Montserato kalnas

“Montserat”, išvertus iš katalonų kalbos, reiškia „Dantytas kalnas“. Jis susiformavo prieš 25 mln. metų. Kalno aukštis siekia 1236 metrus. Metams bėgant, kalnas įgavo įspūdingiausias formas, kur į dangų kyla daugybė keistų dantytų uolėtų viršūnių. Pasakojama, kad šias kalno formas auksiniais pjūkliukais išpjaustė maži angeliukai.


Barsos ar net visos Katalonijos jaunuoliai, bent kartą gyvenime išsiruošia naktiniam žygiui į aukščiausią Montserato kalno viršūnę, kad nuo jos galėtų pasigėrėti nuostabiu saulėtekiu.

Ši vieta atlieka svarbų vaidmenį net tik katalonų kultūriniame, bet ir dvasiniame gyvenime. Viso pasaulio katalikų piligrimai atvyksta prie Montserato kalno aplankyti ant kalno įsikūrusį vienuolyną ir pamatyti Juodąją Madoną.

Montserato vienuolynas

Montserato vienuolynas yra įsikūręs ant Montserato kalno, maždaug 750 metrus virš jūros lygio. Tarp rausvų kalno viršūnių įsikūręs benediktinų vienuolynas – populiari Katalonijos lankytina vieta – džiuginanti kiekvieno, atvykusio akį ir sielą. Tai seniausias benediktinų vienuolynas Ispanijoje ir vienas svarbiausių Katalonijos religinių centrų, o galbūt net švenčiausia Katalonijos vieta, kurioje tikintieji meldžiasi Montserato Dievo Motinai – Juodajai Madonai.


Pasak legendos, 880 m. piemenys vienoje Montserato kalno oloje surado nedidelę medinę Madonos statulėlę su kūdikėliu ant rankų ir žemės gaubliu. Supratę, kad statulėlė turi stebuklingų galių, žmonės ne kartą bandė ją perkelti iš olos, bet niekam nepavyko to padaryti. Kai tik jie tai bandydavo padaryti, statulėlė pasidarydavo tokia sunki, kad neįmanoma būdavo jos pakelti. Ji taip ir liko stovėti toje pačioje vietoje, kur buvo aptikta, o aplink ją 1008 metais įsikūrė Montserato vienuolynas.

Nuo maldininkų žvakių dūmų pajuodusią statulėlę netrukus pradėta vadinti Juodąja Madona. Dabar ji įkurdinta po stikliniu gaubtu virš bazilikos altoriaus, Gaudžio suprojektuotoje koplyčioje ir ten saugoma. Lankytojai ją gali pasiekti laiptais, įrengtais kairėje bazilikos pusėje.

1844 metais Juodoji Montserato Madona buvo paskelbta visos Katalonijos globėja. Tikinama, kad Jeruzalėje ją ankstyvaisiais amžiais išdrožė pats Šv. Lukas, o į Ispaniją atgabeno Šv. Petras.  Deja, moksliniai tyrimai įrodė, kad statulėlė buvo pagaminta tik XII ar XIII amžiuje. Norint pamatyti statulėlę tenka eilėje atstovėti daugiau nei valandą. Ar verta – spręskite patys. Tačiau žmonės čia keliauja net iš kito pasaulio krašto, kad ją pamatytų, nes sakoma, – nusilenkus Juodajai Madonai išsipildo didžiausias noras. Čia dirbantys dvasininkai jums netgi pateiks įrodymų, kad tai ne koks išgalvotas mitas. Žmonės, kurių norai išsipildė, čia atveža savo pasveikusių artimųjų ar gimusių kūdikių nuotraukas. Galima pamatyti net laimingai ištekėjusių nuotakų suknelių.

Šiandien Montserato vienuolyne gyvena apie 80 vienuolių. Vienuolyno pastatų ansamblis nėra labai didelis ir jį nesunkiai galima pėsčiomis apeiti. Ansamblį sudaro renesansinė bazilika, gotikinis kiemelis bei dar keli pagalbiniai vienuolyno pastatai… Be abejo yra įrengti keli viešbučiai turistams ir suvenyrų parduotuvėlės.


Pats Montserato vienuolyno pastatas daug jaunesnis nei vienuolynas, kadangi 1811 m. per Nepriklausomybės karą Napoleono vadovaujama prancūzų armija jį sugriovė, vienuolius išžudė. Vienuolynas buvo atstatytas tik 1844m.

Nuo XIII a. prie vienuolyno veikia L’Escolania choro mokykla – altų ir sopranų berniukų choras, kurio auklėtiniai, kasdien, išskyrus liepą ir rugpjūtį, gieda 13 val. ir 19.15 val. mišiose, Montserato bazilikoje. Dažnai į jų gretas įsijungia Montserato bazilikos choras.

Montserato vienuolyno bibliotekoje saugoma apie ketvirtis milijono senų knygų ir rankraščių. Montserato muziejus – turtingas bažnytinio meno kūriniais bei archeologiniais radiniais. Jame taip pat galima pamatyti žymių dailininkų – Pikaso, El Greko, Monė, Dali, Dega ir t.t. – paveikslų šedevrus. Vienuolyne veikia sena spaustuvė, kurioje saugomas seniausias spausdinimo aparatas Pasaulyje, tebeveikiantis iki dabar. Sakoma, kad 1499m. juo buvo atspausdinta pirmoji knyga.

Į aukščiausią kalno viršūnę – Sant Jeroni – galima pakilti funikulieriumi. Nuo jos pravartu pasigrožėti nepakartojama apylinkių panorama. Čia, lyg ant delno, atsiveria beveik visa Katalonija, o giedrą dieną galima pamatyti net Maljorkos salą.

Montserato kalnas nuo Barselonos yra nutolęs apie 50 km ir yra nesunkiai pasiekiamas mašina, autobusu ar traukiniu. Pamatysite jį ir iš tolo, nes yra aukščiausias iš Katalonijos žemumų vietų.


Montserato vienuolynas kiekvienais metais pritraukia į vietovę tūkstančius žmonių, norinčių pabūti tokioje šventoje ir stebuklingoje vietoje. Todėl vietos mašinų stovėjimo aikštelėje gali tekti paieškoti netgi anksti ryte ar vėlai vakare. Mašinų stovėjimas aikštelėje mokamas – kainuoja 4 Eurus (gali kisti).

3 thoughts on “Montserato vienuolynas”
  1. Čia pabuvojus supratau, ką reiškia būti debesyse, nerealus jausmas, įspūdingi vaizdai ir kelionė iš Braselonos atsipirko su kaupu, labai skani datulių duonelė ir įdomaus skonio „smirdantys” sūriai:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *