Rugsėjo 29 – 30 dienomis įvyko antrą kartą organizuotas naktinis pėsčiųjų žygis ” Pergalių ir kovų keliais ” maršrutu Baisogala – Radviliškis . Žygis skirtas 1919 metais prie Radviliškio Lietuvos karių savanorių pasiektai pergalei prieš Bermonto kariuomenės likučius bei 1949 metais Balandiškių ir Mėnaičių kaimuose vykusiam Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio suvažiavimui atminti .
Nepabūgę naktinio žygio sunkumų , į renginį užsiregistravo apie 1000 dalyvių . Deja , kokie 10 % dalyvių finišo nepasiekė . Gal neapskaičiavo savo jėgų , gal kojas nutrynė netinkama avalynė … Tamsiuoju paros metu reikėjo pakartoti 1919 metų Lietuvos karių savanorių operacijos metu įveiktą 50 km distanciją .
Registracijos metu aikštėje prie Baisogalos Kultūros namų vyko saviveiklininkų koncertas , savotiška mugė , kurioje įsigijau suvenyrų namiškiams , ženkliukus su Radviliškio ir Baisogalos herbais . ( Turiu tokią silpnybę , kur bekeliaudamas įsigyti tų miestų ir miestelių herbus atvaizduojančius ženklelius . )
Apžiūrėjęs Švč . Trejybės bažnyčią ir Laisvės paminklą , patraukiau į Baisogalos dvaro parką . O ten , besidairydamas į persirengusius įvairių istorinių laikotarpių karius , jų karinę techniką , amuniciją ,netikėtai buvau pakviestas vieno iš organizatorių , Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Tarptautinio bendradarbiavimo vyresniojo specialisto viršilos Alvydo Tamošiūno , įsijungti į akredituotų spaudos ir televizijos atstovų būrį . Nes , pasak Alvydo , jei nori gerų fotokadrų , po 10 minučių prasidės teatralizuotas vaidinimas , beje skirtas tik žiniasklaidai , apie tai kaip buvo NKVD-istų išvežami Lietuvos gyventojai į Sibirą , kaip improvizuotoje pasaloje prie malūno juos išvadavo Lietuvos savanoriai . Veiksmas vyko kelyje , juosiančiame dvaro parką ir prie vėjo malūno . Taigi ” paparaciams ” teko keletą kartų bėgte aplenkti sunkvežimį , bevežantį tremtinius … Man tai buvo neblogas apšilimas prieš žygį … Po to veiksmas persikėlė į aikštę priešais dvaro rūmus . Čia susirinkus visiems žygeiviams , prasidėjo improvizuota Lietuvos savanorių kova prieš bermontininkus .
Žygeiviai iš Baisogalos startavo 19 val. Buvome palydėti 3 patrankos šūviais , kuriuos paleido 1863 metų „sukilėliai ” – už Tėvynę , žuvusiuosius ir žygeivius .
Kelyje teko sutikti žygeivių ir iš Čekijos , Turkijos , JAV , Slovakijos , vieną kariškį fotografą iš Šveicarijos , keletas bendražygių vedėsi savo keturkojus draugus , viena šeima vežimėlyje vežėsi 9 mėnesių vaikutį …
Trasoje stabdė karo istorijos teatralizuotų renginių klubo ” Grenadierius” nariai , apsirengę to laikotarpio uniformomis , apsiginklavę to laikmečio ginklais , karine transporto technika . Sutikome NKVD karius , Lietuvos savanorius , bermontininkus , netikėtai tamsiame miško kelyje šūvių salvėmis sustabdė ir pareikalavo „ausweisų ” Vermachto kariai …Viename iš kontrolinių punktų pasivaišinome šiupinine , pailsėjome .
Žygis labai puikiai organizuotas . Visur talkininkavo policija , greitoji med. pagalba , vietos gyventojai – savanoriai , kantriai stovėję per naktį kaimų ir gyvenviečių kryžkelėse , džiugiai sutikdami žygeivius ir nurodydami kuria kryptimi žygiuoti . Na , o ištvermingiausiųjų ryte laukė Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje diplomai ir atminimo medaliai .

2 thoughts on “Lietuva: Naktinis pėsčiųjų žygis ” Pergalių ir kovų keliais „”
  1. visą laiką matant tokius vaizdus su gyvūnais apima dvilypis jausmas. Viena vertus, smagu kai tokią „katę” pačiupinėt gali, kita vertus puikiai supranti, kad ta katė turėtų būti toli laisvėje….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *