Vaizdingame slėnyje, tarp Kretoje sudygusių kalvų, tyvuliuoja gėlo vandens ežeras – Kurnas (gr.k. Kournas).


Tai vienintelis gėlo vandens telkinys saloje, tad yra tikra egzotika ne tik atvykėliams, bet ir vietiniams gyventojams. Ežero vanduo švarus, skaidrus ir gaivus, o jį supa nepaprasto grožio kalvotas kraštovaizdis. Todėl ežeras ir jį supanti aplinka labai primena nuostabų vaizdą iš paveikslo, kurį besąlygiškai norisi aplankyti.


Kurno ežeras nėra labai didelis ar gilus: jo ilgis siekia vos 1.09 km., plotis – 0,9 km., gylis – 22,5 m., ir užima vos apie 579,000 m2 plotą. Ežerą maitina nuo šalia stūksančių Baltųjų kalnų čiurlenantys šaltinėliai. Vasaros pabaigoje Kurno vanduo stipriai nusenka, bet tuomet atsidengia nuostabaus balto smėlio paplūdimiai, kurie likusiais sezonais slepiasi po vandeniu. Tuomet, – labai smagu ir įdomu pėsčiomis apeiti aplink visą ežerą. Tokioje kelionėje užtruksite apie valandą, tačiau patirsite daug neišdildomų įspūdžių. Kurno vandens spalva kinta priklausomai nuo oro sąlygų ir paros laiko, o pakrantes puošia vešlūs medžiai ir horizontą ramstančios kalvos.


Senovėje šis ežeras buvo vadinamas Koresija (gr.k. Koressia), pagal netoliese buvusį senovinį Korion miestą, kuriame manoma, kad stovėjo Atėnės šventykla. Bet vėliau ežerui prigijo arabiškas pavadinimas, tiesiog reiškiantis “ežerą” ir taip jis yra vadinamas iki dabar.


Vietiniai gyventojai pasakoja, kad Kurno dugne gyvena nimfa. Sakoma, kad ji išlenda į paviršių per pilnatį ir, atsisėdusi ant uolos, šukuojasi plaukus. Legendoje pasakojama, kad tai kunigo duktė, kuri gyveno dabartinio ežero vietoje kadaise stovėjusiame kaime. Sakoma, kad to kaimo gyventojai buvo labai pasipūtę ir negarbingi, todėl Dievas įširdo ir nubaudė juos, panašiai kaip biblijinius nuodėminguosius Sodomo ir Gomoros miestus, – jis atsiuntė stiprų lietų ir paskandino kaimą, kartu su visais jo gyventojais. Išgyveno tik kunigo duktė. Ji iki dabar gyvena Kurno ežere ir rūpinasi čia gyvenančiomis antimis bei kitomis mažomis būtybėmis.


Vietiniai gyventojai taip pat tvirtina, kad aplink ežerą yra padidėjęs elektromagnetinis laukas, todėl kai kurie žmonės čia jaučia labai gerą energiją, o kitiems ši vieta kelia nerimą. Vienok, tai yra puiki vieta praleisti gražią ir turiningą popietę. Šią vietovę yra pamėgę tiek vietiniai gyventojai, tiek turistai.


Aplink ežerą rasite nuo seno stovinčias kelias tavernas. Anksčiau Kurno ežeras garsėjo unguriais, buvusiu vietiniu delikatesu. Tačiau dabar unguriai vietovėje yra beveik išnykę ir tavernose galite pasimėgauti nebent tradiciniais Kretos patiekalais arba vietiniu “apaki” – ypatingai rūkyta kiauliena.


Kurno ežerą dabar saugo Natura 2000, o pietvakarinė jo dalis priklauso gamtos rezervatui. Ežero vandenyse gyvena laukinės antys ir reta dvispalvių vandens vėžlių rūšis, dailių raštų nusėtais kauliniais šarvais. Retkarčiais Kurne taip pat galima sutikti vandens gyvates ar į apylinkes atklydusius garnius ir kormoranus. Neseniai ežero vandenyse buvo pastebėti plaukiojantys dideli auksiniai karpiai. Matomai, kad kažkas iš vietinių paleido į ežerą savo akvariumo augintinius, nepagalvojęs apie žalą, kurią gali padaryti svetimkūniai tokiai uždarai eko sistemai.


Kurno ežere taip pat galite pasimėgauti vandens pramogomis. Čia už 7 eur/val. galima išsinuomoti vandens dviratį, kuriuo galima apiplaukti aplink visą ežerą. Ši pramoga yra ypatingai populiari vakarais.


Kurno ežeras įsitaisęs vakarinėje Kretos dalyje, Chanijos nome, visai netoli sienos su Retimno nomu. Ežeras telkšo Kretos Baltųjų kalnų papėdėje ir yra nutolęs maždaug 47 kilometrus nuo Chanijos. Yra netoli greitkelio vedančio link Retimno miesto. Tad, keliaudami iš Chanijos į Retimną arba atvirkščiai, jokiais būdais nepraleiskite progos bent trumpam sustoti prie Kurno ežero ir pasimėgauti gražiais vaizdais. Šalia taip pat galite aplankyti vos už 4 km stovintį seną Georgioupolio kaimą arba į pietus nuo ežero įsitaisiusį vaizdingą Kurno kaimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *