KARALIAI, CEPELINAI, 300 KM Į VAKARUS NUO KLAIPĖDOS. ÖLAND.

Šeima jau visai suktų atgal, bet trolių ąžuolas čia pat. Šiaip taip įkalbėjau paėjėt. Manoma, kad ąžuolui apie 900 metų. Nėra didelis, nes sąlygos čia ne kažin kokios. Taip pat manoma, kad anksčiau miško čia nebuvo ir ąžuolas buvo gerai matomas, taigi naudojamas jūreivių kaip orientyras. Toks spooky šiek tiek.

– Valgyyyt, – rėkia galas.

Sustojom užkąsti savo išėję iš miško. Bet argi vienažarnius užkiši salotomis ir obuoliais. Važiuojam ieškot maisto. Aš žinau, kad nelabai kas dirba – low season. Bet važiuojam.

Prieš 490 milijonų metų teritorija, kuriai šiandien priklauso ir Öland sala, buvo Pietų atogrąžoje – tropiniame klimate. Mergelis – molinga klintinė nuosėdinė uoliena sėdo sekliose šiltose jūrose, koralinių rifų kolonijose. Milijonus metų koralinis rifas buvo spaudžiamas didelio slėgio, palaipsniui formuodamas ölando kalkakmenį. Protingi barzdoti diedai sako, kad reikėjo maždaug tūkstančio metų, kad tokiu būdu susiformuotų vienas milimetras dabartinio kalkakmenio. Vietinio kalkakmenio sluoksnis siekia 40 metrų, o tai reiškia, kad formavimasis užtruko 40 milijonų metų. Įsivaizduojat? Net jei jums pasiseks pragyventi 100 metų, jūsų atliekos (liežuvis neapsiverčia rašyti – išmatos) suformuotų tik jūsų plauko storio liekaną. Ką jau ten 40 metrų. Galit net nesvajot. Mes tik maži vabalėliai, krapštantys motulės paviršių nagais.

L1002314

Valgyt, kaip ir buvo tikėtais, neradom. Bet „namie“ – pilnas šaldytuvas. Šiais laikais medžioti ir žvejoti nereikia. Užtenka atostogauti tris mėnesius, kai norisi nueinant į darbą, kai nesinori – ne. Nereikia mokėt avies pjaut. Užtenka turėt 30 eurų ir gausi geriausią avies išpjovą. Nereikia kailio jai, vargšei, dirt. Galima sustot pakeliui ir nusipirkt norimą gaminį už nedidelį elektroninį pinigą. Net sidabrinio su kryžiumi reverse šiais laikais nereikia. Užtenka keletą nuliukų savo elektroninio banko sąskaitoje pamažint. David Chaum sugalvojo elektroninę valiutą 1983, kai man buvo 5. 90‘ais įkūrė elektroninių pinigų kompaniją, kuri bankrutavo 98‘ais. Vienok įdomu, kad 97‘ais Coca-Cola jau leido mokėti už gėrimus savo automatuose elektroniniu būdu, o 98‘ais buvo įkurta kompanija PayPal. Neužilgo prie PayPal prisijungė ir jūsų puikiai žinomas Tesla ir SpaceX įkūrėjas Elon Musk, ižvelgęs PayPal (elektroninių pinigų) ateitį dar 2000‘aisiais ir sujungęs savo x.com su PayPal. PayPal apyvarta 2017 sudarė trylika trilijonų dolerių. Viso labo nepilnų dvidešimt metų nuo įkūrimo. Pasaulis keičiasi greičiau, negu mes sugebam suvokti ir adaptuotis. Tie, kas mato, kurlink viskas pasisuks, nusigriebia grietinėlę. Tikiuosi, kad mano vaikai matys daugiau, negu matom mes.

Nukrypau nuo kalkakmenių prie virtualių pinigų. Sorry. Tie kalkakmenio klodai, suformuoti čia prieš maždaug 490 milijonų metų, vadinasi Byrums raukar. Jei važiuosit šiaip pro šalį, gali pasirodyt „cha, kažkokie akmeniniai balvonai“, neverta degint benzino, ar ką jūs ten deginat. Bet jei prisiminsit, kad jūsų 100 metų (jei būtumėt koralas) suformuotų plauko storio sluoksnį, minsit tą kalkakmenį su pagarba, nes jūsų pėda nutrins daugiau per akimirką, negu vargšai koralai statė per 100 metų.

Grįžom marinon. Pietūs, dronas, filmai ir pan. Ieva užsinorėjo torto. Kur aš jai gausiu torto žiemą, kaip našlaitė žibučių. Uždaryta gi viskas. Vietinis kromelis užsidarė prieš pusę valandos. Iki sekančio važiuot 10 minučių. Tas irgi nedirba. Radom dar vieną, už dar 10 minučių. Radom ir torto, ir dar šio bei to.

L1002322L1002323

DJI_0234DJI_0236DJI_0231

Tingiu buitį aprašinėt, o ir neįdomu jums, todėl gero jums vakaro ir iki.

———————-

Išaušo dar gražesnis rytas, nei ankstesni. Visada taip, pagal senuką Merfį, geriausias oras – paskutinę dieną. Nors senuko Merfio „dėsnis“ skambėjo kiek kitaip, bet esmę supratot. Vėjas rytų, nekaršta, bet pučia mažiau. Tiksliau pučia tiek pat, bet nuo vėjo užstoja sala, todėl ropojant paviršium jaučiasi mažiau.

Planas šiandien labai paprastas – parvažiuoti namo. Važiuoti – keturias valandas, o temsta velniškai anksti, tempti į naktį nesinori.

Per radiją kalba, kad laiko sukiojimą planuojama atidėti porai metų transporto sektoriaus prašymu. Logiška, jiems juk visas savo sistemas perdaryti reikia, o kadangi viskas smarkiai automatizuota, reikėtų tvarkingai pratestuot, prieš paleidžiant live. Vienok jei būčiau diktatorius, kaip Lukašenka, pataisyčiau sukaliojimą kartą ir visiems laikams. Žiū, žiemą pas mus švinta 8:45 – trim valandom vėliau, negu aš keliuosi į darbą. Netgi šiek tiek daugiau. Saulės aš nematau ryte. Saulė leidžiasi žiemą – 14:50. Gerokai per anksti, kad važiuojant namo tikėtis pamatyti kokį spindulėlį. Saulę matau per pietus, jei oras leidžia išeit lauk. Vasarą gi, saulė teka 3:32 – tada, kai aš sapnuoju trečią sapną, prakeiktas zylys už lango pradeda čirškšti. Ne, zylius aš myliu, nepagalvokit, blogiau kai kaimynas su žoliapjove čirškia, bet faktas lieka – saulė teka per anksti. Leidžiasi ji 22:06 – kaip tik tuo metu, kai aš grilinu ką nors ir atsikemšu dar vieną alaus. O ką, jei mostelt laikrodžius niekam nežinant kokiom trim valandom? Žiemą saulė tekėtų 11:45, kaip tik tuo metu, kai aš, papietavęs, galėčiau eit lauk grožėtis aušra. Leistųsi ji 17:50 – kaip tik tada, kai aš atsirakinčiau namų duris. Grožėčiausi saulėlydžiu pakeliui namo ir dar grįžus kurį laiką būtų šviesu kasant sniegą ir nešant šiukšles. Vasarą gi, tekėtų ji 6:32, kaip tik, kai zyliui ir kaimynui laikas burgzti, o leistųsi po vidurnakčio – ilgi savaitgaliai garantuoti. Žinau, žinau, rasite šimtą argumentų, kodėl ne, bet pabandykit žiūrėti pozityviai. Žmonės būtų laimingesni, vaikai su rogėmis šviesoje važinėtų ne tik savaitgaliais, žvejai vasarą nepaliktų savo žmonų vienų lovose vidury nakties, zyliai keltųsi, kaip žmonės – vien privalumai.

Kol taip mąstau, šeima pradeda krebždėti ir jau nori keltis. Kaip tie zyliai. Šešios nulis nulis.

Resort atsiuntė sms, kad išsiregistruoti galime palikdami raktą ten kur radome, t.y. kambaryje ant stalo, kaip tik tuo metu, kai su Tomu gaudėm pokemonus. Galit juoktis, bet nematau nieko blogo. Blogai, kada seni diedai leidžia realius pinigus virtualiems šūdams (pvz elektroniniuose kazino), o kai devynmetis išeina lauk su savo žilagalviu gimdytoju (neteisingas terminas, gimdytoja gali būti, o gimdytojas nelabai, greičiau – darytojas ir pagelba visokeriopa) – nieko blogo tame nėra.

Kaip Resort prašė, taip ir padarėm – palikom raktą, kur radom. Sakiau, kad su išvadom palauksiu. Palaukiau. Marinai duodu geriausią įvertinimą. Ne absoliučioje skalėje, o pakoreguotoje salos „metru“. Kaip sakiau, paprasta, bet skandinaviškai funkcionalu. Savininko dėmesys klientui – toks ir turi būti. „Sakykit viską, kas ne taip, spręsim vietoje. Nelaukit, kol grįšit namo, nes tada aš jau nieko padaryti negalėsiu“. Labai vertinu tokį požiūrį.

Taigi, sukam link namų. Tik tiesiai sukti namo mes nemokam. Sukam apžiūrėti Borgholmo pilies (Borgholms slott). Tvirtovė čia pradėta statyti XII amžiuje, kad apsiginti nuo priešų iš anos pusės Baltijos jūros (kurią švedai šiaip vadina – verčiant pažodžiui – rytinė jūra). Vėliau tvirtovė turėjo didelę reikšmę karuose su Danija, nustekenta ir blogoje būsenoje, kol 1654  Karl X Gustav netapo Švedijos karaliumi (apie šį poną paskaitykite, nežiūrint trumpo karaliavimo, nuveikti jis spėjo nemažai). Jis norėjo tvirtovę paversti Baroko pilimi, bet numirė 1660 ir darbai sustojo. 1681 darbai buvo atnaujinti, bet greitai nutraukti – pilis niekada nebuvo pastatyta iki galo. Palaipsniui net ir užbaigta pilies dalis buvo apleista. Pvz dalyje pilies buvo įkurta tekstilės dažymo mokykla. Galiausiai 1806 metų spalio 14 dieną pilis sudegė.

Booking.coms
storyLazyload();