Mažos, siauros gatvelės tingiai vinguriuoja į stataus kalno viršūnę. Jas ramsto nedidelės trobelės, įsispraudusios tarp milžiniškų akmens riedulių. Šie naudojami vietoj sienų, grindų ar net lubų daugelyje vietovėje sudygusių pastatų. Vienos trobos pūpso tiesiog ant jų, kitos – po jais, tad, sprendžiant iš vietomis tiesiog akmenyje styrančių ryškių durų ir nedidukių, mažus langus primenančių angų, tai kai kuriuose akmens gigantuose gyventojai būstus bus įsirengę netgi išgremžtuose jų viduriuose.


Štai koks neįprastas reginys pasitinka į Monsanto kaimą atvykusius turistus. Atrodytų lyg vieną akimirką dar keliavote realiame pasaulyje, o kitą – paslaptingai transformavotės į animacinį filmą, kurio veiksmas vyksta akmens amžiuje.


Monsanto kaimą rasite Portugalijos rytuose, kur jis yra įsikūręs ant stačios, į 758 metrų aukštį iškilusios Monsanto kalvos. Tai istorinė Portugalijos žemė, kuri gali pasigirti gilia istorija ir iki šiol kruopščiai puoselėjamomis senomis ir gyvomis tradicijomis. Pirmieji žmogaus pėdsakai vietovėje aptikti iš paleolitinių laikų. Čia atliktų archeologinių kasinėjimų metu buvo rastos lusitanijos laikų tvirtovės liekanos. Nesvetimi Monsanto vietovei romėnų , taip pat vestgotų bei arabų okupacijos pėdsakai.


Portugalijos karalius Afonsas I (portugališkai taip pat vadinamas Afonso Henriques) 1165 metais atkovojo Monsantą iš maurų ir atidavė Templierių ordinui, kurie vietovėje atstatė sugriautą pilį ir ėmė plėsti gyvenvietę. XVII amžiaus viduryje, Ispanijos karaliaus Pilypo IV ministras – Luisas de Haro pabandė užkariauti Monsantą, tačiau jam to padaryti nepavyko. Panašią nesėkmę XVIII amžiuje pakartojo Napoleonas ir Berviko kunigaikštis. Portugalų kariuomenė kaskart sutriuškindavo įsiveržėlius dar kalvos prieigose. Tačiau impozantiška Monsanto pilis buvo dalinai sugriauta XIX amžiuje, visiškai atsitiktinai sprogus sandėliukui su jame laikoma karine amunicija. Šios pilies griuvėsius ant Monsanto kalvos galima pamatyti net ir šiandien, o ją supantis kraštovaizdis yra tiesiog stulbinantis.


Pilies apačioje, visu stačios kalvos šlaitu driekiasi vaizdingas Monsanto kaimas. 1938 metais jis buvo pripažintas „pačiu portugališkiausiu kaimu visoje Portugalijoje“ ir iki šių dienų laikosi įsikibęs šio titulo. Iš pirmo žvilgsnio, tarp gigantiškų granitinių riedulių įsispraudę ir turistus taip žavintys, namai galbūt visai neatrodo tinkami atstovauti bendrinio portugališko kaimo, mat, Portugalijos namai įprastai nėra susispraudę tarp riedulių. Tačiau šį pirmą įspūdį nulemia tik vietovės kraštovaizdžio savybės. Ant aukštos kalvos stovinčiam kaimui neliko nieko kito, kaip tik kurtis aplink įspūdingo dydžio riedulius. Ir nors Monsantas atrodo šiek tiek netradiciškai, tačiau yra išlaikęs unikalaus, seno, klasikinio portugališko kaimo žavesį. Tai lyg gyvas muziejus po atviru dangumi, kurio aplinka nekito ištisus šimtmečius ir kuriame vis dar gyvos senovinės tradicijos.


Pavaikštinėję Monsanto gatvelėmis turistai netrunka pastebėti po visą kaimelį išsibarsčiusių ryškių portugališkos architektūros elementų, ant tradicinių portugališkų namų ir bažnyčių nuo viduramžių išlikusių manuelino ir romanikos pavyzdžių.


Sakoma, kad II a.pr.Kr. vietovės gyventojai atlaikė romėnų apgultį, trukusią septynerius metus. Šiam įvykiui atminti Monsanto kaime kasmet, gegužės 3 dieną, vyksta Kryžių festivalis. Tuomet į kaimą suplūsta daug svečių iš gretimų apylinkių ir užsienio. Festivalio metu, simboliškai paminint istorinį pasipriešinimą, Monsanto moterys neša į pilies viršų tipinę skudurinę lėlę, Portugalijoje žinomą Marafonos vardu ir gėlių žiedlapiais pripildytus molinius ąsočius. Vėliau, iš pilies, jie numetami žemyn.

*   *   *

Monsanto kaimas nutolęs maždaug 258 km nuo Lisabonos, 176 km nuo Porto ir 42 km nuo artimiausio didesnio miesto – Guardos.


Neabejotina, – Monsantas gali pasigirti vienu įdomiausiu ir galbūt netgi įspūdingiausiu reginiu Portugalijoje, tad, keliaudami po šalį, būtinai užsukite čia.


Apie tai, ką įdomaus galite pamatyti Monsante skaitykite: Monsanto lankytinos vietos

One thought on “Monsanto kaimas”
  1. Labai norėčiau ten apsilankyti. Sužavėjo pasakojimas ir foto. Kaip susisiekti su autoriumi?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *