Šių metų liepą kartu su savo vyru Mariumi nusprendėme leistis į savaitės trukmės kelionę į Skandinaviją. Norėjome pabėgti nuo miesto šurmulio, didelių turistinių centrų ir atrasti jaukią, kultūringą vietą, kur galėtume pailsėti, pasivaikščioti pakrante, pasimėgauti istorija ir skandinavišku gyvenimo ritmu. Taip mūsų pasirinkimu tapo Danijos šiaurėje esantis miestas – Helsingør.
Į Kopenhagą atskridome liepos pradžioje, o iš ten vos per valandą traukiniu pasiekėme Helsingør – nedidelį, bet labai jaukų uostamiestį. Vos išlipus iš traukinio mus pasitiko gaivus jūros oras ir maloniai šiltas, apie +22°C, vasaros klimatas. Apsistojome mažame viešbutyje netoli krantinės, su vaizdu į Øresund sąsiaurį ir Švedijos pakrantę – kiekvieną vakarą galėjome stebėti, kaip jachtos švelniai supasi vandenyje, o saulė leidžiasi už horizonto.
Pirmąją dieną pradėjome nuo svarbiausio miesto akcento – Kronborgo pilies, dar vadinamos Hamleto pilimi. Tai viena įspūdingiausių renesanso stiliaus pilių Europoje, įrašyta į UNESCO paveldo sąrašą. Pasivaikščiojome po menes, kur, kaip manoma, Shakespeare’as įkvėpė savo garsiausią kūrinį „Hamletas“. Su Mariumi pasijuokėme, kai jis perskaitė garsųjį „To be or not to be“ stoviant senovinio balkono. Taip pat leidomės į pilies požemius – ten esančio Holgerio Danskės statula atrodė beveik gyva, o vėsūs koridoriai buvo puiki atgaiva.
Vėliau užsukome į M/S Maritime Museum of Denmark – modernų, po žeme įrengtą jūrų muziejų. Net neplanavome čia užtrukti, bet galiausiai praleidome beveik visą popietę. Įdomios ekspozicijos apie laivybą, jūrų prekybą ir danų jūreivių gyvenimą paliko didžiulį įspūdį. Marius, mėgstantis istoriją ir techniką, negalėjo atitraukti akių nuo senųjų žemėlapių ir navigacinių prietaisų.
Vieną dieną skyrėme tiesiog pasivaikščiojimui po miestą. Helsingør centras – žavingas ir labai tvarkingas. Siauros senamiesčio gatvelės, spalvoti pastatai su mediniais langais, mažos kepyklėlės ir jaukios kavinukės – viskas kviečia neskubėti. Sustojome viename iš kavos barų, kur ragavome danišką „wienerbrød“ – saldžią sluoksniuotą bandelę su cinamonu ir glajumi. Skanavome ją sėdėdami lauke, klausydamiesi gatvės muzikanto grojamos dainos ir stebėdami miestiečius, besimėgaujančius saule.
Kiekvieną rytą pradėdavome nuo pasivaikščiojimo krantine – pakrantė Helsingøre nuostabi: su puikiai sutvarkytais takais, mažais uosteliais ir žaliais parkeliais. Dažnai matydavome šeimas su vaikais, važinėjančius dviračiais, arba senjorus, skaitančius laikraščius ant suolelių. Toks ramus gyvenimo tempas mus įkvėpė sulėtinti ir savo ritmą – tai buvo lyg terapija nuo kasdienio streso.
Vieną vakarą išplaukėme trumpam keltu į Švedijos miestelį Helsingborg – vos 20 minučių per sąsiaurį. Tai puikus būdas praleisti vakarą – pasivaikščiojome Švedijos pakrante, pavakarieniavome su vaizdu į jūrą, o grįžtant stebėjome, kaip Helsinioro pilis šviečia nakties tamsoje, apšviesta švelnių šviesų.
Paskutinę kelionės dieną nusprendėme nieko neplanuoti – sėdėjome ant krantinės su vietiniu ledų kaušeliu, žiūrėjome į laivus ir kalbėjomės apie tai, kaip gera kartais pasirinkti ramesnę, mažiau žinomą vietą.
Ši kelionė į Helsingør, Daniją mums buvo tikra dovana. Po savaitės jautėmės atgaivinti, įkvėpti ir net šiek tiek įsimylėję iš naujo – tiek vienas kitą, tiek šį žavingą skandinavišką miestelį. Jei ieškote vietos, kur galima pabėgti nuo minios, pabūti kartu, atrasti kultūrą ir gamtą vienoje vietoje – Helsingør yra tobulas pasirinkimas.