(Pasakojimas iš asmeninio blog‘ o, tad atsiprašau, jei jame per daug subjektyvumo)

Pasakojimą apie atostogas Bahamuose norėčiau pradėti apie tai, kas yra couchsurfing. (Niekad su tuo nesusidūrusiems bus aiškiau, nes pasakojime šis žodis bus vartojamas ne vieną kartą).

www.couchsurfing.org – interneto portalas, socialinis tinklas, prie kurio prisijungę milijonai žmonių iš 230 pasaulio valstybių. Visus juos vienija noras keliauti. Šio tinklalapio esmė – registruoti vartotojai gali kreiptis į kitus vartotojus prašydami nemokamos nakvynės savo kelionės metu, o jeigu tai neįmanoma, prašyti, kad bent jau aprodytų savo miestą, padėtų susiorientuoti naujoje vietoje, galbūt visai svetimoje kultūroje. Couchsurfing – pabrėžtinai ne pažinčių svetainė. Tai greičiau keliautojų klubas. Vieniems tai galimybė sutaupyti pinigų, kai nereikia brangiai mokėti už viešbutį, kitiems – galimybė artimiau prisiliesti prie svetimos kultūros ir geriau pažinti lankomą kraštą ( vietinis gyventojas gali parodyti ne tik labiausiai turistų lankomus taškus), dar kitiems – tai galimybė susirasti draugų kitam pasaulio krašte.

Pirmą kartą couchsurfing ( toliau – CS) išbandžiau prieš metus Havajuose. Po labai geros patirties šiemet gan spontaniškai sugalvojus aplankyti Bahamus, CS buvo pirmoji į galvą šovusi mintis. Pinigų tam nė viena neturėjom ( vykau su drauge Raimonda), tad jau pradedant planuoti kelionę buvo aišku, kad tai turės būti kiek įmanoma pigios atostogos. Ar tai įmanoma? Pasirodo, taip!

Pasiruošimas kelionei.

Pirmas ir svarbiausias dalykas – nakvynė. Jos paieškom pasitelkiau CS. Išsiunčiau apie 10 laiškų į Nassau miestą, gavau 2 teigiamus atsakymus. Abu jauni vaikinai. Apie vieną iš jų anketoje randu tik vieną merginos atsiliepimą , koks jis sexy , kito anketa atrodo kur kas patikimiau – apie 40 puikių atsiliepimų iš įvairiausių žmonių. Theo – 25 metų, gyvena su tėvais, siūlo laisvą kambarį su dvigule lova. Po kelių laiškų susitariam, kad mūsų datos jam puikiai tinka, pasisiūlo paimti iš oro uosto, galiausiai nusiunčiam oficialų prašymą, savo skrydžio informaciją, susitariam, kad lauks.

Antras dalykas – laiškai institucijom. Internete radusi prieštaraujančios viena kitai informacijos, parašiau laišką į užsienio reikalų ministeriją, kuri patvirtino, kad Lietuvos Respublikos piliečiai į Bahamus gali keliauti be vizų ir būti iki 3 mėnesių. ( Nors tiesa, vizos kaip ir yra, gauni štampą į pasą, tačiau į jokias ambasadas kreiptis nereikia, o vizos kaina jau automatiškai būna įskaičiuota į lėktuvo ar kruizo kainą). Kitas klausimas buvo, ar išvykus iš JAV ( buvau ten kurį laiką turėdama ESTA) be problemų vėl įvyksiu į šalį. Amerikos ambasada patvirtino, kad mano ESTA – leidimas 90 dienų legaliai būti JAV ir įvažiavimas į šalį yra daugkartinis, t.y. kiekvieną kartą norint įvykti į šalį nereikia pildyti prašymų iš naujo. Atsakius į sau rūpimus klausimus galėjom kelionę planuoti toliau.

Paskutinis rūpestis – bilietai. Ai, nors toks čia ir rūpestis: truputį pagooglinam, paprašom amerikiečio draugo, kad nupirktų su savo kreditine kortele ( mūsų lietuviškų amerikiečių svetainės nepriima! O SEB‘as žadėjo, kad puikiai veiks…) ir kelionė tampa neišvengiamu reikalu. Atostogos rugsėjį Bahamuose – nebe svajonė, o tikrų tikriausia realybė.

Trumpai apie šalį.

Bahamų salos – archipelagas, esantis Karibų jūroje. Kadaise Kolumbo atrastas, vėliau anglų perimtas, dabar – nepriklausoma valstybė. Bahamų istorija sudėtinga ir įdomi, tačiau pasaulis turbūt daugiausia žino apie viduramžius, kai Bahamai priklausė Ispanijai, ir jūrose viešpatavo laivų plėšikai ( „Karibų piratų“ filmai turbūt taip pat davė nemažą indėlį). Po Versalio taikos 1783 metais salos atiteko Britanijai ir iki 1973 metų buvo Didžiosios Britanijos kolonija. To pasekmės akivaizdžios ir šiandien: sostinėje Nassau vyrauja kolonijinio stiliaus architektūra, gatvėse eismas juda kaire puse ( kaip ir Anglijoj), valstybinė kalba – anglų ( nors ir su labai savotišku akcentu). Bahamai turi savo valiutą – Bahamų dolerį, kurio kursas 1=1 JAV doleriui. Visur be problemų gali atsiskaityti tiek vietiniais pinigais, tiek JAV doleriais. Bahamai – salynas, turintis apie 700 salų. Didelių, mažesnių ir visai mažučių. Tik keletas iš jų yra apgyvendintos. Vietiniai gyventojai – juodaodžiai, mielai bendraujantys su turistais. Turistai šalyje turbūt panašiai kaip šventos karvės Indijoje, nes jie – pagrindinis daugelio gyventojų pajamų šaltinis. Bahamai gyvena iš turizmo ( na, dar augina ir eksportuoja ananasus (oficialioj rinkoj) ir yra tranzitinė šalis kokainui (juodojoj rinkoj)), čia kasdien uostuose švartuojasi kruiziniai laivai, atplukdę į salas tūkstančius poilsiautojų, pasiruošusių papurtyti savo kišenes apsipirkinėjant ir linksminantis. Tarp atvykusių turistų buvome ir mes.

1 diena.

Beveik nemiegojusios naktį su Raimonda paliekame savo vasaros namus JAV ir pajudame į tolimesnį nuotykį. Po ilgos kelionės ( Portland – Los Angeles – Miami – Nassau) pagaliau pasiekiame savo kelionės tikslą. Po 12 val. skydžių, pasikeitus laiko juostoms į Bahamus atskrendame vėlai vakare. Tik išėjus iš lėktuvo į veidą tvoksteli didelis karštis ir drėgmė, po kelių sekundžių drabužiai prilimpa prie kūno. Atsisuku į Raimą: „ -Sveika atvykus į tropikus, brangioji“. Karšta. Labai karšta. Sparčiu žingsniu nuskubame į oro uosto vidų. Pavargusios, bet vis tiek puikiom nuotaikom, tarpusavy kažką nerūpestingai plepėdamos nueinam prie muitinės. Ten laukia pokalbis su imigracijos pareigūne. Net nepagalvojau, kad galima taip susimauti ties tradiciniais imigracijos klausimais!
-Kur apsistosite?
-Pas draugą namie.
-Koks adresas?
-Nežinau ( uuups…)… Bet jis mūsų laukia lauke, žadėjo pasitikti.
-Koks jo telefono numeris?
-Nežinau… ( Velnias, aš jo du kartus prašiau, kad atsiųstų savo telefono numerį, o jis taip ir neatsiuntė!)
Akivaizdu, kad pareigūnei jau daromės įtartinos:
– Kokia draugo pavardė?
-Ammm… Harisson… Handerson…H… (Dievaži, užmiršau. Jau ir pati susinervinau, kad tiek klausinėja, o aš nieko nežinau!)
– O jūs jį pažįstat???
– Na taip…
– Iš kur jūs jį pažįstat?
– Iš interneto. Couchsurfing.org. ( Tada jau pajutau, kokiam Š esam įklimpusios).
-Iš interneto??? – ( Pareigūnės akys išpūstos, žiūri tai į mane, tai į Raimondą) – Eime, merginos, su manimi…
Ne pirmą kartą kažkur keliauju, daug domiuosi, žinau, kad kai pareigūnai vedasi į savo kambariuką pokalbiui gali nieko gero nelaukti.

Kabinetas pilnas moterų. Visos juodos, apvalutės, vidutinio amžiaus, rimtais veidais, ryškiai norinčios jau baigti darbą ir nepatenkintos, kad čia dar kažkokios dvi panos trukdo. Uch, nemalonus pirmasis įspūdis buvo. Su ryškiu spaudimu pradėjo visos klausinėti, kokiais tikslais vykstam, kur apsistosim, kaip mes galim pasitikėti kažkuo, ko nepažįstam, kodėl neužsirezervavom viešbučio.
-Ar turit pinigų, kad norit įvykti į Bahamus?
-Turim.
-Kiek?
-Turim kreditinėse kortelėse ir grynais.
-Kiek kortelėse?
– ( pasakom).
– Parodykit!
Parodom korteles.
-Bet tai čia kortelės, mes negalim patikrinti. O grynų piginų ar turit?
-Turim.
-Parodykit!
Parodau. Tada kalbos pasisuka, kad mus įleis į šalį, jei užsirezervuosim viešbutį bent pirmai nakčiai ( Bomžaut saloj neleidžia). Mes bandom šnekėti, kad mums nereikia viešbučio, apsistosim pas draugą. Neklauso.
-Eime kuri nors su manim.
Aš kraustausi savo popierius, tad išsiveda Raimondą. Grįžta abi po pusės minutės. Raimonda:
-Tu eik kartu, nes aš tai jo neatpažinsiu! Tu ten su juo susirašinėjai.
Nu šaunu. Tikrai keliam pasitikėjimą. Pareigūnė pikta, išsiveda mane į laukimo salę. Dairausi dairausi… Velnias, žmonių mažai, visi juodi, visi vienodi, o reikiamo veido ir nematyti…
-Matai jį?
– Ne…
Išeinam į lauką – tas pats. Jo nėra. Neatvažiavo pasitikti! Tada jau ir man pasidarė neramu. Ne dėl to, kad gali neįleisti į šalį, bet dėl to, jog mąsčiau, kur mes dėsimės naktį su visais savo daiktais?…Prašau interneto. Sako, kad nėra. Savo naudotis neleidžia. Grįžtam į kabinetą, kur viltingai laukia Raimonda. Naujienos ne kokios… Po dar kelių bandymų ieškoti Theo, prašymų leisti palaukti jo ilgiau („ -Čia jums ne laukimo salė!” ), po nuodugnaus mūsų bagažo patikrinimo, iškamantinėjimo ką tiek laiko veikėm JAV, visų mūsų dokumentų patikrinimo galų gale užrezervavo mums pigiausią viešbutį už 95 usd/nakčiai.( “-O ko jūs tikitės?!Čia juk Bahamai!”), įdėjo štampą į pasą ( leido būti šalyje tik 5 dienas) ir beveik paleido…

Vedant mus iš oro uosto žiūriu, atsiveda pareigūnas vaikiną. Theo! Jetau, kaip aš apsidžiaugiau jį pamačiusi, lyg kokį draugą-išgelbėtoją. 🙂 Tačiau susipažinti galėjome tik vėliau, nes tada buvo jo eilė užeiti pokalbiui pas pareigūnus. Vėliau Theo pasakojo, kad buvo klausinėjimas, kokie jo motyvai, jog priima dvi nepažįstamas merginas pas save į namus. Imigracijos pareigūnai bandė iškvosti, ar tik ne kokiais seksualiniais sumetimais jis mus priima, nes visiems buvo nesuvokiama, kaip galima leisti nepažįstamiems žmonėms iš kito pasaulio krašto pas save tiesiog pagyventi. Niekas nebuvo girdėjęs apie couchsurfing.org. Theo pasakojo, kad jam leido mus pasiimti tik todėl, kad jo tėtis kažkada dirbo imigracijoj, kažkas jį prisiminė ir kaip pas patikimą žmogų išleido. Nu ir įkliūk tu man šitaip. (Aišku, dabar pati matau labai daug savo klaidų, bet gerai, kas gerai baigiasi ir yra iš ko pasimokyti ateičiai!)

Lauke mūsų laukia Theo draugas Khalil. Sumeta mūsų daiktus į truck’o bagažinę, ir pajudame link namų. Turbūt per pirmas kelias minutes susidraugaujame su Khalil ir trumpos kelionės pabaigoje jau jaučiamės savos. Važiuojant link Theo namų jis apsimeta mūsų kelionių gidu ir pasakoja kur kas yra jų sostinėje Nassau. Šnekučiuojamės, juokiamės, viskas smalsu, įdomu, bet nuovargis jau daro savo. Grįžę namo dar susipažįstame su Theo tėčiu ir nusliūkinam į svečių kambarį. Tą naktį kritus ant lovos po palubėj besisukančiu ventiliatorium turbūt tą pačią minutę užmiegu.

2 diena

Penktadienis. Theo su Khalil dirba, nieko nuveikti kartu nesiūlo, tačiau palieka namų raktą, savo telefono numerius ( jei prireiktų ko nors), namų adresą (kad žinotume, kur grįžti) ir autobusų numerius, vežančius į centrą ( autobusų grafikas neegzistuoja). Na ką, mes su Raima merginos ne baikščios – einam ieškoti vietinio autobuso.( Tiesa, mašinos nuoma saloje kainuoja minimum 50 usd/dienai, tuo tarpu autobusas – 1,25 usd. nepriklausomai nuo atstumo, todėl renkamės viešąjį transportą ). Ilgai netrukusios sulaukiame kažkokio. Važiuoja į centrą – tinka. Įsėdus į autobusą man turbūt buvo mini kultūrinis šokas. Sėdi vairuotojas ir jo“ kontrolierius“. Pirmi klausimai: „ -Iš kur esat? Ar turit vaikinus? Ką veiksit vakare? Gal norit kur nors kartu nueiti? Gal galit duoti savo telefono numerį?“ Na taip, kur gi ne. Išsisukinėjam, bet paimam brukamą vairuotojo telefono numerį („ – Aha, gal paskambinsim, jei mums reikės asmeninio vairuotojo…“), o tuo tarpu, kad važiuojam pro neaiškius rajonus, kad važiuojam… Kontrolierius iššiepęs visus auksinius dantis pasakoja, kad čia jų getas. Kokią valandą važiuojam tuo autobusu vienintelės baltos, aplinkui vien juodaodžiai keičiasi, visi spokso kaip į eksponatus… Turistai į tokias vietas neužsuka. Tos gatvės, namai, kiemai – toli gražu ne paradinė Bahamų pusė!

O jau eismas! Atrodo, visi nuolat pypina, skuba, į kelio ženklus nežiūri, vienas prieš kitą per raudoną šviesoforą lenda… Visiškas chaosas. Mistika, kaip jie ten neapsidaužo mašinų ir neužkemša siaurų keliukų avarijom. Autobusai, tiesa, irgi stoja bet kur. Kaip mikriukai: bet kas pamoja, ir stoja autobusas vidury gatvės, net į šalikelę kai kur nepasitraukęs. Merginos vaikinams per atidarytus autobuso langus šūkauja („- Babe, I love you! Call me!”), vaikinai merginom šūkauja… Pirmas pasivažinėjimas viešuoju transportu įspūdį paliko, tad užtikrintai galiu sakyti: „Nori local experience – sėsk į autobusą“.

Paleido mus vairuotojas centre. Susiradome kažkokią vietinę sumuštininę, nusipirkome po sumuštinį, nuėjusios į Donkey Donuts pasiėmėme kavos, papusryčiavome ir patraukėme pėsčios į paplūdimį, kurį parodė Theo kaip geriausią iš galimų. Būčiau žinojusi, kaip toli jis yra, būčiau dar vieną autobusą stabdžiusi! Na, bet turėjome progą daaaaug pasivaikčioti po miestą.

Penktadienio planas – Cabbage Beach. Šiaip pagrindinė Nassau dalis yra Providence saloje, tačiau šalia yra ir mažutė Paradise sala. Joje yra didžiulis Atlantis viešbučio kompleksas, golfo laukai, paplūdimiai, o tarp šių dviejų salų nutiesti du tiltai. Į vieną iš esančių paplūdimių mes ir ėjome. Atėjus į Cabbage paplūdimį akis džiugino smaragdinė jūra. Raimonda nubėgo atsigaivinti pirma, o neužilgus grįžus atraportavo, kad atsivėsinti vandenyje tiesiog neįmanoma. Ir tikrai! Vanduo tooooks šiltas. (Rugsėjo mėnesį vanduo Bahamuose yra šilčiausias, ne veltui ten dažnai formuojasi uraganai). Tokioj jūroj galėčiau mirkti visą dieną neišlįsdama! 🙂 Deja, to nedariau, vis teko pasikeičiant su Raimonda daiktus prižiūrėti, nes labai jau įtartini tipai aplinkui trynėsi:
-Girls, do you like parties?
-Sure.
-Would you like weed?
-We don‘t smoke.
-Pills?
-No, thanks.
-Husband?

Taigi diena prabėgo paplūdimy. Susipažinome su visai šauniais vaikinais iš Floridos, vėliau su kažkokiais iš Pensilvanijos… Beplepant pražiopsojom paskutinį autobusą link Theo namų, teko važiuoti su taksi. Vairuotojas kaip turistes, aišku, kokiais 7 usd apsuko ir net nenuvežė į vietą – paskambino Theo, kad neva neranda jo namų ir tegul mus pasiima kažkur pakeliui! Ten „pakeliui‘ mus pasitiko Khalil. Veždamas namo pakvietė vakarienės, nes labai norėjo mums pagaminti. Neatsisakėm, tad vakarą praleidom su Khalil, Theo, jo mergina, dar vienu draugu Alex ir labai skania omarų vakariene. Užsimezgė graži draugystė tarp trijų bahamiečių ( su mergina kažkaip nesutapo biolaukai, matyt) ir dviejų lietuvaičių 🙂

3 diena.

Penktadienį vakarieniaujant Khalil pasiūlė visiems paplaukioti valtimi. Juokėsi iš mūsų, kad mums taip patiko Cabbage paplūdimys ir žadėjo parodyti tikrai gražų paplūdimį. Taigi dienos tikslas – Rose island. Rose island – negyvenama sala, nelabai toli nuo Providence salos. Jau pajudėjus iš prieplaukos buvo aišku, kad diena bus puiki. Ir tikrai: tobulai žydra, skaidri ir šilta jūra, kaitri saulė, ilgi, tušti, balto smėlio paplūdimiai, skambanti reggae muzika, draugiškas, nesiliaujantis juokas … Nežinau, kiek kartų tą dieną pasidžiaugiau savo gyvenimu, o plaukiant namo, šiltam pietų vėjui džiovinant mano garbanas, mėnesienai atsispindint vandenyje vis mąsčiau, ar begali būti geriau?

Grįžus į uostą ir tvarkant valtį gaunam pasiūlymą išeiti kur nors pašokti. Trečia diena Bahamuose, o mes dar jokiam klube nebuvom! Tokius nesusipratimus reikia taisyti! Mielai sutinkam. Theo su mergina atsisako, tad mūsų su Raimonda atvažiuoja paimti Khalil ir Alex. O, kad jie būtų pasakę, kur važiuosim… Būčiau tikrai nepatingėjus gražiau pasidažyti ir puošnesnę suknelę iš lagamino išsitraukti! Kadangi prieš tai plepėjom apie klubus Lietuvoje ir ten, apie muziką, šokių skirtumus, buvome tikrai įsitikinusios, kad važiuosime į kokį nors vietinių gyventojų barą palinguoti pagal reggae. Atvažiavus prie Atlantis viešbučio pasidarė aišku, kad vakarui mažų mažiausiai aukštakulnių reikėjo prie mano suknutės. Atlantis – didžiulis viešbučio kompleksas, su milžiniškais akvariumais, baseinais, kazino, daug restoranų… (Brangiausi apartamentai kainuoja 25 tūkst. usd/nakčiai). Taigi, atvažiavom, einam link klubo, o ten raudoni kilimai, nemažai apsaugos prie durų, vyrukai pasipuošę, merginos su vakarinėm ilgom arba miniatiūrinėm kokteilinėm suknelėm, šukuosenom, stulbinančio aukščio tviskančiais aukštakulniais… Kai pernai Las Vegas‘e tokių gražuolių teko prisižiūrėti, viskas dvelkė pigiu kiču, čia – pačios pasijutom kaip Pelenės. ( Beliko pasisaugoti, kad mane, tokią nedidutę, pralinguodama pro šalį kokia beibė nenumuštų su savo išraiškingais silikonais). Nepaisant to, nuotaikos sau tikrai dėl smulkmenų nesigadinom, klubas buvo puikus, labai smagiai praleidom naktį! Seniai buvau pasiilgus šokių iki pat ryto, kai grįžti namo tik 6 val. ir visiškai patenkinta savo praėjusia diena, pusiau besišypsodama užmiegi laukdama kitos.

4 diena.

Kai iš vakaro atsiguli 6 val. ryto, naivu tikėtis, kad sekančią dieną pabusi anksti ir turėsi produktyvią dieną. Bandėme. Nepavyko. Atsikeliame gerokai apie pietus. Dangus lyg debesuotas, bet tikėdamosis, kad neprapliups lyti ir išlįs saulė, išsiruošiam į paplūdimį. Dienos planas paprastas – Cable beach.
Taigi pasigauname autobusą vieną, paskui centre kitą ir nuvažiuojame prie Cable beach. Nespėjus prieiti paplūdimio, kad pradės lyti! Lietaus didžiuliai lašai šilti, oro temperatūra aukšta… Jausmas beveik kaip po dušu stovint 🙂 Įlindom į kažkokį viešbutį, prisėdam ant sofučių, rašom atvirukus draugams, prieina kinietis vaikinas:
-Galiu jus nufotografuoti?
-???
-Galiu su jumis nusifotografuoti?
-Ammm… Jo, kodėl gi ne.

Nusifotografuoja jis su mumis, kad patenkintas visas, sėdi išsišiepęs, šnekint bando… Tai kas kad nieko nesupranta, ką mes klausiam, ir pats papasakot nieko negali. Vis tiek, kad smagu žmogui, kad šypsosi. Vėliau dar draugą atveda supažindint ir parodyt, kad atsispausdino iš Google, kur yra Lietuva. Nusišypsom, pasilabinam su draugu ir niaukiam į paplūdimį, kol nesusivedė viso savo bičiulių būrio.

Saulės beveik nėra, bet vis tiek sugebam užtrukti taip, kad pavėluojam į atgalinį autobusą. Sekmadienis Bahamuose – šventa diena ( Nežinojom!). Bažnyčia šalyje turi svarbų balsą, tad įsakymas sekmadienį švęsk puikiai vykdomas – viskas užsidaro labai anksti. Savaitgalis, turistų mieste turėtų tikrai netrūkti, tačiau visos parduotuvės nuo 17-18val uždarytos, kavinės vakare uždarytos, barai nedirba, autobusai nevažiuoja… Turbūt visi uoliai meldžiasi. Reikia kažkaip grįžti namo. Žiūrim, atlinguoja kažkoks vaikinas iš priekio. Kaip ir visi vietiniai mus užšnekina, mes paprašom, kad paskolintų savo telefoną ( nei lietuviškas, nei amerikietiškas telefonas saloje neprisijungia prie jokio ryšio, tad ir Jūsų roaming‘as nepadėtų), pasiskambinam Alex, kad atvažiuotų paimti į centrą, naujam pažįstamui padėkojam už pagalbą ir einam laukti, kol mus parveš. Bahamuose europietėm merginom taip lengva! Tik paprašyk pagalbos ir tau visi aplinkiniai padės 🙂 Ilgai netrukus atvažiuoja mus parvežti Khalil. Grįžus Theo tėvai pasiūlo vakarienę, tačiau mes jau kaip ir pažadėjusios leisti Alex mums pagaminti, tad Theo tėvams padėkojam ir atsisakom. Taigi, vakaras prabėgo vėl pas Khalil, su tais pačiais draugais. Net pačiom keista buvo, kaip greitai mes su jais susidraugavome. Bendrauji, plepi apie kažką, o jausmas toks lyg visi būtume seni pažįstami. Tuo man ir patinka CS – juk apsistojusi viešbutyje su vietiniais šalies gyventojais tikrai taip nesusidraugausi!

5 diena.

Pabundame, kai kažkokiu būdu Theo šuo atsiduria mūsų kambaryje ir įšokęs į lovą pradeda mus su Raima laižyti. Labas rytas, laikas keltis. Theo tėtis paskambina į oro uostą, įsitikina, kad mūsų skrydis dėl artėjančio uragano neatšauktas, vėliau mus nuveža į paplūdimį. Paplūdimys visai prie miesto, jau truputį pasiraukom, kad smėliukas toli gražus ne toks nuostabus kaip negyvenamoj saloj ( Aha, prie gero greit priprantama, pirmą dieną ir tas paplūdimys būtų atrodęs puikiai 🙂 ). Pagulim prieš saulutę, kažkas siūlo nusipirkti maikių, kažkas siūlo nardymą su rykliais, bet mes patraukiame ieškoti pusryčių/pietų.

Kaip visada savo sumuštininėj nusiperkam sumuštinių ir einame į Donkey Donuts kavos. Įėjusios pajuokaujam, kad mus čia tuoj pradės atsiminti. Apsidairau, tik vienas matytas veidas. Sėdi vyras prie staliuko popieriais apsikrovęs, kompiuteriu dirba. Prisėdam netoliese. Baigiant valgyt jis mus užkalbina. Pokalbis, prasidėjęs įprastais klausimais ( iš kur esam, kiek laiko būsim, kada atvykom, kur apsistojom) po geros valandos pasibaigia tuo, kad jis, papasakojęs Bahamų istoriją, padaręs mini ekskursiją po centrą, pravedęs pro visas apsaugas, palieka mus degintis privačiame Hilton viešbučio paplūdimy. (Hilton viešbutis pats seniausias Bahamuose). Prieš tai įspėja viešbučio vadybininką, kad mes jo draugės. Pasirodo, Hilton viešbutis ir populiariausias Nassau baras ( jame gaunam po tris gėrimus baro sąskaita) – mūsų naujojo pažįstamo klientai. Maloniai paplepam, paimam jo telefono numerį, jei vakare norėtume susitikti ( taip ir nepaskambinom), padėkojam ir atsisveikinam. O paskui su Raimonda juokaujam, kad naujų pažįstamų mums ieškoti nereikia, jie patys nuolat iš kažkur išdygsta.

Taigi dieną praleidus ant gultų, įneštų į vonios temperatūros jūrą, pasilepinus saulute patraukiam ieškoti Khalil rekomenduotos restoranų gatvės.Sakydama restoranų turiu galvoje vietinių gyventojų populiariausią valgymo vietą. Fish fry – tai jūros gėrybių resoranėlių gatvė. Išsirenkame vieną, kuriame būtinai turime paragauti populiariausio šalies patiekalo– conch salad. Prie salotų užsisakome ir šiltą patiekalą conch fritters. Conch – kažkoks šliužas, ištrauktas iš didžiulės kriauklės, iš jo gaminami tradiciniai Bahamų patiekalai. Negana to, kad tai skanu, vietiniai sako, kad tai natūralus afrodiziakas. Pavakarieniaujam skaniai, bet ant meilės nepatraukia, tad drąsiai galim vakarą vėl praleisti su draugais. Ne alkanos, bet kai vaikinai gamina omarus, negi atsisakysi? 🙂 Vėl skani vakarienė, skambanti reggae muzika, bahamietiško šokio pamokos, daug pokalbių ir juoko. Daug tą vakarą kilo tostų už naują draugystę ir už tai, kad kada nors gyvenime dar vieni kitus aplankysim.

6 diena.

Paskutinė diena saloje buvo per trumpa bet kokiems nuotykiams. Ryte atsikėlusios autobusu važiuojam iki centro ieškoti šiokių tokių lauktuvių, paskui susikraunam lagaminus ir kiek vėluodamos išvažiuojam. Khalil palieka vieną iš savo mašinų, kad Alex mus nuvežtų į oro uostą, išvažiuodamos išklausom gražių Theo tėtės linkėjimų, už viską padėkojam, grąžinam namų raktus, pakeliui dar stabtelim prie Theo darbo atsisveikint ir paskutinį kartą, važiuodama smaragdinės jūros pakrante, klausydama atpalaiduojančios Bahamų muzikos, galvoju, kad nieko nėra neįmanomo, kai kažko labai labai nori…

Mano atostogos nebuvo kažkas tokio ypatingai verčiančioiš koto. Na nenardžiau aš su rykliais, nejodinėjau žirgais rožinio smėlio paplūdimiuose ir nečiuožiau banglente per bangas… Galbūt per mažai tam laiko, per mažai pinigų ( Bahamai visgi brangi šalis. Kitą kartą!)… Kaip ten bebūtų, tikrai žinau, kad turėjau puikų laiką su puikiais žmonėmis. Po šių atostogų galvoju, kad artimiausius metus kur bekeliausiu, ieškosiu nakvykės tik per couchsurfing! Tai nepakartojama patirtis. Daug įdomiau, daug smagiau ir daug lengviau pažinti šalį. Juk lankoma šalis – tai ne tik bažnyčios, paminklai, muziejai, pastatai… Šalis susideda iš gyventojų, ir man, pagalvojus apie Bahamus, pirmiausia mintyse iškils visi tie sutikti draugiški, besišypsantys, smalsūs žmonės, gyvenantys savo nerūpestingą gyvenimą nuostabiame gamtos kampelyje ir dainuojantys apie laimę, meilę, gėrį ar tiesiog gražią dieną.

Sakykit ką norit, bet kelionės veža. Naujos šalys, miestai, miesteliai ir nuotykiai juose viduje visada kažką palieka. Kiekvieną kartą įspūdžiai gali būti skirtingi, bet sutikit – kartą pradėjus keliauti norisi tai daryti dar, ir dar, ir dar…

Gerų Jums kelionių
Vaida ;)*

37 thoughts on “Atostogos reggae ritmu – The Bahamas”
  1. tikrai labai fainas pasakojimas,perskaiciau nuo pradziu iki galo,viskas labai idomu,cia del smalsumo ,kiek kilometru pravaziavot kelionei?

  2. tiksliai nepasakysiu:) virs 4000 bus tikrai, nes Kroatija-Lietuva 2000 km, Lietuva-Sarajevo – 1800, Sarajevo iki Juodkaslnijos – 500, Juodkalnija-Peljesac – 200, ir plius siaip dar vazineta po miestelius.

  3. paskaicius jusu pasakojima labai nusivyliau jusu pagalbininku GPS…ismeskit ji jei nesugeba jis per Warsuva pravesti o dar ir Lietuvoje klaidina….(maziau nervu ir kuro kainuotu vaziavimas pagal nuorodas ar zemelapi,o uz sutaupytus pinigus nusipirktumet padoru GPS).
    Taip pat visam pasakojime erzino jusu komentras jog nepatiko,niuru,baisu,negrazu ,negyva ,”bet vis vien noretumet gryzti” ar panasiai.
    Jei nepatiko kam tada vel vaziuoti…
    Ir dar vienas labai krentantis i akis ir erzinantis dalykas-jei neleidzia matematiniai sugebejimai suskaiciuoti salies valiuta-tai gal apie tai ir patylekit nes juokingai atrodot….
    O visumoje buvo malonu su jumis pakeliauti ir prisiminti savuosius kelioniu nuotykius:DDD

  4. aciu uz pastabas:) Noreciau tik siek tiek pasigincioti –
    1. komentaras apie tai kad niuru ar negrazu – tai lygtai tik apie Lenkija:) o noreciau grizti i Juodkalnija, nors ir nepatiko, tam, kad isitikinti, gal mums nepasiseke, buvo ziauriai daug zmoniu, o pvz. kalnuose bus geriau, ir salis tikrai grazi, nors lieku prie savo nuomones – grozis negyvas. Siaip tokius pat atsiliepimus apie sita sali skaiciau ir anksciau ir tik pasitvirtino:).
    2. GPsas daznai klaidina keliautojus, visi pazistami zvengia, kai pasakoja:). ir sutikti lietuviai irgi susidure su tokiom problemom (pasakojau apie minu laukus). Ir tai buvo draugu GPSas, o ne pirktas:) Si karta tikrai mus pavede, nors praeitais metais toks pat modelis pravede mus fantastiskai per visus didmescius ir pan.
    3. Matematinius sugebejimus tikrai turiu gerus 🙂 ir tai buvo juokas, gal nevykes:) Prasme tame, kad ne taip lengva pervesti Vengrijos ar Cekijos valiuta tiesiai i litus, tik per Eura 🙂

    Realiai kelione aprasinejau pirma karta:) jame tikrai gal perdaug jausmus:)

  5. Patiko. Įdomu ir naudinga skaityti tvarkingai surašytus įspūdžius. Įdomiausia apie Pelješac pusiasalį, Korčulos salą, Mostarą ir Sarajevą. Nes iki Dubrovniko esu nuvažiavęs, o pastarosiose vietose nebuvęs. Man Dubrovnikas ir Florencija yra gražiausi Europos miestai. Ačiū už įspūdžius ir sėkmės sekančiose kelionėse.

  6. Ačiu labai:) Patarčiau tikrai nuvaziuoti i Sarajeva ir pausisali. Florencijoje dar neteko buti (Italija yra musu kitu metu planas :)), o del Dubrovniko sutinku pilnai:) Sekmes ir Jums:)

  7. cia del gps visiems panasios bedos,bet as manau kad tai gps beda,o jame esanciu zemelapiu,butinai vaziuodami ar skolindamiesi pasidomekit,koks zemelapis idetas ir kelintu metu ir imtuvo nustatymais,kuriuos keliones metu reiktu pakoreguot..nors dabar turiu pati naujausia zemelapi ir nauja imtuva,bet bedu turiu,kai pvz. Kaune kai kuriose sankryzuose liepe sukti pries eisma,tai nelabai malonu,ypac kai esi kazkur nepazystamam mieste,manau dar seis laikais visad reiktu tureti poperini drauga,atsargumo delei:)…
    man asmeniskai labai patiko pasakojimas,sekmes tolimesnese kelionese ir lauksim idomiu pasakoijmu…

  8. Aciu, nes papasakoti tikrai turiu ka, mes daug keliaujame:). Sutinku pilnai del GPSu:), nors mus itikino, kad ten buvo naujausia info. Mes, aciu Dievui , turejome zemielapius, viso regiono, tai ir mateme, kad navigatorius grybauja, daug kur tikrai mums padejo popierius ir nuorodos… o kai kuriu keliu (kaip Juodkalnijoje nuo Niksicio iki Risano) net ir naujuose zemelapiuose nera, daugelis kiek zinau vaziuoja per Podgorica iki Budvos, o galima arciau:) Kelia pastatytas jau pries metus…

  9. juka2011 as tai tikrai nesigincysiu…modelis modeliu bet atsinaujinti reikia zemelapius…be to reikia moketi naudotis ir zinoti nustatymus…jei jus ivedinesit adresa Vilnius-Sarajevas tikrai daug grybausit:DDDD
    ir dar skonio reikalas apie grozi kaip ir skoni…..vieningos nuomones nebuna.Ta pati kelione per Lenkija gali buti visiskai ydomi,ziurint ko norima….pralekti greiciau-pavargsi ir nervuosies,vaziuoti su pazintiniais tikslais-prarasi 1 diena bet ispudziu rasi(cia mano nuomone)
    Ir dar as nepeikiu Jusu rasinio o tik pakomentavau kas man uzkliuvo tik tiek be jokios pasaipos ar pagiezos..

  10. guru
    GPS navigatorius mato kelius o ne zenklus….
    Keliu eismo taisykles jau reikia moketi paciam cia nei vienas modelis nepades:DDDDD

  11. gps imtuvais jau naudojuos labai seniai,manau tikrai ne jums mane mokint,bet i pastaba atkreipsiu demesi 🙂

  12. audriulka
    zinokite, kai zmones keliauja, naudotis GPSu tikrai moka ir nustatyti marsrutus irgi:) ir kaip rasiau auksciau – mums buvo pasakyta, kad GPSe yra naujausias zemielapis:) Bet ar gali jis numatyti keliu remontus? 🙂 O siaip idomi diskusija gaunasi 🙂 As tai tikrai nepikstu, kiekvienas gali issakyti savo nuomone:)
    O del Lenkijos – joje tikrai yra idomiu ir nuostabiu vietu, esame buve ir ne viena karta (ir viena tokia vieta naujai atrasta aprasiau), ir pvz. skaitau Krokuva vienu is nuostabiausiu ir charizmatiskiausiu miestu Europoje, bet sutikite – keliu kokybe siai dienai kolkas hm….siaip sau… ir kai turi tik 2 savaites ir kitus tikslus – prarasti 1 diena yra prabanga, net 3-4 val jau negerai, kai vaziuoji su vaikais (idomu, ar turite vaiku ir su jais keliavote?), nors musu mergaites yra pakankamai kantrios :)… Tai mano nuomone:)

  13. Smagi kelionė ir puikus pasakojimas!
    Gaila, kad Juodkalnija nuvylė. Iš tikrųjų, man pasirodė, labai graži šalis, su nuostabiais kalnais, nerealaus grožio įlankomis… Skaitau ir norisi sugrįžt…

  14. Aciu:) Juodkalnija tikrai grazi salis, gal mums paprasciausiai nepasiseke, del to ispudis liko negeras … O kalnuose, kur vaziavome labai patiko, ten ir noretume dar nuvaziuoti…

  15. juka2011
    keliu kokybe Lenkijoje sparciai gereja palyginus su 1995 metais;)
    Del remontu tikrai pilna informacijos internete kuriose atkarpose jie vyksta.Pries isvaziuojant galima butu ir pasidometi:DD
    Ir del keliavimo su vaikais nieko nematau tragisko.Kiek teko apvaziuoti su savo vaikais(dabar jau 11 ir 16 metu) jokiu problemu nebuvo gal tai berniuku privalumas:DD

  16. audriulka – beprasmiskas gincas:) nei as, nei Jus vienas kitam nieko neirodisime. Nera skirtumo – berniukai ar mergaites:) ir tragisko irgi nieko nematau, nes seniai ir daug keliaujame, teko patekti i visokias situacijas:). Kiekvienos seimos poziuris i kelione ir jos plana yra toks, kuris jiem labiausiai tinka. Dziaugiuosi, kad Jus tiek daug visko zinote geriau uz kitus:) Siaip remontu mes pasidomejom, ir zinojome apie daug vietu, bet kokio lygio jis yra ir kokia bus eismo situacija – visada yra rulete. O sparnu tai masina neturi ir praskristi virs remonto ar kamsciu nera jokiu galimybiu:)
    Tikrai linkiu Jums geru kelioniu:)

  17. Juka2011, graži kelionė – smagu buvo paskaityti, kai ką prisiminti 🙂 Mes šiemet irgi maišėm Balkanus – tik turėjom galimybę pamatyt daugiau šalių. Galiu pasakyt, patiko ir nustebino gerąja prasme beveik visos Balkanų šalys. Manau, kada nors ten dar sugrįšim.
    Beje, Jūsų apsilankymas Juodkalnijoj man kažkuo primena mūsų pirmąją pažintį su šia šalim – tada dėl laiko stokos apsiribojom tik Kotoro įlanka ir trupučiu pajūrio, bet, dar neišvažiavę iš šalies, pažadėjom sau sugrįžti. Šiemet, po trijų metų grįžom, išmaišėm ją beveik visą – likom sužavėti… Neveltui tris metus nostalgija kankino.
    Perskaičius pasakojimą norėčiau pasidalint keliais pastebėjimais – gal kada pravers kitiems keliautojams… Juodkalnijos kempingai tikrai nėra labai prasti (bent jau mums pasitaikė tikrai geri) – tik jie gal paprastesni nei kitose šalyse, o Šv. Stefan miestelyje pliažas tik vienoj paplūdimio pusėj kainuoja brangiai (esantis dešinėj pusėj nuo tiltelio į viešbutį) – jis skirtas VIP klientams, kurie yra apsistoję saloje esančiam viešbutyje, o kitoj pusėj yra daug nemokamų vietų – tikrai nebūtina nuomotis gultus.
    Juka2011, sėkmės keliaujant:) Linkiu kada nors dar kartelį aplankyti Juodkalniją:)

  18. Aidluka – Aciu:) tai vat tame ir esme, kad viduj liko toks kamuojantis jausmas, kad reikia dar karta ten atvaziuoti, nes neviska pamateme. Ir ne rugpjuti…
    del Sv. Stefan – taip, kalba eina apie pliaza is desines puses, bet 8 eurus uz baldus praso beveik visur, arba mes taip uzsirovem:) aciu, dabar zinosime:)…
    O gal galetumete patarti kempinga? ta, ka mes pamateme tikrai buvo niekas (mes nesame islepinti, bet noresi nors tvarkingos vietos su normaliu dusu ir tualetu (tai man pagrindine salyga) )… Ir kai pries kelione ieskojau internete – neradau nieko gero…Kroatijoje – pilna, visokiu rusiu, o vat Juodkalnijoje kazkaip ne…

  19. Na jei toks jausmas kankina manau anksčiau ar vėliau visai „užkankins”:))) Kalbu iš patirties… aš neištvėriau ir sugrįžau:)))

    O tie gultai juk visur mokami, bet juk neblogiau papoilsiaut galima ir su savo čiužinukais bei skėčiais. Beje, Šv. Stefano paplūdimyje vandens skaidrumėlis buvo toks, kad mano nardytojai visą laiką neiškišo nosies iš vandens.
    Šiemet Juodkalnijoj teko pabuvot dviejuose kempinguose .
    Vieną superinį radom Žabljake šalia Durmitoro nacionalinio parko – tiksliau šalia Juodojo ežero – Ivan do. Labai jaukus ir geras kempingas – visiems rekomenduoju.

    http://www.autocamp-ivando.com/english.htm

    O visą likusį laiką praleidom pajūry Ulcine Velika plaža esančiam „Tropicana” kempinge – irgi neblogas.

    http://www.visit-ulcinj.com/ulcinj-travel-…negro-10-e-day/

    Šiaip važiuojant nuo Ulcino Velika plaža teritorijoj yra du kempingai – „Safari” ir „Tropicana” .Buvom užsukę ir į „Safari” – nepatiko. Kempingas mažutis – tiksliau kempingas – paplūdimio teritorija aptverta tvora , jokio pavėsio, priešais kempingą didžiulis paplūdimys… „Tropicana” visai kas kita – palapinėms ir kemperiams skirtos vietos po didžiulėmis pušimis, paplūdimys, esantis prieš kempingą, visiškai tuščias – galima sakyt jame lankos tik kempingo „gyventojai” . Pats kempingas labai tvarkingas – kempingo savininkas net nervint buvo pradėjęs su nesibaigiančiu tualetų ir dušų valymu.
    Pst. Savo fotoreportažo 2-5 puslapiuos esu įkėlus šių kempingų nuotraukų.

    http://www.supermama.lt/forumas/lofiversion/index.php/t755152-0.html

    Prieš tris metus neblogą gana didelį kempingą buvom radę tarp Budvos ir Sutamorės – tąkart tiesiog važiavom iš vieno kempingo į kitą rinkdamiesi sau tinkantį – jau neviltis buvo apėmus, bet vis tiek šiaip ne taip vienas įtiko – gaila, neprisimenu nei pavadinimo, nei kur jis tiksliai yra. Tvarkos didelės ten nebuvo, bet manau per tris metus daug kas jame pasikeitė. Gaila, kad nėra vieningo Juodkalnijos kempingų puslapio – norėtūs jau išvažiuojant žinot iš ko galima rinktis, o ne nuvažiavus nervuotis
    ir važinėt iš vieno į kitą.

  20. taip, sutinku su Jumis visiskai:)pas mus panasiai ir ivyko Juodkalnijoje. neviltis…Aciu labai uz info, dabar tikrai zinosime, nes mes toliau Sv. Stefano nenuvaziavome. O nuo Hercig Novi iki Budvos – tikrai nieko neradome… net vietiniai nieko pasakyti negalejo.
    Ir tikrai labai norime aplankyti Zabliaka:)

  21. paziurejau – nerealios nuotraukos!!!! Viskas, jau zinau kur noriu:) Aciu:)

  22. Mane tiesiog pavergė Aidulkos nerealus, superiliustruotas straipsnis apie Balkanus. Įdomiausia man ten Juodkalnija ir Albanija. Žmonės tiek pamatė ir perteikė. Aš šiandien šventą dieną negaliu atsitraukti nuo kompo, nors šildymą įjungė bute prieš valandą. Albanijos čia nedaug, bet informacija tiksli ir prieštarauja stereotipams. Skaitykit supermamą. O aš kadangi tėtė, tai pas mamas nesiryžtu komentuoti.

  23. Dėl GPS’o tai čia žiūriu gera diskusija išsivystė 🙂 na, ateičiai žinosit, kad bene geriausias sprendimas – važiuot pagal ženklus, o GPS’u pasinaudot kaip paildoma priemone, jei ženklai neaiškūs, ar jų išvis nėra. Kitas niuansas, apie kurį, kiek apstebėjau, niekas nešnekėjo, tai paties maršruto planavime. Nesu su daugybe navigatorių susipažinęs, bet bent jau TomTom’e, su kuriuo labiausiai draugauju, galima išsirinkt, ar maršrutą greičiausią, ar trumpiausią imt, ir jei išsirenki trumpiausią, tai jis tokiais šunkeliais tada gali nuvest.. 🙂 arba, jei „greičiausio maršruto” nustatymuose neįjungta, kad vengti neasfaltuotų kelių, ir pan. Iš principo, tai viską galima apibendrint viena labai gera mano TomTom’ą įgarsinusio LeBroniaus fraze : „toliau – nemesk kelio dėl takelio” 😀

    O pati kelionė tai be abejo gera buvo, ir skaitosi maloniai.

  24. Paprieštarausiu dėl GPS- europoje gerai ir Tomas, deja Serbija, Juodkalnija tik IGO8, aš pats buvau Juodkalnijoj turėjau žemėlapius Navteq ir Contrast- žemėlapiai labai detalūs, yra visos gatvės, neteko laukais važiuot, žinoma jie atsinaujina per metus apie 3 kartus. Negalvokit kad pasiėmiau navigacija ir jau esu gudras- išmokti reikia naudotis ir pačiam pasikeisti žemėlapius, tai nera sunku.
    čia instrukcija
    http://cdn.uber.lt/ng/navigacija/1294754497_igo8_usermanual_lithuanian.pdf
    o čia žemėlapiai
    http://4pna.com/showthread.php?t=1094

  25. viska paziurejau. Ne, sito kelio nera. Kai nuo kalnu tiesiai ivaziuojate i Niksica, prie benzo koloneles pasukti i desine (GPSas pradzioje rodo sita atkarpa, po to jau kvailiuoja;)), i vaziuoti iki nuorodus i Risana, o ten jau vaziuoti tiesiai, nes nuo to kelio galima ivaziuoti tik i zvirkeli ar visai siaurus keliukus:) . Kelias ateina i sankrisa prie ilankos – i kaire – Risanas, Kotoras, i desine – Kaminari (kur yra perkela i Tivata) Juodkalnieciai pasake, kad sitas kelias visiskai naujas (ir matosi, kad sviezutelis:)), ir jo nera ziemelapiuose. Gal jau kitais metais bus:)). Sekmes Jums:))

  26. Pritariu roosui, kad GPS programa IGO 8 – geriausia. Vienintelis jos minusas – tai, kad jis neskiria vienkrypčio eismo, prieš darant manevrą pagal balso komandą derėtų įsitikinti ar nevažiuoji prieš eismą ar į kokio namo kiemą . Priklausomai nuo programos versijos vienos „naviguoja” (kaip tiksliai veža nustatytu maršrutu) geriau, kitos prasčiau. Apie GPS programas, žemėlapius, jų atnaujinimus etc. galima pasiskaityti rusų forumuose (populiariausias – 4pda.ru). Šiais laikais kinietiškas navigatorius kainuoja ~ 200 Lt, tereikia jį truputį „modifikuoti” ir pirmyn –„driekiasi kelias tolumoj, aš savo kraštą palieku…”  Žemėlapius geriausia naudoti Teleatlas gamintojo. Nors jie ne tokie detalūs, kaip Navteq firmos, bet juose mažiau klaidų bei neatitikimų. Žemėlapius reikėtų atnaujinti bent kartą per metus arba priklausomai nuo to, kaip dažnai juos atnaujina pats gamintojas. Kadangi žemėlapiai užima daug vietos, geriausia naudoti tik tų šalių, per kurias ruošiatės keliauti. Jei nėra noro, sugebėjimų ar laiko pačiam krapštytis,- Lietuvoje pilna specų padarysiančių tai vietoj jūsų už 50 Lt atlygį.  Dėl važiavimo per miestų centrus, kamščius ir kitus nervų sistemą alinančius reikaliukus – svarbiausia GPS programoje nusistatyti tinkamą maršruto rūšį, pvz.: greitas maršrutas – kloja maršrutą miestų aplinkkeliais, greitkeliais, mokamais keliais etc., kai reikia greitai, bet nuobodžiai nuvažiuoti iš vieno taško į kitą, trumpas arba ekonomiškas – kloja maršrutą „šunkeliais”, daugiabučių namų kiemais, per pačius miestų centrus etc., tinka kai nori pamatyti daug vietinio kolorito, kai reikia trumpiausiu keliu, bet įdomiai nusigauti iki kelionės tikslo.  Asmeniškai naudojausi GARMIN, TOM TOM ir IGO 8 programomis. Šiuo metu naudojuosi tik IGO 8 programa ir … jokių problemų nei važinėjant LT, nei keliaujant į užsienį . Net neįsivaizduoju, kaip galima su navigatoriumi „strigti” Lenkijoje?! Net ir shopping’o Bialystoke metu (važiavau pagal parduotuvių adresus) negavau nei vieno „grybo”…. 
    2011 m. birželio mėn. važiavau į Rumuniją (į priekį – per Lenkiją ir Ukrainą, atgal – Vengriją, Slovakiją, Lenkiją). Atnaujinat šių šalių žemėlapius į akis iš karto krito tas faktas, kad Ukrainos žemėlapis pernelyg mažas (lyginat su šalies dydžiu ir žemėlapio apimtimi). Forumuose buvau prisiskaitęs, kad Ukrainoje navigatoriai „mato” tik 2 pagrindinius kelius (Lvovas-Kijevas ir Kijevas-Odesa), kad į pietus nuo Odesos net ir popierinis žemėlapis bejėgis ir pan. Galvojau viskas, „chana” tikrai nenuvažiuosiu…  Praktikoje buvo viskas priešingai: nei važinėjant Ukrainos krašto keliais (jei jų duobynus ir griovius galima keliais vadinti ), nei naviguojant miestuose (Luckas, Lvovas, Kijevas) nereikėjo jokios papildomos žmogiškos ar topografinės pagalbos. Tai liečia visas išvardintas šalis, išskyrus Rumuniją. Čia buvo dvi „priverstinės” maršruto korekcijos, abi susijusios su vienkrypčiu eismu: viena – Braila miestely, kita – pasienio mieste Satu Mare. Kaip visada ir visur padėjo „biologiniai navigatoriai” – taksistai. 
    Dėl maršruto per Lenkiją turi vieną pastebėjimą. Visi kažkodėl važiuoja per Varšuvą ir Krokuvą. Ar negeriau būtų važiuoti per Bialystoką, Liubliną ir Rzeszow – kelias normalus (visi kažkodėl nuvertina tuos lenkų kelius, kurie tikrai nenusileidžia slovakų ar vengrų krašto ir rajoniniams keliams), eismas nedidelis, atstumas 50 km trumpesnis ir į tą pačią Slovakiją patenki..? 2011 m. birželį kelio remontas vyko tik Lenkijos – Slovakijos pasienio ruože apie 50 km.
    Pasakojimas patiko. Buvusios Jugoslavijos šalims jaučiu silpnybę.  Čia pasireiškia „Balkanų sindromas” – kartą ten nuvykęs negali sustoti, važiuoji ir važiuoji… 

    P.S. nuoroda apie kelių mokesčius Europoje (lenkų kalba): http://przewodnik.onet.pl/abc-podroznika/oplaty-za-autostrady,1,3243247,artykul.html – norintiems sumažinti kelionės biudžetą 

  27. Aciu labai:) butinai duosiu perskaityti vyrui:) patarimais tikrai pasinaudosime:) Kiek zinau, naudojome IGo programa. Praeita karta problemu beveik neturejome, o vat si karta grybu buvo:) kai kur, kiek matau dabar, pati pridirbau nustatydama marsrutus, o kai kur ziemelapiai pavede… kaip bebutu – tai yra patirtis. Del kelio per Lenkija buvome nuziureje kelia per Bialystoką, Liubliną ir Rzeszowa, noredami isvengti Varsuvos, bet pazistami kategoriskai pasake to nedaryti:) na, kiek zmoniu, tiek nuomoniu:) labai mums gyre kelia per Poznan. Ir aplamai ruosdamiesi futbolo cempionatui lenkai tikrai tvarko kelius. Per paskutinius 2 menesius girdejau nemazai geru atsiliepimu.
    Ukrainos kelius puikia zinome 🙂 praleisdavau ten kiekviena vaikystes ir jaunystes vasaras, ir su seima pries 3 metus buvome pas gimines. Vyras buvo „suzavetas” vietinias keliais, kai nuo Kievo pasukome link Cerkasu miesto:) Ypac nakti:) Ir ten vaziavome be GPSo. Zemielapiai, zmones ir vaikystes prisiminimai – ir 1200 km padaryti. Tik pasieniai vargina. Bet dabar ir juos prisimename su sypsena:)
    Ir tikrai sutinku 100 procentu del parasymo apie Balkanus – tai yra liga:) Na mums tai tikrai. Daug mateme, o kiek dar ne… Lygtai norisi pamatyti kitas salis, o vat traukia i Kroatija ir Bosnija, nors tu ka…Ypac, kai salta:) Ir tai yra aisku ir gamtos grozis, ir kazkos neapsakomas oras, ir aisku zmones…

  28. Sveiki,
    Tai yra informuoti plačiąją visuomenę, kad A. Opara Gerardas, privati paskola skolintojas turi atverti finansinę galimybę visiems reikia bet kokią finansinę pagalbą. Mes apdalinti paskolą 2% palūkanų norma privatiems asmenims, įmonėms ir bendrovėms pagal aiškias ir suprantamais terminais ir sąlyga. Susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu adresu: ([email protected])

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *