Plačiame Vilniaus Verkių Kalvarijų teritorijoje yra įrengtas 7 kilometrų ilgio Kryžiaus kelias, kuriame išsidėstę koplyčios ir vartai. Šis kelias įrengtas gražiame gamtiniame kraštovaizdyje – stačiais šlaitais ir giliomis raguvomis išraižytame, mišku apaugusiame Neries slėnyje ir Cedrono slėnio šlaituose. Ne be reikalo ši vietovė yra paskelbta Kalvarijų memorialiniu draustiniu.

Kalvarijų „Kryžiaus kelias“ atkuria visą Kristaus Sugavimo istoriją ir Kančios kelią, jame siekta kuo tiksliau atkartoti Jėzaus laikų Jeruzalės topografiją, orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu. Bendras šio kelio ilgis, atstumai tarp stočių žingsniais ir netgi pėdomis atitinka Šventosios žemės realijas. Čia įrengtos 20 mūrinės koplyčios, tiltas per Kedrono upelį, 1 mūrinis ir 7 mediniai vartai, trys stotys įrengtos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje. Pagrindinė ansamblio dominantė – Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia – simbolinis Golgotos kalnas.

Istorijos ištakos apie Vilniaus Verkių Kalvarijas siekia keturioliktąjį amžių, kai didysis kunigaikštis Jogaila įsteigė Vilniaus vyskupiją ir Verkių žemes užrašė vyskupams. Tuo laikmečiu Verkiuose įsikūrė vyskupų rūmai, o kiek arčiau miesto — vyskupų iniciatyva XVII a. įkurtos Kalvarijos. Šie du kultūros paveldo objektai, esantys Verkių regioninio parko pietinėje dalyje, šiandien yra tarsi du dideli katalikų tikėjimo bastionai, susiformavę kaip atskiri architektūriniai kompleksai.

Šiandien Verkių Kalvarijos sunkų laikmečių vėl prikeltos tolesnei savo misijai. Čia kasmet vyksta didelės šventės, renkasi maldininkai. Šią vietą pamėgę ir turistai bei poilsiautojai – jie gėrisi nuostabiu kalvotu kraštovaizdžiu, šimtamečiu pušynu, pro šią teritoriją tekančiu Kedrono upeliu bei netoliese esančiu šaltiniu.

Einami Vilniaus Kalvarijų Kryžiaus keliu nepasiklysite – jame įrengtos nuorodos, rodyklės, stulpai žymintys atstumą, informaciniai stendai bei kita poilsiui skirta infrastruktūra.

Pažintį su Kryžiaus keliu galima pradėti daugelyje vietų. Bet matyt patogiausia būtų nuo Pušyno tako. Kryžiaus kelio maršrutas – ne žiedinis; įvairopai raitosi Kalvarijų kalvomis, o prie Paukščių tako beveik visi raityti maršruto keliai susikerta.

Kryžiaus kelią galima būtų įveikti ir su dviračiais ar vežimėliais, nors yra stačių šlaitų, kuriuos šiomis transporto priemonėmis įveikti yra sudėtingiau. Bet įmanoma.

Atokvėpiui tinkamiausios vieta prie Cedrono upelio. Jį supa be galo gilūs ir vaizdingi šlaitai. Čia verta bent laikinai išklysti iš kelio ir pasivaikščioti upelio pakrantėmis. Žvejai maloniai laiką leidžia prie Trinapolio tvenkinio.

Atsikvėpti galima ir Neries pakrantėje prie Trinapolio vienuolyno.

Daugiau informacios:

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija
Žaliųjų ežerų g. 53, Vilnius
Tel.: 8 5 2729834
El. paštas: [email protected]
Svetainė: http://www.pavilniai-verkiai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *