Šveicarijoje, Berno mieste, stovi 500 metų senumo statula, vaizduojantį žmogų, ryjantį vaikus. Neįtikėtina, kad tokį dalyką galima pamatyti nuostabioje civilizuotoje Šveicarijoje.

Statula stovi vidury Berno. Ji taip ir vadinasi – Kindlifresser, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „Vaikų ryjikas“. Ši fontano skulptūra yra aukštai pakilusi virš žemės. Jos burnoje – beveik prarytas kūdikis. Per petį permestas maišas, kuriame trys išsigandę vaikai, kaip manoma skirti  vėlesnei užkandai.


Ši nerimą kelianti skulptūra nėra šiuolaikinio meno kūrinys. Ji buvo sukurta 1546 metais ir yra vienas seniausių fontanų Berno mieste.

Įdomiausia, kad niekas nežino tikros šios statulos reikšmės. Niekas negali atsakyti į klausimus: kam? ir dėl ko? ji buvo pastatyta. Sklando trys pagrindinės versijos. Pirma ir labiausiai paplitusi, kad „žmogėdra“ buvo pastatyta kaip perspėjimas Berno žydų bendruomenei, nes ant statulos esanti  skrybėlė primena geltonus galvos apdangalus, kuriuos tuo metu privalėjo dėvėti žydai.

Antra teorija yra ta, kad bauginanti žmogėdra vaizduoja Kroną – graikų Titaną. Krono istorija yra viena baisiausių Graikijos mitologijoje. Trumpai ją perteikiant , – Kronas suėda visus savo dieviškus vaikus, kad jie neatimtų iš jo sosto.

Trečia –  „vaikų ryjikas“ yra kunigaikščio, įkūrusio Berno miestą, vyresnysis brolis. Daugelį metų kankinamas pavydo, kad jaunesnis brolis jį nustelbė, išprotėjo, ko pasekoje pradėjo grobti ir valgyti miesto vaikus. Ši teorija mažiausiai  įtikinama, nes tokie įvykiai būtų užfiksuoti miesto istorijos metraščiuose. Bet apie tai jokiuose šaltiniuose  neužsimenama.


Nėra pagrįsto atsakymo, todėl neteisingos gali būti visos išvardintos versijos. Statula gali vaizduoti tiesiog Šveicarijos vaikų „baubą”, perspėjanti juos, kad pastarieji  tinkamai elgtųsi.

Kad ir ką „Vaikų ryjikas“ reikštų, jis jau 500 metų gąsdina šveicarų vaikus ir tikriausiai dar ateinančius 500 metų kels jiems baimę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *