Blenduvo dykuma (lenk.k. Pustynia Błędowska) – tai platūs smėlio tyrai vidury Europos žemyno. Tai yra vienas įdomiausių Lenkijos kraštovaizdžių. Pastaruosius 800-900 metų ši vieta Lenkijoje išsiskiria dykumai būdingomis savybėmis ir yra patraukli turistinė lankytina vieta. Smagu po ją paklaidžioti. Taip pat labai populiaru virš dykumos skraidyti parasparniais.


Iki ankstyvųjų viduramžių smėlėtos Blenduvo dykumos vietoje augo tankus mišrusis miškas. Bet vėlesniais laikais, vystantis tuometinei švino ir sidabro metalurgijai, miškai buvo iškirsti, paviršiuje atsidengė nuo ledynmečio užsilikęs smėlis, o vietovėje siaučiantys vėjai ėmė laisvai jį pustyti, pamažu suformuodami smėlio kopas.


Smėlis šioje vietovėje laisvai migravo beveik iki XX amžiaus vidurio. Nuo septintojo XX amžiaus dešimtmečio Blenduvo dykumos vaizdas ėmė smarkiai keistis – vėl dėl žmogaus įsikišimo į „dykumos“ gyvenimą. Norint sutvirtinti judantį smėlį, buvo suformuota augalų danga ir dėl šios intensyvios žmogaus veiklos „dykuma“ dabar sparčiai nyksta.


Blenduvo dykumą vis dar galite pamatyti keliaudami Pietų Lenkijos, Silezijos aukštumomis. Visai neseniai tai buvo didžiausios Centrinės Europos smėlio kopos, gerokai nutolusios nuo pajūrio ir įsitaisiusios tarp Klucze, Chechlo ir Blendovo.


Šiuo metu dykuma užima 32 km2 plotą, o visai neseniai siekė net 150km2. Dabar dykuma yra maždaug 9 km ilgio ir 3-4 km. pločio. Kopų aukštis siekia 25-70 metrų. Iki 1960-ųjų metų Blenduvo dykynėje buvo pastebėti tokie reiškiniai kaip miražai, vėjo audros, smėlio sūkuriai ir oazės… II Pasaulinio karo metu joje dažnai treniruodavosi ir savo ginklus testuodavo vokiečių legionas, prieš išvykdamas į Afriką. Dabar dykynėje sparčiai auga augmenija ir neįprasti reiškiniai išnyko. Nepaisant to, joje vis dar smagu ir įdomu apsilankyti. Nepravažiuokite pro šalį!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *