Ar kada esate matę ožkas, laipiojančias medžiais? Pasirodo ožkos medžiuose – Maroke įprastas reiškinys. Maroko ožkos neįtikėtinai lengvai įsikaria į aukščiausias argano medžio viršūnes, kad pasiektų savo labai mėgiamus vaisius, panašius į alyvuoges.


Maroko ūkininkai nuolat stebi iš medžio į medį besikarstančių ožkų bandą. Ne, ne todėl, kad ožkos medyje jiems taip pat būtų keistas reginys, bet todėl, kad argano vaisiaus viduje yra riešutas, kurio ožkos negali suvirškinti, dėl to juos išspjauna, arba pašalina  su išmatomis. Ūkininkai tuos riešutus kruopščiai surenka.

Praskėlus argano vaisiaus riešutą viduje galima aptikti 1-3 grūdus. Juos sumalus ir išspaudus, gaunamas argano aliejus, Maroke plačiai naudojamas maisto gamyboje ir kosmetikos produktuose.


Aliejų, iš argano medžio vaisių, regiono gyventojai gamina jau daugelį šimtmečių, tačiau, kaip ir daugelis naudingų dalykų šiomis dienomis, taip ir argano medžiai pamažu nyksta.

Kurį laiką buvo baimintasi, kad, pasauliui plačiau sužinojus apie argano aliejų, tariamai turintį anti-senėjimo savybių ir jo puikų skonį, – pakels jo paklausą ir be priežiūros palikti medžiai dar aktyviau bus naikinami. Dalis šalies gyventojų bei kelios organizacijos suvienijo savo jėgas, kad išsaugotų argano medžius Maroke ir vienoje pagrindinių vietovių, kurioje jie auga, įsteigė biosferos draustinį.


Šiuo metu siekiama, kad ūkininkai neleistų savo ožkoms laipioti argano medžiais vaisių nokimo periodu, t.y. kol vaisiai sunoksta ir patys nenukrenta ant žemės. Tik tuomet juos siūloma surinkti ir gaminti aliejų.

Kol kas ši argano medžių nykimo prevencija – netgi atrodo veiksminga, kadangi ožkos turi mažiau galimybių karstytis medžiuose ir juos naikinti.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *