Kaktuso kupolas – milžiniška betono struktūra virš branduolinio kraterio.

Tarp 1946 ir 1962 metų JAV karinės pajėgos atliko 105 atmosferinius branduolinius bandymus Maršalo salose ir keliuose kituose gretimuose Pietiniuose Ramiojo vandenyno salynuose.


Vėlyvais 1970-aisiais, siekiant atsikratyti visų radioaktyvių atliekų, likusių po šių sprogdinimų, JAV vyriausybė iš Bikini ir Rongelap salų surinko net 84360 m3 teršalų ir užkasė jas Runit salos 108,5 m. pločio krateryje, kuris jau buvo atsiradęs po branduolinio bandymo,  užkoduoto Kaktuso pavadinimu. Uždengti šią milžinišką radioaktyvių atliekų duobę JAV vyriausybei kainavo beveik ketvirtadalį biliardo dolerių. Darbai truko 3 metus, ko pasekoje iškilo  didžiulis, beveik 0,5 m. storio ir  9000 m2 kupolas, sudarytas iš 358 gigantiško dydžio betono plokščių.

Nepaisant įspėjimų, kad lankytojams nerekomenduojama vykti į šią vietą, smalsuoliai  į salą  prasmuka  neoficialiais keliais ir joje gali paklaidžioti ant Kaktuso kupolo (Cactus Dome).


Jei atidžiai pažvelgsite į nuotrauką, pastebėsite ant kupolo vaikščiojančių žmonių minią. Neabejojama,  kad tai ganėtinai populiari lankymo vieta. Nusprendę išbandyti šią „pramogą“ būtinai turėkite Geigerio ir Miulerio skaitiklį, kuris padės nenuklysti nuo lankomų takų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *