Visi mes kartais pasvajojame apie tylą ir ramybę, bet tikriausiai nustebsite sužinoję, kad žmogus negali iš tikrųjų ilgai ištverti tylos. Tyrimais įrodyta, kad visiškos tylos sąlygomis, po labai trumpo laiko žmogus patiria streso būklę ir palūžta. Daugiausia žmogui yra pavykę ištverti visišką tylą – vos 45 minutes.


Turbūt sunkiai įtarėte, kad tyla gali būti tokia intriguojanti, ar ne tiesa? O dabar įsivaizduokite tokią tylią vietą, kur Jūs pats tampate didžiausiu triukšmu: girdite savo širdies plakimą, kaip virškina skrandis ar įkvepia ir iškvepia jūsų plaučiai… Tokie potyriai kiekvieną žmogų glumina. Be to, paprastai žmogus orientuojasi pagal garsus, kuriuos girdi aplinkui, o eliminavus juos – žmogus praranda orientaciją, dingsta suvokimas, kuris būtinas norint balansuoti, manevruoti ir išlaikyti pusiausvyrą. Stovėjimas tampa problematišku, būtina atsisėsti, žmogus, patirdamas streso būklę, palūžta ir jam prasideda haliucinacijos.


Jungtinėse Amerikos Valstijose, Mineapolyje įsikūrusioje Orfieldo laboratorijoje egzistuoja „Beaidis” kambarys (angl.k. Anechoic chamber) arba kitaip perfrazavus “kambarys be aido”.  Jis sulaiko net 99,99% viso mus supančio triukšmo, todėl yra užregistruotas Gineso rekordų knygoje, kaip tyliausia vieta mūsų Žemėje. Matuokliais užfiksuotas Beaidžio kambario triukšmas siekia -9,4 dBA. Įdomumo dėlei: bendraudami mes skleidžiame apie 30 dBA, o žemiausiai žmogaus klausos aparatas fiksuoja 0dBA.


Kad sugertų visą įmanomą triukšmą ir elektromagnetines bangas, „Beaidžio” kambario sienos sudarytos iš 1 metro storio garsą izoliuojančio stiklo pluošto plokštelių ir dvigubo sluoksnio plieno bei betono izoliatorių. Trumpai tariant, „Beaidžiame” kambaryje yra puikiai imituota begarsė, atvira erdvė su beribiais matmenimis.


Nors turistinės ekskursijos į „Beaidį” kambarį yra organizuojamos bent kelis kartus per metus, tačiau šis kambarys buvo sukurtas ne pramogai. Jį dažnai nuomoja įmonės, norinčios testuojančios savo sukurtų produktų garso lygį, pavyzdžiui, skalbimo mašinų, šaldytuvų ar net motociklų. NASA retkarčiais naudoja kambarį, norėdama išbandyti savo astronautų atsparumą esant stresinei būklei ir rasti sprendimų, kaip jiems pagelbėti susidorojant su ja.


Na, ar esate pasiruošę priimti 45 minučių tylos iššūkį? Tuomet daugiau informacijos ieškokite: www.orfieldlabs.com

One thought on “Beaidis kambarys – tyliausia vieta Žemėje”
  1. Sako, pakankamai ilgai išbuvus tokiame tylos kambaryje, pradedi girdėt ne tik savo širdį, bet net kaip plaučiai nuo kvėpavimo išsipučia ir subliūkšta, ir panašius organizmo procesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *