Didysis ryškusis šaltinis yra didžiausias JAV bei trečias pagal dydį pasaulyje geoterminis šaltinis, trykštantis Jeloustono nacionaliniame parke. Jo skersmuo – apie 75×91 metrai, gylis – apie 49 m. Per minutę jis sugeba ištekinti apie 2100 litrų karšto, 71°C temperatūros vandens.


Ryškios šaltinio vandens spalvos kinta nuo žalios iki raudonos ar oranžinės. Tokią šaltinio spalvų amplitudę lemia, mineralais prisotinto vandens, pakraščiuose gyvenantys dumbliai bei pigmentinės bakterijos.


Spalvų sodrumas priklauso nuo vandens temperatūros ir chlorofilų bei karotenoidų santykio, kuriuos pagamina dumbliai. Vasaros mėnesiais chlorofilų kiekis dumbliuose yra žemas, todėl dėka pigmentinių bakterijų „Didžiojo ryškiojo šaltinio“ kraštai būna oranžiniai, raudoni arba geltoni. Tačiau žiemą saulės spindulių yra mažiau ir, kad kompensuotų saulės trūkumą, vandenyje gyvenantys dumbliai gamina daugiau chlorofilų, užgoždami bakterijas. Todėl šaltinio pakraščiai tuomet dažniausiai būna tamsiai žali.


Didysis ryškusis šaltinis – tai žodžiais neapibūdinamas grožis. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose jis paminėtas 1839 metais, kuomet šioje vietoje keliavo kailių medžiotojai ir apibūdino šį objektą „verdančiu ežeru“.


Jeloustono nacionaliniame parke galima pamatyti ir daugiau karštųjų šaltinių, geizerių, purvo vulkanų ir kitų geoterminių reiškinių. Čia tikrai verta apsilankyti. Jeloustono gamta yra pribloškianti. Nuo 1978 metais parkas, kartu su visais savo įdomiais objektais įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *