Merkinė – vienas iš seniausių Lietuvos miestų, įsikūręs Nemuno ir Merkio santakoje, 1377 m. minimas kryžiuočių žygių aprašymuose. Tai senoji Dzūkijos sostinė, apjuosta puikių kraštovaizdžių, menanti ne tik kovas su kryžiuočiais, senuosius Lietuvos ir Lenkijos valdovus, bet ir Rusijos caro Petro I-ojo apsistojimą. Merkinės apylinkėse dar gyvos juodosios keramikos degimo tradicijos. Čia prasideda ne vienas patrauklus ekologinio ir etnologinio pobūdžio maršrutas.

Dviraciais ar automobiliu keliaujant verta užsukti į Merkinės piliakalnį, kurį rasite prie tilto per Nemuną, šalia kelio į Leipalingį. Užlipę į viršų pamatysite vieną gražiausių Lietuvos panoramų – Nemuno ir Merkio santaką, pievas, miškus.

Pravažiavę tiltą per Nemuną (Lazdijų link), tuoj už tilto, ties plento posūkiu, pasukite miško keliuku dešinėn. Keliukas atves iki JANONIŲ AKMENŲ (akmenų grupės Nemuno pakrantėje). Šie akmenys neseniai atrasti turistų ir spėjama, kad tai yra protėvių gamtmeldiškos šventyklos dalis, savotiškas astronominis saulės laikrodis, paleoastronominė senovės stebykla.

Merkinėje aplankykite:

Merkinės kraštotyros muziejų (Dariaus ir Girėno a. 1; III-VII, 9-18 val.), kurį drąsiai galima vadinti jo įkūrėjo Juozo Vitkaus vardu. Trisdešimt savo darbo metų jis paaukojo rinkdamas, kaupdamas ir sistemindamas medžiagą apie Merkinės praeitį.
Muziejaus pastatas yra istorijos paminklas. Gavęs Magdeburgo teises Merkinės miestas privalėjo pasistatyti turgaus aikštėje rotušę, kurios rūsiuose ir šalio jos turėjo būti įrengti prekių sandėliai, parduotuvės. Rotušė buvo pastatyta XVI a. pabaigoje, bet ilgainiui, sunykus miestui, gerokai apgriuvo. 1885 metais ji buvo nugriauta ir iš jos plytų buvo pastatyta cerkvė. Neperstatytas liko tik bokšto rūsys.
Ekspozicija. Muziejuje eksponuojama daug akmens amžiaus stovyklaviečių radinių, kurias muziejui paliko archeologinės ekspedicijos, tyrinėjusios Merkinės apylinkes. Nemažai tokio pobūdžio radinių muziejui padovanojo vietiniai gyventojai. Didelėje titnaginių įrankių ekspozicijoje galite pamatyti gramžtukų, gramdukų, rėžtukų, skelčių ir strėlių antgalių, granitinių šlifuotų vienaašmenių ir dviašmenių kirvių, lipdytų puodų liekanų. Eksponuojamas akmeninis kaplys ir raginis žeberklas. 
Iš senųjų laikų išliko rotušės varpas, pagamintas prancūzo J. Delamarso 1670 m. Vilniuje. Varpo šone lotynu kalba surašyta jo metrika, Merkinės herbas ir žodžiai: „Po visą žemę pasklis jo garsas” Varpas įskilo griaunant rotušę, o vėliau, degant parapijos namams, kuriuose jis buvo saugomas – apsilydė. Čia pamatysite Švento vandens laikymo akmenį iš Kibyšių domininkonų koplyčios ir senuosius Merkinės bažnyčios liturginius reikmenis, ornamentuotus koklius, akmeninius patrankų sviedinius. Saugomas netoli Merkinės buvusios demarkacinės sienos su Lenkija stulpas.
Įrengta ekspozicija, pasakojanti apie žydų gyvenimą Merkinėje prieš karą.
Eksponuojamos profesoriaus Tado Ivanausko padovanotos paukščių iškamšos, luotas, kuriuo merkiniškiai plaukiojo Nemune, žvejybos įrankiai, žemdirbystės įnagiai, buities ir kultūros daiktai. 
Rotušės bokšto rūsyje J.Kaupinis įrengė sovietinės simbolikos ekspoziciją: knygos, vėliavos ir bareljefai – sukaustyti grandine, kad niekada iš ten neištrūktų.
2000 metais Merkinės kraštotyros muziejuje susibūrė kaimo kapela „Vienaragis” vadovaujama Kęstučio Kaupinio.

Lietuvos Laisvės kovų ir kančių muziejų
(Seinų g. 12, III-VII, 9-18 val.; namokamas) įrengtą 1996 metais. Tai vienas iš nedaugelio Merkinėje išlikusių prieškario pastatų. Čia, mūriniame pastate, po karo buvo įsikūrusi stribų būstinė, kurioje buvo kalinami, tardomi partizanai ir jų rėmėjai. Nužudyti, ar mūšiuose žuvę partizanai buvo užkasti čia pat – kieme, po slenksčiu, prie tualetų. 2000 metais čia buvo atkąsta 6 nužudytų žmonių kūnai.
Muziejuje sukaupta 1500 eksponatų. Ekspozicijoje panaudota apie 800. Čia pamatysite autentiškas fotografijas ir relikvijas iš pasipriešinimo laikų, tremties vietų, pasakojančių apie sunkią pokario kovą ir tremtinių dalią. Eksponuojami partizanų skiriamieji ženklai, asmeniniai daiktai, partizano sūnaus – tremtinio Alberto Belevičiaus darbo skulptūros. Muziejuje saugoma medžiaga apie Atgimimo laikotarpio Sąjūdžio veiklą Merkinėje.

Informacijos šaltinis:
Dzūkijos nacionalinio parko direkcija
Miškininkų g. 61, Marcinkonys, Varėnos raj.
Telefonas: (8~310) 44466,
Faksas: (8~310) 44471 (Dzūkijos nacionalinio parko direkcija)
El.paštas: [email protected], [email protected]
Internetinė svetainė: www.dzukijosparkas.lt

One thought on “Maršrutas po Merkinę”
  1. Būnant Merkinėje siūlau aplankyti netoli esančią Antano Česnulio skulptūrų ekspoziciją, neįtikėtinai gražu! Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje (yra žemėlapis):
    http://cesnuliusodyba.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *