Magijos ežero (Medicine lake) lankytojai vasaros metu gali pagalvoti, kad tai įprastas Džaspero nacionalinio parko, įsikūrusio Albertos provincijos vakaruose, kalnų ežeras. Tačiau jie labai klystų. Magijos ežeras – nėra įprastas ežeras. Kiekvieną rudenį šio ežero vanduo paslaptingai pranyksta, lyg jo dugne kas būtų ištraukęs didelį kamštį ir visas ežero vanduo akimirksniu nutekėtų į kanalizaciją.


Vasarą, tirpstančių ledynų vanduo užtvindo ežerą, kartais net perpildo jį, o rudenį ir žiemą – ežeras dingsta. Lieka tik purvu padengtas dugnas, išsisklaidęs po vietovę ir upeliūkščiais sujungtais vandens telkiniais. Tai lyg ir nieko stebėtino – ežerai rudenį dažnai išgaruoja. Bet Magijos ežeras išties yra neįprastas. Jame nėra jokio plika akimi matomo kanalo, kuriuo vanduo galėtų nutekėti. Tai kur gi dingsta tas vanduo?

Atsakymas slypi ežero dugne. Magijos ežero pietuose į jį įteka Malignės upė (Maligne river) ir pranyksta dugne esančiose smegduobėse. Toliau jos vanduo teka urvų sistema, susiformavusia tarp tirpstančio kalkakmenio uolienų ir vėl išnyra už 16 kilometrų nuo čia, Malignės kanjone.

Pasirodo ši požeminė sistema yra be galo plati. Tai 1970 metais nustatė mokslininkai, panaudoję biologinius dažus, norėdami ištirti požeminės upės mastą. Šie dažai pasirodė daugumoje regiono upių ir ežerų, ir net labai tolimose vietose, todėl išaiškėjo, jog ši požeminė sistema yra viena didžiausių pasaulyje.

Taigi, Magijos ežeras nuteka į vieną didžiausių požeminių upių vakarų pusrutulyje ir galimai netgi į didžiausią požeminių urvų sistemą visame Pasaulyje.


Vasarą, tirpstantis kalnų ledo vanduo, teka į ežerą ir jo kiekis viršija požeminės upės gebėjimą nutekinti jį. Bet vasaros pabaigoje ir rudenį, sumažėjus tirpstantiems ledynams, ežero smegduobėmis vanduo geba nutekėti greičiau nei Malignės upė jas užpildyti. O tai sukuria dingstančio ežero fenomeną.

Vietiniai gyventojai ežerą pavadino Magijos vardu dėl akivaizdžių priežasčių, manydami, kad jis turi stebuklingų galių. O Jungtinės Tautos įsteigė Uolinių kalnų parką (Rocky Mountain Park) – žymią Pasaulio paveldo sąrašo vietovę – dalinai dėl čia paminėtos unikalios „drenažo“ sistemos.

Magiškas ežeras taip pat gali pasigirti didele vaivorykštinių upėtakių populiacija, todėl yra populiari žvejybos vieta. Ežerą supa turtingas gyvūnijos pasaulis. Grizlis, juodasis lokys, elniai, vilkai, briedžiai ir kalnų avys – vos keli čia sutinkami stambesni žinduoliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *