Afganistano centrinėje dalyje tarp saulės išdegintų Hindukušo prieškalnių telkšo smaragdiniai ežerai, vadinami Band-e Amir (Karaliaus užtvankos). Šie ežerai susidarė Band-e Amir upės praplatėjimo vietose, beveik 3 kilometrų aukštyje. Natūraliai susiformavusios rusvos klintys ir molio uolos užtvenkė upę ir taip sudarė nuostabią 11 kilometrų grandinę iš 6 skaidrių ežerų, vienintelę tokią vietovę pasaulyje.


Band-e Amir sudaro šie ežerai:

  • Band-e Haibat (Didingas)
  • Band-e Qambar (Kalifo Ali vergas)
  • Band-e Gholaman (Vergai)
  • Band-e Panir (Sūris)
  • Band-e Pudina (Laukinė mėta)
  • Band-e Zulfiqar (Ali kardas)

Didžiausias ir giliausias iš visų ežerų yra Band-e Haibat. Jo vidutinis gylis siekia 150 metrus.

Šie šeši ežerai yra viena pasaulio vietų, kurią pamačius tiesiog užima kvapą. Sunku net apsakyti, kokį įspūdį ji palieka pirmą kartą čia atvykusiems. Ežerų spalvos skiriasi nuo tamsiai mėlynos iki pieno smaragdo, o jų kraštuose į dangų stiebiasi uolų skardžiai, primenantys daugiaaukščius namus.


Šią vietovę yra labai sudėtinga pasiekti, nes iki jos nekursuoja jokie autobusai. Vietovė pasiekiama, pėstute keliaujant 80 kilometrų siauru kalnų taku, iš senovinio Bamiano miesto. Nuo šio takelio nuklysti pavojinga – apylinkės užminuotos vietinių talibų ir vyriausybės. Tik šis siauras takelis yra atminuotas ir saugus. O nepabūgusiems keliauti šiuo keliu, atsiveria nuostabaus grožio vaizdai.

Nepaisant visų Afganistane tykančių pavojų, Bamiano miestas ir Band-e Amir ežerai yra Afganistano turizmo širdis, gausiai lankoma viso pasaulio turistų. Populiariausias kelionių laikas – vėlyvas pavasaris ir vasara, o žiemą jos nepopuliarios dėl labai žemų šio regiono temperatūrų, kuri nukrenta iki – 20°C. Netgi vasaros įkarštyje, kai Hindukušo regiono temperatūra įkaista iki 30°C ir daugiau, – ežerų vanduo nuolatos pasipildo tirpstančiu kalnų sniegu ir būna ledinis.


1960 metais Band-e Amir turėjo tapti pirmuoju nacionaliniu parku Afganistane. Neramumai Kabule šiuos planus nutolino, todėl pirmuoju Afganistano nacionaliniu parku ši teritorija  paskelbta tik 2008 metais. 2004 metais  buvo paduota paraiška, kad Band-e Amir patektų į UNESCO paveldo sąrašą.


One thought on “Band-e Amir ežerai Afganistane”
  1. Band di Amir ezerai yra turbut viena nuostabiausiu zemes sukurtu vietoviu kuriuose man yra teke apsilankyti. Siu ezeru melynumas ir vandens skaidrumas pilko krastovaizdzio fone padaro tikrai neisdildoma ispudi 🙂
    Sekmes Afganistanui juos issaugojant tokius pat naturalius siame laukinio kapitalistinio turizmo pasaulyje!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *