Lekėčių krašto partizanų atminimo maršrutas
1944–1952 m. Lietuvoje vyko vienas iš dramatiškiausių istorinių laikotarpių – ginkluotas pasipriešinimas sovietų okupacijai. Lekėčių apylinkės, kaip ir daugelis kitų Lietuvos vietovių, buvo šios kovos liudininkės. Dzūkijos ir Zanavykų giriose partizanai įsirengė stovyklas, žemines ir slapstėsi nuo sovietinių represinių pajėgų. Šis 41 km maršrutas kviečia aplankyti svarbiausias Lekėčių krašto partizanų atminimo vietas ir geriau pažinti pasiaukojančią jų kovą už laisvę.
Maršruto aprašymas:
Maršrutas: Lekėčiai – V. Mašanausko muziejus – Rūdšilio girios partizanų žeminės – Pažiegždrių k. – Valkų kalva – Naidynės k. – Lekėčiai.
Iš viso: ~41 km kelio (asfaltas, žvyrkeliai, miško takeliai).
1. Lekėčių miestelis
Kelionė prasideda Lekėčiuose, miestelio centre prie Šv. Kazimiero bažnyčios, kur stovi Nepriklausomybės dešimtmečio paminklas (1928 m.). Tai vienas iš pirmųjų paminklų Zanavykijoje, skirtų Nepriklausomybės kovų savanoriams atminti.
Kitoje Draugystės gatvės pusėje – paminklas „Žalgirio“ rinktinės partizanams (pastatytas 1992 m.), primenantis apie Tauro apygardos kovotojus. Kapinėse (Pušyno g.) ilsisi 1948 m. žuvę partizanai: Vitas Budrys, Jonas Laurinaitis, Vaclovas Urbaitis ir nežinomas kovotojas.
2. V. Mašanausko muziejus
Kilometrus nuo Lekėčių rasite Vidmanto Mašanausko kraštotyros muziejų. Čia eksponuojami partizaniniai ir istoriniai artefaktai: senoviniai ginklai, šovinių gilzės, tarpukario leidiniai, patefonas, radijo aparatai ir net tarpukario telefonų knygos.
Muziejus siūlo autentišką pasakojimą apie Lekėčių krašto istoriją, o taip pat ir galimybę prisiliesti prie to laikmečio gyvenimo. Iš muziejaus rekomenduojama leistis į girią ieškoti partizanų žeminių.
3. Rūdšilio girios atminties vietos
Rūdšilio girioje, netoli Sirvydų kaimo, yra Skausmo kalnelis, kur 1951 m. žuvo du iškiliausi partizanai: Petras Jurkšaitis–Beržas ir Julijonas Būtėnas–Stėvė. Šioje vietoje įrengtas atstatytas bunkeris, metalinis kryžius, paminklas su angelu bei koplytėlė su Marijos skulptūra (aut. P. Paleckis).
Šalia Pažiegždrių – dar viena atminties vieta žuvusiems partizanams Aleksandrui Povilaičiui ir Algimantui Matusai. Netoliese – ir dar viena slėptuvė, kur 1948 m. žuvo partizanai Vitas Budrys ir Vaclovas Urbaitis.
4. Valkų kalva – partizanų stovykla
Valkų kalva – istorinė vieta, kurioje 1945 m. gegužę įvyko vienos iš kruviniausių kautynių tarp partizanų ir NKVD kariuomenės. Stovyklavietėje, kurioje buvo apie 60 partizanų, priešinosi apie 250 sovietų kareivių. Žuvo 19 partizanų ir 78 kareiviai.
1990 m. čia pastatytas lauko riedulių paminklas (aut. V. Janulevičius), kuriame įamžinti žuvusieji. Iki šiol miške išlikę žeminių reliktai, o kai kuriose vietose matyti apšaudymų pėdsakai.
5. Naidynės kaimas ir grįžimas į Lekėčius
Per Naidynės kaimą grįžtama atgal į Lekėčius. Kelias veda per gražius Zanavykijos miškus, vietomis atveriant gražius kraštovaizdžius. Maršrutą galima pratęsti link Lukšių arba vaizdingų panemunės apylinkių.
Praktiniai patarimai
- Rekomenduojama keliauti dviračiu arba automobiliu su gera prošvaisa – kai kurie keliai yra žvyrkeliai ir miško takai.
- Apsirenkite tinkamai kelionei po mišką, su savimi turėkite vandens, žemėlapį arba GPS įrenginį.
- Lankant žemines ir paminklus, gerbkite vietos rimtį – tai šventa atminties erdvė.