Adriano sienos trasa – tai ilgas pėsčiųjų maršrutas, nusidriekęs Šiaurės Anglijoje apie 135 kilometrus nuo Valsendo (angl.k Wallsend), esančio rytinėje Didžiosios Britanijos pakrantėje, iki Bowness-on-Solway kaimelio įsitaisiusio vakarinėje šalies pakrantėje.


Adriano sienos pėsčiųjų takas veda ir Anglijos miestų zonomis ir laukinėje gamtoje. Didžioji tako dalis raitosi palei istorinę Adriano sieną, pastatytą romėnų maždaug 122 – 125 metais ir dabar saugomą UNESCO. 2003 metais ši trasa buvo pripažinta 15-uoju Anglijos Nacionaliniu maršrutu.

Adriano sienos trasa nėra sudėtinga. Ji „įkandama“ kiekvienam. Aukščiausias tako taškas pakyla vos į 345 metrų aukštį, bet didžioji tako dalis yra daugmaž plokščia. Ilgesnės Adriano sienos atkarpos įprastai tęsiasi laukine Anglijos gamta, tačiau keliaudami taku, sutiksite ir gan ilgų sienos atkarpų išsibarsčiusių Niukaslio ir Karlailo miestuose. Adriano sienos takas yra gerai sužymėtas, todėl vargu ar įmanoma būtų pasiklysti. Vasaros metu juo vaikštinėja daugybė kitų turistų, todėl šiame kelyje vieniši taip pat nesijausite. Bet įsidėmėkite: nors šio kelio pašonėje yra daugybė kaimų ir ūkių, bet maistu ir gėrimais geriau pasirūpinkite iš anksto. Pakelyje nėra labai daug vietų, kur galėtumėte jų nusipirkti.


Adriano sienos dalis tarp Chollerford‘o ir Walton‘o – yra labiausiai nuo civilizacijos nutolusi kelio dalis, vedanti laukinėmis Anglijos vietovėmis. Tai, taip pat yra įspūdingiausia atkarpa. Ir Adriano siena joje išlikusi geriausiai.

Adriano sienos trasą galima būtų padalinti į šešias dalis.

  1. Nuo Wallsend‘o iki Heddon-on-the-Wall. Ilgis – 24 kilometrai. Takas prasideda Swan Hunter laivų prieplaukoje. Bet prieš pradedant kelionę verta aplankyti šalia esantį romėnų pastatytą Segedunum fortą (koordinatės: 54.98791, -1.53231). Toliau tako atkarpa veda miesto vietovėmis, pro Niukaslio prie Taino centrą ir tada nusiraito palei Taino upės pakrantę. Tik paskutinė šios atkarpos dalis, vedanti link Heddon-on-the-Wall yra nusidriekusi kaimo vietovėmis. Šioje atkarpoje vietomis galėsite pamatyti išlikusius Adriano sienos griuvėsius.
  2. Nuo Heddon-on-the-Wall iki Chollerford‘o. Ilgis – 24.9 km. Takas veda pagrinde kaimo vietovėmis ir vietomis gali būti sutinkami Adriano sienos likučiai, o pietinėje jos pusėje, kai kur vis dar matomi buvę įtvirtinimai.
  3. Nuo Chollerford‘o iki Steel Rigg‘o. Ilgis 19 km. Šioje kelio atkarpoje sutiksite romėnų pastatytą Česterio fortą (Chester‘s Fort) ir muziejų:


    Bei Vercovicium fortą. Pastarasis atstatytas ir jame aptiksite daugybę senovinių įdomybių.


    Kaimo vietovėmis iki šiol vedęs kelias, toliau nusidriekia pievomis ir krūmais apaugusia dykyne. Tai viena įdomiausių tako atkarpų. Didžioji Adriano sienos dalis čia yra labai gerai išsilaikiusi ir ji tęsiasi vaizdingų skaržių pakraščiais. Šią atkarpą supa nuostabus laukinės gamtos grožis.

  4. Nuo Steel Rigg‘o iki Walton‘o. Ilgis – 26.15 km. Tai dar viena puiki atkarpa, nutįsusi Anglijos kaimo vietovėmis. Retkarčiais sutinkamos sienos liekanos. Birdoswald‘o romėniškame forte yra įsikūręs įdomus muziejus.
  5. Nuo Walton iki Karlailo takas tęsiasi 18 km. Vingiuoja dirbamomis žemėmis, kol galiausiai kerta M6 greitkelį. Dalis šios tako atkarpos vingiuoja palei Edeno upę, o pabaigoje nukreipia keliautojus pailsėti jaukiame parke ir įveikti didelį pėsčiųjų tiltą…
  6. Nuo Karlailo iki Bowness-on-Solway. Ilgis – 23.74 kilometrai. Pirmoji šios atkarpos dalis yra kiek nobodoka, bet už nugaros palikus Karlailą – kiek pralinksmėja. Toliau nusiraito palei Edeno upę ir Solway Firth. Šioje atkarpoje Adriano sienos likučių išvysti nepavyks. Ji čia neišliko. Bet pasivaikščioti šiomis vietovėmis – vis vien labai malonu. Takas pasibaigia Bowness-on-Solway kaimelyje.

Kaip nuvykti?

Tiek Niukaslį, tiek Karlailą galima nesunkiai pasiekti traukiniu iš didžiausių Anglijos miestų. O tako pradžią Wallsend‘e visai nesudėtinga pasiekti vietiniu traukiniu, kasdien kursuojančiu tarp Niukaslio ir Wallsend‘o Metro Stotelės. Nuo jos – tako pradžią jau galima pasiekti pėsčiomis.

Adriano siena taip pat lengvai pasiekiama mašina, autobusu ar taksi. Vasaros metu, tarp Niukaslio ir Karlailo kursuoja Adriano sienos autobusas (AD122). Jis stoja visose pagrindinėse lankytinose tako vietose.


Detalus Adriano sienos maršruto žemėlapis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *