Lietuva: Diena, kai reikia išsiskirti

„Mano pasas žalias, kur noriu važiuoju“ – taip kadaise dainavo grupė ŽAS. Ir ši daina puikiai tiko tiems krašto žmonėms, kurie naršydavo kaip kokį internetą, mūsų apvalųjį gaublį. Parodykit jūs man tą žmogų, kuris sugalvojo tokią naujojo paso spalvą. Tas žmogus yra neteisus. Nors Lietuvos vėliavoje ir egzistuoja raudona, tačiau tai ne mūsų spalva. Gal pasirodysiu megzta beretė, bet šiuo klausimu skirtumo tarp Sovietų Sąjungos ir Europos Sąjungos nematau. Paso spalva raudona, pinigai greit bus svetimi, ekonominės ir visokios kitokios taisyklės yra ES. Žinoma, mes laisvi, gražūs, sotus ir aprengti, bet neesame savimi. Daugeliui lietuvių paso spalva yra tiek pat svarbi, kiek man svarbi jų apatinių spalva. Bet tikriems keliautojams parodyti pasienyje žalią pasą, kad ir aptrintą yra daugiau, nei eilinis procesas.
Per septynerius metus kelionių buvo suštampuotas mano pasas, todėl turėjau jį pasikeisti. Keturis kartus ženklintas Rusijos viza, tris kartus Armėnijos, du kartus Baltarusijos ir Sirijos. Po vieną JAV, Moldovos, Irano, Tadžikistano, Uzbekistano, Libano, Azerbaidžano, Turkijos ir pilna štampukų iš Gruzijos, Maroko, Serbijos, Ukrainos ir netgi 2004 metais štampukas, jog atmestas mano prašymas Amerikos vizai gauti.
Kartą nuskridus į Bostoną muitinės žmogeliukas atsitiktinai mane susistabdė ir prašė parodyti pasą. Nusistebėjęs jo žalia spalva paklausė, – Are you from South Africa? No, Lithuania. Galbūt jis ir nežino, bet žalia tai Lietuva.
Aišku, kaip keliavom taip ir keliausim – laisvai, nevaržomai ir laimingai. Dažnai pamiršime ir tą naujojo paso spalvą. Tačiau džiaugiuosi,turbūt, istorine galimybe, keliauti ir rodyti pasauliui lietuvišką, žalią pasą. Būtent šis 32 puslapių rinkinukas užims specialią vietą lentynoje.
ŽAS - Mano pasas žalias
Ironiška, bet 2004 metų koncertas „Mes Europoje“ „Mūsų žaliam pasui“ davė tik ketverius metus.

storyLazyload();