Neseniai Vilniaus mieste įrengtas Sapieginės pažintinis takas, siūlo miesto svečiams ir lankytojams susipažinti su Antakalnio miško parkų masyvais, pasigrožėti šių vietovių gamta ir pasimėgauti jos teikiama ramybe. Takas įrengtas Pavilnių regioninio parko teritorijoje, kuri prasidedančius vos ne miesto centre.

Pavilnių regioninio parko reljefas unikalus tuo, jog labai didelis jo aukščių skirtumas; čia driekiasi raguvynai, kuriuos maždaug prieš penkioliką tūkstančių metų suformavo ledynas. Gausu keterų, gūbrių, ozų ir kitokių formų darinių. Ant aukštų kalvų yra daug puikių regyklų, nuo kurių galima grožėtis erozinių kalvynų bei sostinės vaizdais. Čia be galo gražus reljefas – vietovė kalvota ir galima į valias mėgautis gražiais vaizdasi, o kadangi yra miesto apsupty, tai yra puiki vieta trumpoms išvykoms į gamtą.

Sapieginės pažintinio tako maršrutą sudaro du lankai. Vienas veda Šveicarijos erozijos raguvynų kraštovaizdžiu, antras – Sapieginės kalvomis. Bendras pažintinių takų ilgis apie 8 km.

Takas gražiai įrengtas, yra suoliukai, kur galima prisėsti, pailsėti ar tiesiog linksmai praleisti laiką su draugais. Yra pastatyta keletas stendų su naudinga informacija apie supančias vietoves, o painiausiose vietose medinės rodyklės, nurodo teisingą kryptį.

Statesnėse tako vietose yra įrengti laiptai, todėl su dviračiais ir vežimėliais čia keliauti sudėtingiau. Bet labai pageidaujant įmanoma, kadangi šalia kiekvienų laiptų yra išvažinėti miško takeliai.

Keliaujant Sapieginės pažintiniu taku, galite susipažinti su šiais Pavilnių regioninio parko lantytinais objektais:

  • Gynybiniais įtvirtinimais, dar kitaip vadinamais Antakalnio bunkeriais. Tai vieni iš didžiausių lenkų okupacijos metais pastatytų Vilniaus gynybos įrenginių, įrengti po Sapieginės kalnu, Šilo gatvės prieigoje.

    Tai penki didžiuliai bunkeriai; kiekvienas turintis po dvi angas. Tai tipiškas karo, o dar tiksliau – ruošimosi karui reliktas. Iš jų taip ir nebuvo paleistas nė vienas šūvis, nes Vokietija puolė net ne iš tos pusės. Tačiau per karą ir vėliau bunkeriai buvo naudojami kaip slėptuvės ar sandėliai.

    Šiuo metu šiuose ginybiniuose bunkeriuose karaliauja šikšnosparniai. Tai viena didžiausių šių skraidančių gyvūnų žiemaviečių pietryčių Lietuvoje. Ir žinoma, kaip ir visi įdomūs Lietuvos objektai, yra užrakinti nuo smalsių lankytojų.

  • Netoli požemių yra likęs akmenimis grįstas kelias. Bunkerių tuneliuose matosi ir siaurojo geležinkelio bėgių liekanų.
  • Sapieginės eroziniu atragiu, iškilusiu 202 m. virš jūros lygio. Nuo čia atsiveria kalvoti toliai, graži Vilniaus miesto panorama.
  • Šveicarijos eroziniu atragiu. Šioje vietoje labai ilgas kalvotas reljefas, todėl žmonės pavadino šią vietą Šveicarija, mat keliaudami jos kalvomis, retkarčiais galima pasijusti lyg kopiant į kalnus. Visur atsiveria įspūdingos panoramos.
  • Iškartų erozinį kalvyną arba kraštovaizdžio draustinį. Šioje vietoje pasilinksminti smagu tiek vasarą, tiek žiemą. Ši vietovė pasižymi raiškiu reljefu, todėl žiemos metu ją ypač yra pamėgę žiemos pramogų mėgėjai.

Oficialiai Sapieginės pažintinis takas prasideda Šilo gatvėje, prie minėtų Antakalnio bunkerių ir driekiasi Žolyno gatvės link, Saulės slėniu; tada kyla aukštyn per Šveicarijos raguvyną, per Iškartų kraštovaizdžio draustinį ir vėl grįžta atgal į Šilo gatvę.

Bet mūsų pastebėjimu startuoti nuo Žolyno gatvės galbūt būtų netgi patogiau. Prie pat tako pradžios, po dešine yra mašinų stovėjimo aikštelė, kur galima saugiai palikti automobilius ir čia pat pradėti savo žygį.

Viena tako atkarpa vedanti Šilo gatve yra nemaloni ir ganėtinai ilga, nes ją nuo vieno taško iki kito tenka įveikti asfaltuotu keliu, kuriuo be paliovos zuja mašinos.

Keliaujant nuo Žolyno gatvės, link bunkerių arba atvirkščiai, pakeliui yra įrengta erdvi vaikų žaidimo aikštelė, todėl ši atkarpa ypatingai  patiks patiems mažiausiems. Tuo tarpu suaugę miškingoje vietovėje gali pasimėgauti supančios gamtos grožiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *