Maršrutas po Merkinę – istorija, gamta ir kultūra
Merkinė – viena seniausių Lietuvos gyvenviečių, pirmą kartą paminėta dar 1377 metais kryžiuočių kronikose. Įsikūrusi Nemuno ir Merkio santakoje, ši vietovė ilgus šimtmečius atliko svarbų strateginį, kultūrinį ir religinį vaidmenį Dzūkijos regione. Kadaise tai buvo Dzūkijos sostinė, svarbi prekybinė ir administracinė vieta, o šiandien – autentišką istorinį paveldą sauganti ir žavius kraštovaizdžius siūlanti turizmo kryptis.
Panoraminės Merkinės apžvalgos vietos
Kelionę po Merkinę rekomenduojama pradėti nuo Merkinės piliakalnio, esančio netoli tilto per Nemuną, šalia Leipalingio kelio. Užlipus ant piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Nemuno ir Merkio santaką, aplinkines pievas, miškus bei kaimelius. Ši vieta puikiai tinka fotografijai ir meditacijai gamtos apsuptyje.
Pravažiavus tiltą per Nemuną, dešinėje pusėje miško keliukas veda iki Janonių akmenų – neseniai atrastos gamtinės šventyklos. Spėjama, kad tai buvusi senovės stebykla, panaši į saulės laikrodį, naudojama protėvių apeigose ir astronominiuose stebėjimuose. Tai viena mistiškiausių vietų regione.
Merkinės kraštotyros muziejus
Vienas svarbiausių lankytinų objektų – Merkinės kraštotyros muziejus (Dariaus ir Girėno a. 1), įkurtas Juozo Vitkaus iniciatyva. Šis muziejus pristato ne tik Merkinės, bet ir visos Dzūkijos istoriją. Čia eksponuojami titnaginiai įrankiai, akmens ir žalvario amžiaus radiniai, senieji liturginiai reikmenys, archeologiniai artefaktai, rotušės varpas (1670 m.), žvejybos įrankiai, ir net luotas, kuriuo plaukiota Nemunu.
Ypač įdomi muziejaus dalis – rotušės bokšto rūsys, kuriame įrengta sovietinės simbolikos ekspozicija – sugrakščiai įkalinti ženklai ir bareljefai, simbolizuojantys praeities represijas. Muziejuje taip pat saugomi eksponatai, susiję su Merkinės žydų bendruomenės istorija, tarpukariu ir pokariu.
Lietuvos Laisvės kovų ir kančių muziejus
Kitas svarbus objektas – Lietuvos Laisvės kovų ir kančių muziejus (Seinų g. 12). Tai autentiškas prieškario pastatas, kuriame pokariu veikė stribų būstinė. Čia buvo kalinami, tardomi ir net nužudomi partizanai bei jų rėmėjai. 2000 metais muziejaus kieme rasti 6 partizanų palaikai. Ekspozicijoje – autentiškos fotografijos, tremties daiktai, skiriamieji ženklai ir skulptūros. Muziejus pasakoja apie pokario rezistencijos kovas, tremtį ir sąjūdžio veiklą regione.
Daugiau aplinkinių lankytinų vietų
- Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia – viena gražiausių bažnyčių Dzūkijoje, pastatyta XIX a. pabaigoje, garsėjanti mediniu interjeru ir meniškais altoriais.
- Merkinės apžvalgos bokštas – naujas turistinis objektas, iš kurio atsiveria stulbinantis vaizdas į Dzūkijos nacionalinio parko miškus ir Nemuno slėnį.
- Senoji turgaus aikštė – senųjų laikų širdis, kur kadaise stovėjo rotušė, dabar skirta renginiams ir šventėms.
Kultūra ir amatų tradicijos
Merkinė žinoma kaip juodosios keramikos tradicijų puoselėtoja. Netoliese galite aplankyti amatininkus, gaminančius indus senoviniu būdu – degant molį be glazūros, uždarose krosnyse. Vasaros metu vyksta edukacinės programos, leidžiančios lankytojams patiems pasimėginti lipdyba.
Ekologinis turizmas ir žygiai
Merkinė yra puikus taškas žygiams į Dzūkijos nacionalinį parką. Iš čia prasideda žygiai pėsčiomis ir dviračiais link Marcinkonių, Žiūrų, Musteikos ar Puvočių. Dzūkijos gamta čia nepakartojama – pušynai, smėlynai, pelkės, gervės, retieji augalai ir paukščiai. Gamtos mylėtojai čia ras daug pažintinių takų, apžvalgos vietų ir poilsio aikštelių.
Būnant Merkinėje siūlau aplankyti netoli esančią Antano Česnulio skulptūrų ekspoziciją, neįtikėtinai gražu! Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje (yra žemėlapis):
http://cesnuliusodyba.lt/