Galite skambinti į TTV skambučių centrą numeriu 1672. Šiuo numeriu teikiamos konsultacijos nuo 8:00 iki vidurnakčio visomis savaitės dienomis. Nuo vidurnakčio iki 8:00 ryto galima pasinaudoti balso meniu, o į Jūsų pasirinktus klausimus atsakymai bus nusiųsti faksu į Jūsų viešbutį. Skambučių centro operatoriai kalba tajų ir anglų kalbomis.


Turizmo policija

Turizmo policija buvo įkurta siekiant užtikrinti turistų saugumą, koordinuo­jant veiksmus su Tailando turizmo valdyba. Ji priima ir nagrinėja pretenzi­jas ir skundus, atlikdama tyrimus ir koordinuodama turizmo saugumą. Yra šimtai turizmo policijos skyrių pagrindinėse turistų lankomose vietose, įskaitant Didžiuosius Karalių rūmus, Patpong ir Lumphini parką Bankoke.

Turizmo policija, kurios pareigūnai kalba dviejomis kalbomis, turi bendrus skyrius su Tailando turizmo valdyba Bankoke, Phra Nakhon Si Ayutthaya, Pattaya, Kanchanaburi, Nakhon Ratchasima, Udon Thani, Khon Kaen, Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Hong Son, Phitsanulok, Nakhon Sawan, Surat Thani, Phuket ir Songkhla, teikiančius pagalbą lankytojams.

Skubiais atvejais skambinkite Turizmo policijos centrui numeriu 1155 arba informacijos ieškokite tinklalapyje http://home.touristpolice.net.


Darbo valandos

Daugelis privačių kontorų Bankoke dirba penkias dienas per savaitę, nuo 8:00 iki 17:00. Valstybinės kontoros dirba paprastai nuo 8:30 iki 16:30 nuo pirmadienio iki penktadienio. Daugelis didžiųjų prekybos centrų dirba kasdien nuo 9:00 iki 22:00. Bankai atidaryti nuo pirmadienio iki penktadienio nuo 9:30 iki 15:30, išskyrus valstybines šventes. Didžiausi pašto skyriai dirba nuo pirmadienio iki penktadienio nuo 8:00 iki 17:00, o šeštadienį ir sekmadienį - nuo 8:00 iki 13:00.


Verslo centrai

Daugelis viešbučių juose apsistojusiems vadovams siūlo puikiai įrengtus verslo centrus. Paslaugos paprastai apima sekretoriaus darbą, spausdinimo, kopijavimo ir fakso įrangą, konferencijų kambarius, bibliotekas ir interneto ryšį.


Automobilio nuoma

Keliautojai, turintys galiojantį vairuotojo pažymėjimą, gali išsinuomoti automobilį. Pavadinimai ant kelio ženklų ir žemėlapiuose paprastai nurodyti ir anglų kalba. Bankoko geltonuosiuose puslapiuose pateiktas vietinių ir tarptautinių automobilių nuomos kompanijų sąrašas. Siūlomos sąlygos skiriasi. Galima pasirinkti automobilį vairuoti savarankiškai ar nuomotis automobilį su vairuotoju.

Tarptautinės automobilių nuomos kompanijos, tokios kaip Avis, Hertz ir Budget turi biurus Bankoke, Patajojc, Hatjajuje, Phukete, Čiangmajuje ir Ko Samui.


Bažnytinės mišios

Bankoke ir daugumos provinciją sostinėse yra krikščionių bažnyčių. Mišios laikomos daugiausių tajų kalba, rečiau - anglų, prancūzų ir vokiečių kalbomis. Kai kuriuose anglų kalba leidžiamuose laikraščiuose pateikiami išsamūs bažnytinių mišių sąrašai.


Apranga

Tailando tropiniam klimatui labiausiai tinka šviesūs, laisvi medvilniniai drabužiai. Megztinius rekomenduojama pasiimti vykstant į šiaurinius kalnuotus regionus ir nacionalinius parkus žiemos metu. Švarkai ir kak­laraiščiai reikalingi kai kuriuose aukštos klasės viešbučiuose ir klubuose. Lankantis budistą šventyklose privalu vilkėti ilgas kelnes. Niekad nepamirškite nusiauti batų įžengdami į šventyklą.


Elektra

Visame Tailande naudojama 220 voltų kintama elektros srovė (50 ciklų). Naudojami įvairių tipų kištukai ir tinklo lizdai. Atsivežus skutimosi mašinėlę, radiją ar kitokius nedidelius elektros prietaisus, rekomenduojama vežiotis ir kištukų adapterį. Prireikus patartina įsigyti 110 voltų transformatorių. Dauguma didžiųjų viešbučių gali jį paskolinti paprašius.


Filmavimas ir fotografavimas

Didieji tarptautiniai fotoįrangos gamintojai turi Tailande puikias nuotraukų laboratorijas. Daugelyje vietų juostelę gali išryškinti per valandą. Populiarių gamintojų juosteles (Kodak, Konica, Fuji) galima įsigyti visoje šalyje normaliomis kainomis. Fotografai gali nevaržomai fotografuoti ką nori, jeigu nėra tai draudžiančio užrašo. Filmuoti be specialaus leidimo yra draudžiama Bankoko Didžiuosiuose Karalių rūmuose ir Smaragdinio Budos (Emerald Buddha) šventyklų komplekse. Taip pat draudžiama fotografuoti tam tikrose Nacionalinio muziejaus vietose.


Laikraščiai ir žurnalai

Du pagrindiniai anglų kalba leidžiami Tailando dienraščiai - The Bangkok Post ir The Nation - yra rimtai vertinami. Pagrindiniuose visos šalies knygynuose, prekybos centruose, parduotuvėse ir viešbučiuose galima įsigyti populiariausius laikraščius ir žurnalus anglų kalba: International Herald Tribūne, Asian Wall Street Journal, Time, Newsweek, Untamed Travel ar Far Eastern Economic Review.


Ambasados

Bankoke yra maždaug 50 valstybių ambasados, konsulatai ar pasiuntiny­bės. Dauguma įsikūrę Sukhumvit, Phloen Chit, Wireless ir Sathon Road rajonuose. Išsamų sąrašą galima rasti Bankoko telefonų knygos geltonuosiuose puslapiuose.


Medicininės paslaugos

Tailando medicininės paslaugos yra vienos geriausių iš visų Azijos šalių. Tiek privačios, tiek valstybinės ligoninės greitai ir veiksmingai aptarnauja turistus. Ligoninėse ir poliklinikose dirba gerai parengtų gydytojų ir medi­cinos seserų personalas. Skubiu atveju galima greitąją pagalbą galima iškviesti iš bet kurios privačios ligoninės.


Arbatpinigiai

Yra įprasta palikti arbatpinigių šveicoriams ir kitam gerai aptarnaujančiam viešbučio personalui. Prabangiausiuose viešbučiuose ir restoranuose priimta palikti 10-15 % arbatpinigių, ypač tuose, kuriuose neimamas aptar­navimo mokestis. Pigesniuose restoranuose ar taksi vairuotojams palikti arbatpinigių nėra įprasta.


Radijas ir televizija

Du pagrindiniai kanalai, transliuojantys laidas anglų kalba, yra FM 95,5 irFM 105,0. Tarp kitų populiariąją muziką transliuojančių FM bangų radijo stočių- FM 105,5 ir FM 88, Klasikinės muzikos galima pasiklausyti per Chulalongkorn radijo stotį, FM 101,5. Per AM radijo stotis leidžiama daug reklamos; visoje šalyje yra apie 200 stočių. Tailando karalius didelis džiazo mėgėjas. Naujienų kanalus anglų kalba (CNN ir BBC) bei kai kuriuos originalius užsienio filmus galima žiūrėti per kabelinę televiziją.


Laikinas transporto priemonės įvežimas turizmo tikslais

Norint įvežti į Tailandą transporto priemonę, reikalingi šie dokumentai:

 1. Galiojantis tarptautinis vairuotojo pažymėjimas ir pasas.
 2. Automobilio registracijos dokumentas, o nenuosavo automobilio atveju - savininko įgaliojimas.
 3. Piniginė garantija, banko garantija ar įvežančiojo asmens garantija. Jeigu automobilis įvežamas per Khlong Toei uostą, privalu turėti piniginę ar banko garantiją. Jeigu įvažiuojama kertant pietinę sieną, užtenka įvežančiojo asmens garantijos, užpildant muitinės deklaraciją suteikiant reikalingą informa­ciją muitinės pareigūnams ir pasirašant dokumentą.

 

Tada išduodamas leidimas, galiojantis 6 mėnesius nuo išdavimo datos. Jeigu keliautojas prašė leidimo įvežti automobilį tik 5 -10 dienų, o vėliau nori pratęsti buvimo laiką, leidimas gali būti pratęstas nemokamai Muitinės departamente tokia tvarka:

 1. Reikia susisiekti su atitinkamo sienos perėjimo punkto muitinės pareigūnu.
 2. Muitinės pareigūnas užpildys papildomą įvežimo formą ir tuo pačiu patikrins dokumentus, išvardintus pirmiau nurodytame 2 punkte ir pataisys įvežančiojo asmens garantiją.
 3. Piniginės arba banko garantijos atveju muitinės pareigūnas įvertins automobilio kainą, padidindamas ją 20 %.
KOMUNIKACIJŲ PASLAUGOS


Pašto paslaugos

Tailando pašto paslaugos patikimos ir veiksmingos. Didžiausiuose viešbučiu­ose pagrindinės pašto paslaugos teikiamos viešbučio patalpose. Bankoko cen­trinis pašto skyrius, esantis Charoen Krung (Naujasis kelias) veikia nuo 8:00 iki 18:00 nuo pirmadienio iki penktadienio ir nuo 9:00 iki 13:00 šeštadieniais. Telegramas galima siųsti bet kuriuo paros metu. Kiti Bankoko ir likusios šalies pašto skyriai paprastai veikia nuo 8:00 iki 16:30.


Telefonas

Paskambinti į kitas šalis nesunkiai galima iš vidutinės ir aukštesnės klasės viešbučių. Tiesiogiai skambinti į Tailandą galima iš daugiau kaip 80 šalių visame pasaulyje. Tarptautiniai skambučiai gerokai brangesni nei vietos skambučiai. Todėl jei planuojate telefonu kalbėti ilgėliau, gali būti naudingiau paprašyti pašnekovą perskambinti. Bankoko ir kitų turistų pamėgtų vietų pašto skyriuose ar kitose miesto vietose yra specialios tarptautinių pokalbių būdelės, kuriose naudojamos iš anksto apmokėtos skambinimo kortelės.


Faksas ir elektroninis paštas

Visi pagrindiniai Tailando viešbučiai teikia faksimilės (fakso) ir elektroninio pašto paslaugas. Šias paslaugas teikia ir nemažai privačių kontorų, dažnai siūlančių ir vertimo paslaugas.


Tarptautinis tarptinklinis judrusis ryšys

Tailando gyventojai ir užsieniečiai, atvykstantys į Tailandą darbo tikslais, gali įsigyti abonento tapatumo modulio (angį. SIM) korteles. Užsieniečiai, norėdami įsigyti tokią kortelę, turi pateikti leidimo dirbti kopiją ar parodyti neimigracinę B klasės vizą pasą. SIM kortelę galima naudoti su skaitmenini­ais mobiliaisiais GSM telefonais, veikiančiais 900 Mhz dažniu arba skait­meniniais mobiliaisiais PCN telefonais, veikiančiais 1800 MHz dažniu.


Interneto ryšys

Tailande vis daugiau informacijos gyventojams ir atvykėliams teikiama internetu. Internetu pasinaudoti galima pagrindiniuose viešbučiuose ir interneto kavinėse, kurių yra visoje šalyje.


MAITINIMAS


Tajų maistas

Unikali tajų virtuvė pasižymi daugybės prieskonių ir ingredientų derinimu, todėl kiekvienas patiekalas teikia ypatingą malonumą. Vienas patiekalas gali būti ir aštrus, ir rūgštus, ir saldus, ir sūrus vienu metu. Tipiškas tajų maistas - sriubos, salotos, žuvis, ryžiai, daržovės ir kai kurie mėsos -kiaulienos, vištienos ar jautienos - patiekalai. Tajų virtuvė sujungia geriau­sias kinų ir indų kulinarines tradicijas - makaronus, kario patiekalus, saldžius ir rūgščius patiekalus ir egzotiškus prieskonius. Visi patiekalai patiekiami su natūralių prieskoninių daržovių ir skystų pagardų rinkiniu.

Tajų maisto galima gauti visur. Gatvių pardavėjai parduoda makaronus ir ant žarijų keptą mėsą šalia puošnių jūros maisto restoranų ir į akis krentančių kavinių, kuriose dirba tradiciškai apsirengę tajų šokėjai ir padavėjai, kurie pietauja tarsi tikėdami, kad jie patys yra iš karališkosios šeimos.

Tailandiečiai dažnai sustoja ties greito maisto prekyviete ar maisto centrais, kurių paprastai galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose ir kuriuos su­daro daugybė kioskelių su įvairiausiu maistu, kokį tik galima įsivaizduoti. Daugelis greito maisto prekyviečių ir maisto centrų turi valgiaraščius su spalvotomis patiekalų nuotraukomis, padedančius pietautojams išsirinkti patiekalą. Provincijose tajų maisto galima įsigyti normaliomis kainomis.

Lauko restoranus ir restoranus ant upės kranto tailandiečiai mėgsta rinktis kaip ramias vietas pavakarieniauti, ypač Bankoke. Čia turtingi valgiaraščiai, greitas aptarnavimas ir, kaip ir visur kitur Tailande, palyginti nedidelės kainos. Bankoke daugelis viešbučių siūlo vakarieniauti laive plaukiant Čao Prajos upe. Švelnus vėjelis, tradicinė muzika ir šokiai sukuria išties romantišką atmosferą. Tailande labai populiarūs jūros maisto restoranai. Juose tiekiamas didžiulis šviežios žuvies ir jūros gėrybių pasirinkimas, pradedant skrudintomis ant žarijų ir baigiant keptomis pagal individualius pageidavimus. Taip pat galima užsisakyti puikaus vietinio ar importinio vyno.

Kai kuriuose restoranuose, kuriais stengiamasi pritraukti turistus, šokami klasikiniai ir tradiciniai tajų šokiai. Svečiai sėdi prie žemų stalų, paprastai tradicinėje patalpoje su tikmedžio sienomis ir grindimis, įstabiu porcelianu ir klasikiniais piešiniais. Tajų virtuvės, muzikos, orchidėjų ir grakščių šokėjų derinys padarys vakarą nepakartoj amą.


Stalo etiketas

Valgymas, aplenkdamas visa kita, yra pats svarbiausias socialinis renginys tajų gyvenime. Valgymas teisingais įrankiais (šakute ir šaukštu) ir teisingi valgymo įpročiai bus tajų tinkamai įvertinti. Šakutė naudojama pastumti nedidelį maisto kiekį ant šaukšto. Į bumą galima kišti tik šaukštą. Tajų supratimu naudoti šakutę maistui į bumą dėti yra taip pat netaktiška kaip Vakarų šalyse laikoma netinkama naudoti peilį maistui į bumą dėti. Makaronai valgomi pagaliukais.

Paprastai ant stalo padedamos kelios lėkštės ir didelis dubuo su ryžiais. Dėdamiesi sau maisto į lėkštę nedėkite iš karto daugiau kaip vieno ar dviejų šaukštų maisto. Niekada neprisidėkite pilnos lėkštės iš karto, kaip tai daroma Vakarų šalyse. Pradedant valgyti yra įprasta pirmiausia paragauti grynų ryžių. Jeigu vakarienės pakvietė tajai, jie neabejotinai paragins svečius valgyti daugiau ne ryžių patiekalų. Valgydami su tajais visada stenkitės pabaigti lėkštėje esantį maistą. Tai patiks šeimininkui, duodant jam suprasti, kad maistas buvo skanus.


Kitų šalių maistas

Kiniško maisto restoranai Tailande neturi sau lygių. Didžiausiuose miestu­ose galima rasti daugybę indiško, europietiško, Viduržemio jūros šalių ir kitų Azijos šalių maisto restoranų. Daugelyje viešbučių ir kavinių tiekiami amerikietiški ir vadinamieji kontinentiniai pusryčiai. Greitai populiarėja vakarietiško tipo greito maisto ir užkandžių restoranai ir ledų kavinukės.


APSIPIRKIMAS

Kiekviename mieste yra vienas ar keli turgūs. Pats Bankokas pasaulyje garsėja savo turgumis - Sukhumvit rajonu, Ratchaprasong sankryža, Pathumwan rajonu, Pratunam, Chatuchak, Lumphini, Yaowarat, Banglamphu. Net jei Jums nepatinka apsipirkinėti, šiuose turguose yra į ką pažiūrėti ir ką pajausti.

Taip pat yra daugybė didelių prekybinių centrų, tarp jų: Šiam Paragon, yra didžiausias prekybos centras Pietryčių Azijoje, ypatingasis Central World Plaza, Platinum Fashion Mali, ir Emporium, garsėjantis mados prekėmis.


Tekstilė

Medžiaga gali būti geriausias pirkinys Tailande, kadangi Tailando šilkas laikomas geriausiu pasaulyje. Dėl audinio rašto ir švelnios tekstūros Tailando šilką lengva dažyti, išgaunant ryškias spalvas ir ypatingą blizgesį. Sėkmingiausiai apsipirkti galima Tailando šiaurinėse ir šiaurės rytų provincijose. Pasisiūdinti drabužį ar nusipirkti gatavą palyginti nebrangu. Ypatingai nesirūpinant dėl stiliaus, kokioje nors Bankoko gatvių galima susipirkti visą drabužių spintą už tą pačią kainą, kurią tektų sumokėti už pora dizainerio sukurtų džinsų.


Papuošalai

Tailandas yra vienas pirmaujančių brangakmenių ir papuošalų eksportuo­tojų pasaulyje. Jeigu žinote, ko norite, galite labai sėkmingai įsigyti tiek nešlifuotų brangakmenių, tiek gatavų dirbinių. Bendradarbiaujant su Tailando brangakmenių ir papuošalų prekiautojų asociacija ir Tailando turizmo valdyba, buvo įkurtas Papuošalų klubas (Jewel Fest Club), vieni­jantis didžiausiuosius papuošalų gamintojus ir didmenininkus.

Klubo tikslas - tiekti kokybiškus produktus prieinamomis kainomis. Atvykėliams įsigijus dirbinį parduotuvėje, aiškiai pažymėtoje Papuošalą klubo ženklu, atliekamas įrašas apie tokį pirkinį ir pirkėjui išduodamas pirkimą patvirtinantis dokumentas. Siame dokumente ne tik aiškiai nurodytas pirkinio objektas ir vertė, juo remiantis taip pat galima grąžinti pirkinį pardavėjui. Jeigu gaminys grąžinamas per 30 dienų grąžinama 10 % mažesnė nei sumokėta kaina suma. Jeigu pirkinys grąžinamas praėjus daugiau kaip 30, tačiau ne mažiau kaip 45 dienoms, grąžinama 20 % mažesnė nei sumokėta kaina suma.


Kalvų genčių amatai

Bankoke galima įsigyti Tailando šiaurinių provincijų vietinių genčių gyventojų sukurtų spalvingų siuvinėtų daiktų, drabužių, krepšių ir papuošalų. Žinoma, kuo arčiau gamybos vietos, tuo pigesnių ar kokybiškesnių galima įsigyti daiktą. Čanmajus ir Čangrajus yra puikios vietos tokiems daiktams įsigyti.


Glazūruota keramika

Tajų keramika, gaminama nuo 11 amžiaus, yra viena gražiausių pasaulyje. Daugeliu atvejų šiandieniniame Tailande produktai gaminami pagal tas pačias technologijas, kurios buvo naudotos prieš 1 000 metų. Dubenys, padėklai, lėkštės, dėžės, indai, puodeliai, vazos yra parduodami daugelyje turgų.


Žiesta keramika

Visoje Karalystėje galima rasti įvairios rankomis žiestos keramikos, tiek senos, tiek naujos. Populiariausi yra žalsvi tajų seladono produktai iš senovinės Sukhothai-Si Satchanalai srities ir Centrinio Tailando "penkių spalvų" (Bencharong).


Baldai

Tarp puikių pirkinių - ratango ir kietmedžio baldai, kuriuos taip pat galima užsisakyti. Didžiausią pasirinkimą ir geriausią kokybę rasite Bankoke ir Čangmajuje.


Pakavimo ir siuntimo paslaugos

Dėl nuolatos augančio turistų skaičiaus Tailande daugelis parduotuvių turi prekių siuntimo į užsienį patirties ir gali sutvarkyti visus reikalingus dokumentus, įskaitant draudimą, muitinės dokumentus ir prireikus leidimus. Norintys išsiųsti siuntinius patys, tai gali padaryti Centriniame pašto skyriuje, kuriame galima supakuoti ir išsiųsti siuntinius. Didelių siuntinių siuntimu užsiima įvairios tarptautinės kompanijos.


Prekybos galimybės

Eksporto skatinimo departamentas (ESD) ir Komercijos ministerija kviečia apsilankyti nuolatinėje mugėje, kurios stenduose lankytojams demonstruo­jami kokybiški Tailande pagaminti produktai. Mugėje dalyvauja per 250 atrinktų dalyvių trijose parodų zonose eksponuojantys per 10 000 prekių.

Toliau pateiktas tik kai kurių konkrečiame rajone įsigytinų prekių sąrašas:

Bangkok:
drabužių turgus Ratchaprasong rajone; visuose prekybos centruose galima įsigyti vietos gamybos ir importuotų drabužių; papuošalų galima įsi­gyti kas vakarą veikiančiuose turguose; Chatuchak savaitgaliniame turguje galima įsigyti beveik viską- nuo antikvarinių daiktų iki gyvų augalų.

Nonthaburi:
garsėja tropiniais vaisiais.

Phra Nakhon Si Ayutthaya: rankų darbo gaminiai Karališkajame liaudies menų ir amatų centre Bang Sai: audiniai, medžio drožiniai, krepšiai, dirbtinės gėlės, lėlės ir pan.

Lop Buri: nendriniai kilimai.

Kanchanaburi: aukščiausios kokybės safyrai ir Nin akmuo - juodasis mineralas.

Chiang Mai: Bo Sang kaimo rankdarbiai; Amphoe San Kamphaeng yra žinomas kaip skėčių gamybos gimimo vieta, kur ir toliau klestintys amatininkai gamina nuostabius skėčius.

Chiang Rai: Amphoe Chiang Saen galima rasti įstabių medžio raižinių, nes ši vieta garsėja amatininkų tradiciniais medžio drožinėjimo įgūdžiais.

Mae Hong Son: tauriausi brangakmeniai.

Kalasin: Menų ir kultūros centras; raštuoti audiniai, šilkas ir medvilnė, siuvinėta raštais su raidžių motyvais.

Udon Thani: Ban Chiang garsėja gražia rankomis ištapyta keramika.

Šiaurės rytų regionas: puikūs sidabro dirbiniai, pinti gaminiai iš bambuko (tipiškas Tailando dizainas).

Lankytojai gali rasti tai, kas artimiausia jų širdžiai, apžiūrėdami aukščiausios kokybės produktus, pradedant dovanomis ir rankdarbiais, baldais, žaislais, odos gaminiais, statybinėmis medžiagomis, automobilių dalimis, metalo gaminiais, įranga ir prietaisais, kanceliarinėmis prekėmis ir sporto įranga -ir čia paminėtos tik kelios sritys. Visos prekės kruopščiai atrinktos, atsižvelgiant į patikimumą ir aukštus meistriškumo standartus.

Jeigu lankytojai neranda jiems patikusių gaminių, jie gali susisiekti su gamintoju tiesiogiai arba ESD gali suteikti įvairių paslaugų, palengvinančių bendradarbiavimą. Pavyzdžiui, ESD gali suorganizuoti susitikimą su daugeliu įmonių ir skirti šiam tikslui puikiai įrengtas susitikimo patalpas. Visos nuolatinės parodos paslaugos yra teikiamos nemokamai.


OTOP kaimas

Kiekvienas Tailando regionas specializuojasi jam būdingų menų ir amatų srityse: medžio drožinėjimo šiaurėje, pynimo centriniuose rajonuose, šilko audimo šiaurės rytuose ir įvairių praktiškų ir dekoratyvinių dirbinių, naudojant kokoso riešutų kiautus ir gumos medžio produktus, gaminimo pietuose. Siekdama išsaugoti šį turtingą palikimą ir užtikrinti šiems menininkams pakankamą pragyvenimo lygį jų kaimelių grupelėse (tambonuose), vyriausybė pradėjo vykdyti programą "Vienas tambonas -vienas gaminys" (angį. One Tambon, One Product, santr. OTOP). Ieškokite OTOP etikečių didžiuosiuose prekybos centruose, kitose šalies vietose, taip pat OTOP parduotuvėje Tailando eksporto prekybos pastate Ratchadaphisek kelyje, Ganez OTOP parduotuvėje Šiam Paragon centre, Tailando OTOP komplekse (Plaza) Pratunam centre, Suan Lum naktiniame turguje, Chatuchak savaitgaliniame turguje, Silom galerijoje Bankoke.

Dėl išsamesnės informacijos susisiekite su Karališkosios Tailando ambasa­dos Jūsų šalyje Tailando prekybos skyriumi. Bankoke kreipkitės į Eksporto skatinimo departamentą. Tel. 66 2511 5066-77 Faks.: 66 2512 2670. Tinklalapis: www.thaitrade.com


PVM" grąžinimas

Tailande apsilankę asmenys gali pareikalauti grąžinti pridėtinės vertės mokestį (PVM), sumokėtą už Karalystėje įsigytas prekes. Grąžinti PVM gali pareikalauti bet kuris ne Tailando gyventojas, kuris Tailande išbūna ne ilgiau kaip 180 dienų per kalendorinius metus, kuris nėra laivo įgulos narys ir išvyksta iš Tailando lėktuvu iš tarptautinio oro uosto: Bankoko, Čangma-jaus, Hatjajaus ar Phuketo. Turistas gali susigrąžinti PVM, jeigu:

 • prekę (-es) įsigijo ne anksčiau kaip 60 dienų prieš išvykimą,
 • prekę (-es) įsigijo parduotuvėse, pažymėtose ženklu "VAT RE-FUND FOR TOURISTS" (PVM grąžinimas turistams),
 • pirkimo dieną kiekvienoje tokioje parduotuvėje išleido ne mažiau kaip 2 000 batų. Bendra suma, nuo kurios prašoma grąžinti PVM, turi būti ne mažesnė kaip 5 000 batų, įskaitant PVM,
 • pirkimo dieną turistas paprašė parduotuvės pardavėjos užpildyti PVM grąžinimo formą (P.P. 10) ir prisegti prie formos originalią sąskaitą-faktūrą. Kiekvienoje prašymo formoje (P.P. 10) nurodyta suma turi būti ne mažesnė kaip 2 000 batų,
 • prieš registruodamasis išvykimui turistas parodo savo daiktas ir pateikia formą su originalia sąskaita-faktūra patikrinti muitinės pareigūnams.

Pastaba: jeigu bankai nuskaito atmokėtiną sumą iš kreditinės kortelės, turistai gali: pateikti prašymą grąžinti PVM Pajamų departamento pareigū­nams arba įmesti prašymą į dėžutę prie grąžinimo langelio, arba kreiptis dėl grąžinimo į Pajamų departamentą jau grįžę namo. Išsamesnės informacijos ieškokite tinklalapyje www.rd.go.th/vrt.

PRAMOGOS IR POILSIS

Pramogos

Tajai yra pramogas mėgstantys žmonės. Visus metus pramogautojus kviečia bokso stadionai, lenktynių trasos ir golfo laukai, teniso ir skvošo kortai, biliardo salės, naktiniai klubai, restoranai gurmanams, diskotekos, koncertinės šalęs, arbatinės, kokteilių barai, pramogų parkai, barai, muziejai, teatrai, meno galerijos, tradicinio tajų masažo centrai, zoologijos sodai ir kino teatrai, kurių yra visoje šalyje.

Anglų kalba leidžiamuose Tailando laikraščiuose kasdien spausdinami kon­certų, parodų, filmų ir teatro spektaklių repertuarai ir programos. Taip pat Bankoke, Čangmajuje, Phukete, Patajoje ir Hua Hin galima rasti tuziną nemokamų žurnalų su patarimais, kaip praleisti laiką. Knygynuose ir kai kurių viešbučių kioskuose galima įsigyti pažangių kas mėnesį leidžiamų žurnalų anglų kalba, pavyzdžiui Metro ir Untamed Travel.


Bankoko parkai ir sodai

Bankoko parkai ir sodai teikia atvangą nuo miesto karščio ir triukšmo. Tarp jų:

Lumphini parkas (didžiausias ir žinomiausias Bankoko parkas) šiauriniame Silom kelio gale populiarus tarp bėgikų, sveikuolių entuziastų ir šeimų, ypač ryte ir vėlyvomis popietėmis, kai oras vėsiausias. Ežere galima paplaukioti valtimis, o gausiose vejelėse nusvirusių tropinių medžių unksmėje galima rengti patogius piknikus. Parke yra du restoranai.

Chatuchak parkas Lat Phrao rajone - kita žalioji zona, netoli nuo Chatuchak savaitgalinio turgaus. Į šį parką galima lengvai patekti BTS Skytrain traukiniu ar MRT metro.

Khao Din zoologijos sodas ir Dusit zoologijos sodas yra teritorija žmonių sukurtu reljefu su dirbtiniu ežeru.

Karaliaus Ramos IX parkas - didelis parkas su botaniniais sodais, esantis Sukhumvit Soi 103, tolimesniuose Bankoko rytiniuose priemiesčiuose. Botaniniai sodai buvo įkurti už privačias ir viešas aukas karaliaus Bhumibolo 60-ojo gimtadienio proga.

Karalienės Sirikit parkas, Sukhumvit Soi 24, yra gražus parkas su dirbtiniais ežerais už Emporium prekybos centro. Puiki vieta ištrūkti iš Sukhumvit kelio šurmulio; dauguma jaunavedžių atvyksta nusifotografuoti šioje ramioje aplinkoje.


Teatras

Teatro pasirodymai daugelyje Tailando miestų apima tradicinius tajų šokius ir lėlių spektaklius, spektaklius anglų ir tajų kalbomis, muzikinius pasirodymus, sceninius šou ir užsienio atlikėjų koncertus.

Turistams rekomenduojama informacijos ieškoti laikraščiuose anglų kalba, ypač penktadieniniuose numeriuose, kuriuose skelbiama apie renginius. Pagrindiniai teatrų rūmai - Tailando nacionalinis teatras prie Nacionalinio muziejaus Bankoko Sanam Luang rajone. Šiame teatre rengiami koncertai ir tajų klasikiniai dramos spektakliai. Savaitgaliais dažnai rengiami tajų šokių dramų spektakliai.

Kiti teatrinių ir muzikinių pasirodymų centrai - Tailando kultūros centras ir Šiam Niramit Ratchadaphisek kelyje, Alliance Francaise salė Sathon Tai kelyje, AUA kalbų centro salė Ratchadamri kelyje, Britų tarybos centras Šiam aikštėje ir Gėtės institutas, esantis Soi Atthakanprasit, Sathon Tai ke­lyje, Karalienės Sirikit nacionalinis konvento centras New Ratchadaphisek kelyje, Joe Louis teartras, kurio specializacija - lėlių spektakliai, esantis Suan Lum naktiniame turguje, Senosios Čangmajaus kultūros centras, Phuketo Fantasea ir Alangkam teatras Patajoje.


Tarptautinės sporto šakos

Iš Tailande mėgstamų tarptautinių sporto šakų labiau išsiskiria golfas, futbolas, boksas, badmintonas, tenisas, kėgliai ir angliškasis biliardas. Tradicinės tajų sporto šakos - Tailando boksas, takro, aitvarų varžybos ir valčių lenktynės.

Žvejyba atviroje jūroje: Pataja ir Phuketas yra pagrindiniai centrai mėgstantiems žvejoti atviruose vandenyse. Ir Tailando įlankos, ir Andamano jūros pakrantės turtingos marikiais, karališkosiomis makrelėmis, tunais, rykliais ir kitokiomis žuvimis. Bet kurioje iš šių vietų yra paprasta išsinuomoti žvejybos valtį su visa reikiama įranga.

Golfas: Tailando šiltas oras leidžia golfo mėgėjams džiaugtis mėgiama sporto šaka visus metus dalyvaujant įvairiuose kursuose. Tailande siūloma daugiau 200 profesionalių golfo kursų patraukliomis kainomis. Daugelis šių kursų yra parengti čempionų, PGA legendų, pavyzdžiui, Grego Normano ir Džeko Niklauso.

Žirgų lenktynės: Bankoko karališkajame žirgų sporto klube ir Karališka­jame Bankoko sporto klube savaitgaliais galima pasižiūrėti žirgų lenktynių.

Automobilių ir motociklų lenktynės: 2,4 kilometro ilgio Bira tarptautinėje žiedinėje trasoje Patajoje dažnai rengiamos vietos ir tarptautinės automo­bilių ir motociklų lenktynės.

Buriavimas: Patajoje, Hua Hin ir Phukete galima išsinuomoti įvairiausių jachtų, nuo lazerio klasės iki 20 metrų ilgio kreiserių su kajutėmis. Phukete kiekvieną gruodį karaliaus gimtadienio proga rengiama Karaliaus taurės regata. Visą savaitę Phukete savo malonumui varžosi buriuotojai mėgėjai ir rimti sportininkai iš viso pasaulio.

Povandeninis nardymas / nardymas su vamzdeliu: Tailando siūlomos nardymo galimybės yra vienos geriausių Pietryčių Azijoje. Priklausomai nuo sezono, matomumas po vandeniu gali siekti net 60 metrų. Išilgai Tailando įlankos ir Andamano jūros krantų yra dešimtys pasaulinio lygio nardymo vietų, tinkančių ir pradedantiesiems, ir labiausiai patyrusiems narams. Populiariausiuose nardymo rajonuose galima rasti daug tarpusavyje bekonkuruojančių nardymo įrangos parduotuvių, veikiančių pagal PADI standartus. Tokios konkurencijos dėka povandeninio nardymo įrangos kainos yra vienos žemiausių pasaulyje. Be to, Tailando vandenyse gausu nardymo su vamzdeliu galimybių.

Tenisas / badmintonas / skvošas: didžiausiuose Bankoko ir kurortų viešbučiuose galima rasti daug šių sporto šakų kortų. Kortų, kuriuose priimami mėgėjai, sąrašą, galima rasti Bankoko geltonuosiuose puslapiuose anglų kalba ar internete.


Tajų sporto šakos

Tailando boksas arba Muai Thai: Tailando boksas išsivystė iš savigynos formos ankstyvuoju Ajutajos laikotarpiu (1350-1767 m.). Karalius Naresuanas Didysis (155 -1605 m.), vienas labiausiai garbinamų karių-herojų, Muai Thai padarė privaloma karimo parengimo dalimi. Senaisiais laikais Muai Thai buvo pavojingas sportas be jokių kovotojų ap­saugos priemonių ir naudojant tik laidus kumščiams apsukti vietoj pirštinių. Metams bėgant buvo sukurtos taisyklės, atsižvelgiant į tarptautinius bokso sportą reglamentuojančius aktus. 1995 m. Kabineto rezoliucija buvo įkurta Pasaulio Muai Thai taryba, kurios tikslas - skatinti šio kovos meno išsaugojimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

Šiandien Muai Thai kartu su futbolu yra aistringiausiai sekama sporto šaka šalyje. Tailando bokso kovų įvairiomis savaitės dienomis galima pasižiūrėti Ratchadamnoen ir Lumphini stadionuose. Kovos paprastai prasideda apie 18:30, pradžioje kovojant jaunesniems boksininkams ir kovoms stiprėjant iki pagrindinės kovos, paprastai apie 21:00. Lumphini stadione yra komentatorius, pranešantis apie visus bokso mačus anglų kalba. Muai Thai kova susideda iš penkių trijų minučių trukmės raundų, kuriuos skiria dviejų minučių pertraukos. Pergalė mače skiriama už nokautą arba teisėjų skirtus taškus.

KOVOS BANKOKE:
Lumphini stadionas,
Rama TV Road, Bangkok, tel. 66 2251 4303.
Kovos vyksta: antradieniais ir penktadieniais nuo 18:00 iki 22:00, šeštadieniais - nuo 17:00 iki 24:00.
Bilietų kainos: 1 000-2 000 batų.

Ratchadamnoen stadionas, Ratchadamnoen Nok Avenue, Bangkok, tel. 66 2281 4205, 66 2281 0879.
Kovos vyksta: pirmadieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais nuo 18:00 iki 23:00, sekmadieniais -nuo 17:00 iki 23:00.
Bilietų kainos: 1 000-2 000 batų.

Channel 7 stadionas, už Mo Chit BTS stoties, priešais Chatuchak parką, Bangkok, tel. 66 2272 0001.
Kovos vyksta: šeštadieniais nuo 14:00 iki 16:00.
Bilietų kainos: įėjimas nemokamas.

Tailando turizmo valdyboje galite sužinoti, kokie kovų stadionai arčiausiai vietos, kurioje Jūs apsistoję. Norintieji mokytis šio unikalaus savigynos meno patys gali kreiptis į Muai Thai mokyklą. Susisiekite su Muay Thai institutu: 323 Phaholyothin Rd., Tambon Prachatipat, Rangsit, Amphoe Thanyaburi, Pathum Thani, 12130 Thailand. Tel. 66 2992 0096-99, Faks.: 66 2992 0100 arba www.muaythai-institute.net


Takro: Takro yra panašus į vakarietišką žaidimą Hacky Sack.

Tradiciškai žaidžiama vyrams sustojus į laisvą ratą ir naudojant pėdas, kelius, šlaunis, krūtinę ir pečius akrobatiškai perduoti austą rotango kamuoliuką kitam žaidėjui, stengiantis išlaikyti jį ore ir kartais įspirti jį į krepšį, pritvirtintą virš jų galvų. Modernioje versijoje naudojamas badmintono tinklas, per kurį kamuoliukas spardomas pirmyn ir atgal.

Aitvarų varžybos: karštojo sezono metu, ypač kovo ir balandžio mėn., besivaržančios komandos leidžia vyrišką Chula ir moterišką Pakpao aitvarus, šias varžybas padarydami lyčių kova. Mažasis trapus Pakpao aitvaras stengiasi pakirsti stambesnį Chula, o vyriškasis aitvaras stengiasi pagauti moteriškąjį aitvarą ir įtraukti jį atgal į vyriškąją teritoriją.

Valčių lenktynės: regatos yra būdingos šalies šventėms daugelyje Tailando dalių, švenčiant lietingojo sezono pabaigą. Irkluotojai su dideliu užsidegimu varžosi irkluodami ilgas, siauras valtis, išpuoštas vėliavėlėmis ir gėlėmis. Įsimintiniausios varžybos rengiamos Nan, Phichit, Nakhon Pathom, Surat Thani, Phra Nakhon Si Ayutthaya ir Pathum Thani.


KITI UŽSIĖMIMAI

Tradicinis gydymas ir budizmo meditacinė praktika

Tąjai stengiasi suderinti kūną ir protą, ieškodami sveikos jų pusiausvyros. Šii| tikslų siekiama praklikuojanl budizmą, meditaciją ir stengiantis laikylis sveiko gyvenimo būdo, Turistai meditacinės praktikos pagrindų gali išmokti keliuose centruose Bankoke ir kilose vietose.

Kai kurie pagrindiniai meditacinės praktikos centrai: SuanMok, 120 akrų dydžio šventykla, esanti Amphoe Chaiya, Surat Thani provincijoje, apie 600 kilometrų j pietus nuo Bankoko. Sis centras sutraukia meditacijos praktikuotojus iš viso pasaulio.

Meditacinės praktikos centrai Bankoke apima Wat Mahathal (priešais Sanam Luang), Wat Paknam, Wat Chonprathan Raugsiu ll n VVal Bowon Nivvct (esantis Banglamphu), kuriuose praktikos mol orrlfl aiigh| kalba. Siaurės savęs pažinimo meditacijos centras, esantis Wat Ram Poeng (Tapotharam) įsikūręs Tambon Suthep, Amphoe Mueang, Chiang Mai. Tel./faks.: 66 5327 8620. Tai vienas tarp turistų žinomiausių meditacinės praktikos centrų, kuriame dirba anglų kalba kalbantys mokytojai ir savanoriai.

Centre vedamas 26 dienų trukmės vipasanos (savęs pažinimo) meditaci­jos kursas. Jeigu lankytojai negali likti taip ilgai, galima susitarti dėl kelių dienų kursų, tačiau pradedantiesiems rekomenduojama skirti pirmajai praktikai nors penkias dienas.

Mokymas prasideda atidarymo ceremonija, kuriose lankytojai pasižada laikytis aštuonių budizmo priesakų tarp jų- maitinimosi tik du kartus per dieną. Tada jiems susakomos instrukcijos ir jie turi lankyti kasdienines apžvalgines sesijas ir asmeninius susitikimus su mokytoju, kur aptariama jų pažanga ir duodamos tolesnės instrukcijos.

Užsienio piliečiai turi užpildyti prašymo formą ir parodyti galiojantį pasą ir vizos informaciją. Visi lankytojai turi vilkėti baltus drabužius. Tinkamų drabužių galima įsigyti šventyklos parduotuvėje. Maistas ir nakvynė yra nemokami. Priimamos aukos, tačiau jos nėra privalomos.


SPA ir grožio centrai

Tailandas sparčiai tampa pasaulio "grožio atostogų" sostine. Keli iš Tailande esančių SPA centrų laikomi vieni geriausių pasaulyje. Pastatyti ramioje aplinkoje, dažnai sužėlusiuose soduose, laukinėse džiunglėse ar prie jūros, Tailando SPA centrai kuria naujus holistinės filosofijos puslapius. Atliekamos įvairiausios procedūros - pradedant gydymu senaisiais rytų tradiciniais metodais ir relaksacijos praktika ir baigiant europietiškomis atjauninimo terapijomis. Hua Hin, Phukete ir Ko Šamui Kai yra didelių viešbučių ir teritorijų, skirtų vien tik sveikam atjauninimui. Visuose kituose pagrindiniuose šalies viešbučiuose galima rasti daug mažesnio masto centrų. Jeigu neketinate praleisti savaitės ar daugiau aukštos klasės kurorte ir mėgautis sveikatos ir relaksacijos procedūromis, galite nors užsukti į parduotuvę ir nusipirkti kojų, rankų, kaklo ir pečių masažuoklį ar veido ir odos priežiūros priemonių už mažiau kaip 400 batų.


Tradicinis tajų masažas

Tajų masažas yra greičiau gydymo menas nei atsipalaidavimo priemonė, ką galima būtų pasakyti apie vakarietišką ar švedišką masažą. Tajų masažo meistras didžiausią dėmesį skiria kūno spaudimo taškams, kuriuose susikaupęs energijos perteklius. Tajų masažo užduotis -tokios energijos išlaisvinimas ir tolygus jos paskirstymas po kūną. Masažo patiems galima pasimokyti, visų pirma, Bankoko Wat Pho -tradicinio tajų masažo centre, kuriame buvo apmokyta ir dauguma miesto masažistų. Tajų masažas taip pat atliekamas Wat Mahathat ir Wat Parinayok Bankoke. Visoje šalyje yra daugybė tradicinio tajų masažo salonų, kuriuose galima išbandyti įvairiausių tradicinio masažo rūšių, įskaitant masažą su aliejais, kojų, rankų ir galvos masažą.

 

Informaciją paruošė:

TTA informacinis centras
www.tourismthailand.se
tel: + 46 8 7005691
fax: +46 8 7005699