Adriano siena – tai akmens ir žemių įtvirtinimų linija, nusidriekusi Didžiojoje Britanijoje.


Adriano siena buvo pastatyta senovės romėnų, 122 – 125 metais ir pavadinta tuometinio imperatoriaus Adriano vardu. Kadaise ši siena tęsėsi 120 kilometrus, skersai visos Anglijos, nuo Šiaurės iki Airijos jūros. Tai buvo labiausiai įtvirtinta Romos imperijos pasienio atkarpa, skirta, kaip manoma, gynybai nuo šiauriau gyvenusių genčių išpuolių. Tačiau tiksli sienos paskirtis iki šiol nėra žinoma. Manoma, kad ji taip pat galėjo sėkmingai tarnauti, kaip muitinės postai ar tiesiog atspindėti tuometinę Romos imperijos galybę ar žymėti demarkacinę liniją.


Neretai klystama, manant, kad Adriano siena žymi ribą tarp Anglijos ir Škotijos. Taip nėra. Adriano siena priklauso grynai Anglijai. Ji nutolusi nuo 1 iki 110 kilometrų į pietus nuo faktiško pasienio su Škotija.

Adriano sienos aukštis ir plotis tiesiogiai priklausė nuo apylinkėse rastų iškasenų. Vietomis ji sustatyta iš keturkampių akmenų ir buvo iki 3 metrų pločio bei 5-6 metrų aukščio, kitose vietose – tiesiog sustumta iš dirvožemio, kuris vėliau buvo padengtas gipsu ir nubalintas. Toks paviršius atspindėdavo saulę ir siena buvo matoma net už kelių mylių. Kaip žinia, tarp sienos taip pat buvo įsprausti įvairūs fortai ir grioviai. Kai kurių liekanas galima išvysti ir šiandien.


Adriano siena – tai antra ir geriausiai išsilaikiusi iš trijų tokių sienų Didžiojoje Britanijoje. Žymi sienos dalis išliko iki mūsų dienų. Ypatingai gerai išsilaikė vidurinė jos dalis.Dabar visą šį statinį saugo UNESCO. O nuo 2005 metų Adriano siena kartu su Romos imperijos sienos atkarpomis Vokietijoje yra didesnio pasaulio paveldo objekto „Romos imperijos pasienis“ (Frontiers of the Roman Empire) dalis.


Adriano siena šiandien yra populiariausia lankytina vieta Šiaurės Anglijoje. Palei ją, įrengtais turistiniais maršrutais, galima keliauti pėsčiomis arba dviračiais. Nuo Valsendo miestelio iki Bowness-on-Solway nedidelio kaimelio yra nusidriekusi ilgiausia Adriano sienos pėsčiųjų trasa, kuri tęsiasi daugiau nei 120 kilometrų.

Smulkus maršruto aprašymas ir žemėlapis


Keliautojantiems automobiliu verta žinoti, kad A69 ir B6318 keliai, prasidedantys Niukaslyje prie Taino, taip pat veda palei žymiąją Adriano sieną iki Karlailo, o tada nuvingiuoja vaizdinga Kambrijos šiaurine pakrante. Tikrai verta retkarčiais išsukti iš kelio ir apžiūrėti įdomiausias išlikusias sienos vietas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *