Buzludžos paminklą rasite keliaudami po atokius Balkanų kalnus, centrinėje Bulgarijos dalyje. Čia, ant aukštos Buzludžos kalvos, stovi neįprasta ir apleista konstrukcija, labai primenanti nežemiškos kilmės skraidančią lėkštę.


Buzludžos viršūnė, – tai istorinė Bulgarijos vieta. Joje 1868 metais įvyko paskutinis mūšis tarp bulgarų sukilėlių ir turkų. O 1891 metais ant šios viršukalnės slapta susirinko grupelė socialistų, vadovaujama Dimitar Blagoev‘o, kad suformuotų organizuotą socialistinį judėjimą ir suplanuotų komunistinę Bulgarijos ateitį.

Vėliau, norėdama įamžinti socialistinį komunizmą šlovinančius įvykius, Bulgarijos valdžia nusprendė pastatyti paminklą. Į pagalbą buvo sutelkta Bulgarijos kariuomenė ir grupelė amatininkų, atsakingų už gigantiškų skulptūrų kūrybą ir sienų puošybą.

Netrukus, nuo masyvios betoninės konstrukcijos, į apačioje įkurtą erdvią areną žvelgė milžiniški Lenino ir Markso atvaizdai, o aukštai virš jų ryškiai spindėjo raudona žvaigždė, skirta Sovietų Rusijos garbei. Komunistiniais laikais Buzludžos viršukalnė buvo populiari laisvalaikio praleidimo vieta. Čia buvo rengiamos šventės, organizuojami masiniai susirinkimai…


Bet 1989metais,  po sovietinės vyriausybės žlugimo, vietovė buvo apleista ir palikta likimo valiai. Daugybė pastatytų meno kūrinių buvo suniokoti ir sunaikinti. Liko stovėti tik masyvi betoninė konstrukcija. Dabartinė Bulgarijos vyriausybė nesuinteresuota išsaugoti šį socializmo simbolį ateities kartoms. Planų jo atnaujinti nėra ir jis visiškai priklauso tik nuo čia užklydusiųjų malonės.

Buzludžą (ang.k. Buzludzha) pasieksite nusukę iš greitkelio ties Shipka išvažiavimu ir pavažiavę šiuo aplinkeliu tolyn apie 12 km.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *