Pasakojama, kad antrą pagal dydį druskos kasyklą mūsų Žemėje atrado Aleksandro Didžiojo arklys. Aleksandras Didysis – Makedonijos karalius, didysis Antikos užkariautojas, išplėtęs savo tėvo sukurtą imperiją nuo Azijos iki Afrikos ir Europos, 326 m.pr.Kr. kaip tik žygiavo per Pakistaną. Vieną vakarą, sustabdęs poilsiui savo kariuomenę, Khevros vietovėje (Khewra) Aleksandras pastebėjo, kad jo arklys nuolat laižo ant žemės gulinčius akmenis. Taip pat keistai elgėsi ir kiti arkliai. Smalsumo vedamas karys pats lyžtelėjo uolą ir… Ji buvo sūri. Taip netikėtai buvo atrasti Khevros druskų klodai.


Šiandien, prabėgus šiek tiek daugiau nei 2335 metams, Khevros druskos kasykla yra antra pagal dydį Pasaulyje ir nusileidžia tik druskos kasyklai, esančiai Kanadoje, kuri priklauso Sifto kompanijai.  Pakistano kasykloje iškasama apie 325000 tonų druskos kasmet, ir maždaug 220 milijonų, per visą veiklos laikotarpį. Manoma, kad šis skaičius yra dar didesnis, kadangi druskos kasyba čia nebuvo registruojama iki pat 1200-ųjų, o druska greičiausiai buvo išgaunama ir parduodama nuo Aleksandro Didžiojo laikų.

Pakistano druskos kasykla yra labai didelė. Ji užima 110 kv2 plotą ir yra nusidriekusi net 228 m. į Žemės gylį po kalnu, kur sudaro net 11 skirtingų aukštų. Jos raityti tunelių labirintai tęsiasi daugiau nei 40 kilometrų. Kad ši milžiniška struktūra neįgriūtų, iš kasyklos yra iškasama tik 50% rastos druskos. Iš kitų 50% yra formuojamos tunelių atraminės kolonos, kurios laiko visą masyvią struktūrą.


Kaip įprasta tokiose vietose, Khevros druskos kasykloje gausu meno kūrinių, išskaptuotų ar pastatytų iš druskos. Vieni pirmų tokių objektų, sukurtų Khevros druskos kasykloje – Badshahi mečetė, su nedideliu druskos minaretu, 75 metrų aukščio salė, susivijusiais prie sienos laiptais, ilgas druskos tiltas pavadintas „Pul-e-Saraat“, sūriavandeniai tvenkiniai ir kiti gražūs druskos kristalų dariniai. Siekiant pritraukti daugiau turistų, neseniai buvo pastatytos Didžiosios Kinų sienos, Muree prekybos centrų kelio, Lahoro Šimlos kalvos (Lahore’s Shimla hill) ir Lahoro Minar-e-Pakistan smulkios ir sumažintos versijos.

Tiek senoji mečetė, tiek naujosios miniatiūros pastatytos iš druskos plytų, kurių atspalviai kinta nuo raudonų iki rožinių ar baltų. Kūriniai papildomai apšviesti elektros šviesa, todėl spinduliuoja be galo gražia ir jaukia šiluma.

Siauras elektrinis traukinukas, nuo 1930 metų iš kasyklos vežiojęs druską, dabar į ją vežioja turistus.Šiandien tai populiari turistinė vieta, bet 1800-aisiais ši druskos kasykla buvo žiaurios priespaudos ir priverstinių darbų liudininke. Vadovaujantys britai čia dirbusius kalnakasius uždarydavo ir neišleisdavo iš kasyklos, kol šie neįvykdydavo savo darbo kvotų. Nepasigailėdavo nei nėščių moterų, nei vaikų. Todėl daug vaikų yra gimusių šioje kasykloje. Kilusius nepasitenkinimo streikus britai malšindavo panaudodami smurtą. Taip 1876 metais prie įėjimo į kasyklą buvo nušauta dvylika nepilnamečių vaikų. Jų kapus iki šiol galima pamatyti ties viduriniais vartais į kasyklas.


Šiandien kiekvienas galite paragauti šioje druskos kasykloje išgaunamo produkto, parduotuvėje įsigiję rausvos ar rožinės „Himalajų druskos”. Tai visiškai natūrali, neapdorota ir chemiškai nevalyta druska. Be įprastinių stalo druskose: natrio chlorido, jodo ir vandens, joje yra apie 80 kitų elementų. Sakoma, kad ji naudingesnė ir netgi skanesnė nei įprasti analogai, o jos istorija gerokai rafinuotesnė.



Kaip rasti didžiausią Pakistano druskos kasyklą?

Greičiausias ir paprasčiausias būdas pasiekti Khevros druskos kasyklą – vykstant M2 greitkeliu, automobiliu. Kasykla įsikūrusi apie 30 km. į rytus nuo Lilla išsukimo link Pind Dadan Khan. Yra kelio nuorodos.

Galima ją pasiekti važiuojant N5 greitkeliu. Užtruksite ilgiau, bet kelias veda labai vaizdingu maršrutu.

Be to, tarp Khewra ir Malakwal Jn, kasdien kursuoja du traukiniai. Atstumas tarp šių vietovių – 27 km. Kelionė trunka apie 1 val. Malakwal Jn yra sujungta geležinkeliu su Lala Musa Jn ir Sargodha Jn.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *