Niugrendžas (air.k. Sí an Bhrú) – senovinė druidų kapavietė, atsitiktinai aptikta 1699 metais derlingame Mido grafystės slėnyje, šalia Boinės upės, Airijoje. Moksliniais tyrimas pagrįsta, kad Niugrendžas buvo pastatytas 3300-2900 metais prieš mūsų erą ir taip savo amžiumi lenkia net Stonhendžą bei Gizos piramides. Dabar Niugrendžas yra viena iš garsiausių ir populiariausių Bru na Boino kapaviečių.


1962–1975 metais Niugrendžas buvo restauruotas. Šiuo metu yra atviras turistams.


Niugrendžo kapavietė yra koridorių tipo. Aukštis siekia net 20 metrų. Koridoriai išdėstyti astronominiu tikslumu, t.y. visas kapaviečių kompleksas – tai milžiniškas saulės laikrodis. Trumpiausią metų dieną – per Žiemos saulėgrįžą, ankstyvą rytą, Niugrendžo centrinę salę trumpai apšviečia tekančios saulės spinduliai, patenkantys pro mažą angą. Galbūt kažkada šioje vietoje stovėjo kokia relikvija, o galbūt tikėta, kad spinduliai pažadins ten palaidotus mirusiuosius ir t.t. Tačiau absoliučios tiesos niekas turbūt nesužinos, mat kapavietė buvo rasta jau išplėšta.


Daugelis Niugrendžo akmenų yra išraižyti keistais raštais. Dar daugiau nuostabių ornamentų iki šiol slepiasi ant nematomos akmenų pusės. Tai unikali šios vietovės savybė, mat raižiniai nepanašūs į jokius kitus, rastus kitose Airijos dalyse.


Mokslininkai iškėlė teoriją, kad Niugrendžo kapavietė kadaise galėjo būti vaisingumo šventykla. Mat, koridorius dengiantis pilkapį yra kiaušinio formos, o jų galuose esančios olos ir akmeniniai dubenys primena moters įsčias. Viduje iki šiol stovi falo pavidalo stulpas, kuris laisvai galėtų būti vyriškos lyties simbolis. Kaip ten buvo iš tikrųjų – niekas nežino. Niugrendžą vis dar dengia neįmintų mįslių šydas.


Niugreindžo koridoriniai laidojimo rūsiai yra ne vieninteliai Bru Na Boino archeologiniame parke. Šalia lankytojai gali pamatyti dar 25 kapavietes, iš kurių žinomesnės yra Knoutas ir Doutas.


Kodėl gi neužsukus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *