Statomi bokštai iš priešų kaukolių, senovės barbarų elgesyje, reprezentavo pergalės apogėjų. Ir ši senovinė praktika, kai kuriose kultūrose išliko net iki prabėgusio tūkstantmečio. Viename Serbijos mieste – Niše, tokį Kaukolių bokštą (serb.k. Ćele Kula) iš nugalėtų serbų maištininkų kaukolių 1809 metais pastatė Turkijos generolas Hurshi Pasha. Tai yra vienas naujausių ir geriausiai šią niūrią tradiciją išlaikiusių pavyzdžių.


1809 metais įvyko lūžis Pirmąjame serbų sukilime prieš Osmanų imperiją (1804-1813). Šalia strategiškai svarbaus pietinio miesto Nišo nedidelė serbų sukilėlių armija susigrūmė su stipriomis Turkijos imperinių sargybinių pajėgomis. Serbų sukilėliai neketindami nei pasiduoti, nei bėgti, ant Čegaro kalvos surengė paskutinį pasipriešinimą. Suprasdamas beviltišką padėtį, sukilėlių vadas Stevan Sinđelić, iš nevilties, parako saugykloje šovė į parako statinę, taip sunaikindamas ne tik visą savo kariuomenę, bet ir nušluodamas priešo kareivius, kurie jau veržėsi į sukilėlių apkasus.


Užsirūstinęs dėl tokių sukilėlių veiksmų, Turkijos vadas Hurshid Pasha nusprendė žiauriai pamokyti serbų tautą. Žuvusiųjų sukilėlių kūnai buvo išniekinti: nuo jų galvų nulupta oda, ji prikimšta šiaudų ir nusiųsta į Stambulo imperinį teismą kaip Turkijos pergalės įrodymas. O kaukolės buvo panaudotos bokšto statybai, prie pagrindinių miesto vartų. Bokštas, pasak Hurshid Pasha, turėjo tarnauti vietos gyventojams kaip įspėjimas, koks likimas laukia kiekvieno serbų sukilėlio.


Statant bokštą buvo panaudotos 952 kaukolės. Kaukolių bokštas buvo 15 metrų aukščio ir 13 metrų pločio. Kaukolės buvo suskirstytos į 56 eiles ir kiekvienoje eilėje – po 17 kaukolių, kiekvienoje bokšto pusėje. Sukilėlių vado Stevan Sinđelić kaukolė atsidūrė pačiame bokšto viršuje. Šie siaubingi „rūmai“ paliko gilų randą Serbijos nacionalinėje sąmonėje, bet tautos nepalaužė. 1815 metais serbai vėl sukilo ir tą kartą sėkmingai. Pamažu jie išvarė turkus ir 1830 metais išsikovojo nepriklausomybę.


Netrukus mirusių sukilėlių šeimos iš Kaukolių bokšto išlupo savo artimųjų kaukoles, norėdami jas tinkamai palaidoti. Šiandien bokšte yra likusios vos 58 kaukolės. 1892 metais Serbijos valdžia aplink bokštą pastatė koplyčią, kad išsaugotų šį unikalų paminklą, simbolizuojantį tautos drąsą ir kančias. Koplyčioje yra eksponuojama ir Stevan Sinđelić kaukolė.

Kaukolių bokštas atviras lankytojams: antradieniais-sekmadieniais nuo 8:00 iki 18:00.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *