Laukinė Asinaros sala neabejotinai yra viena gražiausių ir patraukliausių salų Europoje. Asinara – antra pagal dydį sala, priklausanti Sardinijai. Pirmoji yra S. Antioco.


Ji įsitaisiusi šiaurės vakarinėje Sardinijos pakrantėje, priešais Stintino kurortą. Asinaros salos paviršius kalvotas. Aukščiausia viršūnė – Punta Scomunica – siekia 408 metrus. Asinaros salai būdingas tipiškas Viduržemio jūros klimatas. Salą dengia Viduržemio jūros augmenija ir joje praktiškai neišvysite medžių, nebent nuvyktumėte į šiaurinėje dalyje esančią Elighe Mannu teritoriją.

Jos vakarinė pakrantė yra stati ir uolėta; rytinė – šiek tiek plokštesnė, su erdviomis įlankėlėmis, įsitaisiusiomis tarp šiurkščių uolų. Šioje dalyje yra įsikūrę trys laukiniai balto smėlio paplūdimiai, kuriuos skalauja krištolo skaidrumo vanduo ir kuriais gali pasimėgauti į salą atvykę turistai.

Asinaros salos istoriją gaubia paslapties šydas, kadangi sala buvo ilgai izoliuota ir jos istorija ateinančioms kartoms buvo perduodama  iš lūpų į lūpas, o ne dokumentuojama. Tačiau, žinoma, kad visai neseniai šis vaizdingas rojaus kampelis buvo labiau žinomas kaip „Velnio sala”. 1861 metais joje buvo įsteigtas karantino centras susirgusiems laivų įgulos nariams; I Pasaulinio karo metu ji buvo naudojama, kaip austrų ir vengrų belaisvių darbo stovykla, kurioje žuvo apie 5000 čia įkalintų karių; o tarp 1970-ųjų ir 1980-ųjų sala tarnavo, kaip aukšto saugumo kalėjimas, kuriame kalėjo garsūs italų mafijozai ir teroristai . Taigi, iki 1997 metų, daugiau nei 110 metų saloje gyveno vien tik kaliniai ir jų prižiūrėtojai.

1997 metais kalėjimas buvo uždarytas ir siekiant išsaugoti natūralią Asinaros floros ir faunos nykstančių ir retų rūšių įvairovę čia buvo įsteigtas Asinaros Nacionalinis parkas – gamtos rezervatas. Šiandien saloje galima sutikti apie 80 skirtingų rūšių amfibijų, žinduolių ir reptilijų. Dauguma jų, labai retos ir neaptinkamos beveik niekur kitur. Didžiausia salos įžimybė – laukiniai asiliukai albinosai.


Seniau juos galima buvo pamatyti dar poroje kitų Sardinijos vietovių, bet dabar yra išlikę tik Asinaroje.

Kaip nuvykti iki Asinaros salos?

Nuo 1999 metų Asinaros salą gali palankyti turistai. Bet tik organizuotomis grupėmis. Maudytis galima tik trijuose paplūdimiuose, esančiuose rytinėje salos pusėje. Prisišvartuoti privatiems laivams – griežtai draudžiama. Norėdami aplankyti Asinarą, pirmiausia Jūs turite nuvykti iki Sardinijos. Tai padaryti visai nesudėtinga, pvz. pigiomis Ryanair avialinijomis. Tada važiuojate iki Stintino, o ten net keli vietiniai kelionių organizatoriai, kasdien organizuoja keliones į Asinaros salą. Sezono metu išvyką būtina užsisakyti iš anksto, nes norinčių pamatyti Asinarą būna daugiau, nei yra galimybių.

Ką pamatyti ir ką aplankyti Asinaroje?

Be nuostabios ir natūralios Asinaros gamtos čia yra bent kelios dėmesio vertos ir įdomios vietos. Forelyje, kuris nesunkiai pasiekiamas tiek laivu, tiek vidiniu salos keliu, galima aplankyti buvusį kalėjimą, pastatytą XXI amžiuje. Šalia jo yra įrengtas labai gražus sodas, sukurtas 1980 metais čia kalėjusių belaisvių.

Taip pat rekomenduojama aplankyti La Reale vietovę, labiau žinomą kaip Lazareto vieta. Vietovėje įkurtoje ligoninė buvo įsteigtas jau minėtas karantino centras.

La Reale vietovėje tai pat apsistodavo karališkoji Savojos šeima, kol viešėdavo saloje. Išlikę Reale rūmai (Palazzo Reale) garsėja savo pritrenkiančia architektūra ir puošniu įėjimu. Sakoma, kad dabar tai, – Nacionalinio parko centras.


Cala d’Oliva – mažas jaukus Asinaros salos kaimelis su akmenimis grįstomis gatvėmis ir žemais pastatais. Jo centre yra maža aikštė, šalia kurios stovi sena bažnyčia. Aplankius šį kaimelį galima artimiau susipažinti su mažo itališko kaimelio gyventojų kasdienybe.


Asinaros saloje neseniai buvo aptiktos neolitinių laikų kapavietės, vadinamos „domus de janas“ (liet.k. fėjų namai). Uolose išskaptuotos kapavietės įrodo, kad Asinaros saloje žmonės gyveno jau Neolitinėje eroje.

Saloje taip pat būtina aplankyti Šv. Andriaus vienuolyną (Sant’Andrea Monastery) ir Fornelyje ant Punta Maestro esantį Castellaccio. Abu statiniai datuojami nuo viduramžių.

Be to Asinara yra ideali vieta tiems, kas mėgsta maudytis ir nardyti jūroje. Nors maudynės leidžiamos tik trijuose, rytinėje pusėje esančiuose paplūdimiuose, bet jie labai įspūdingi.

Asinara – tai natūralaus grožios sala, kuri suporuota su unikaliomis įdomybėmis yra ideali vieta apsilankyti. Dienos išvyka į salą, gali būti puiki ir įsimintina pramoga viešint Sardinijoje.

PS. Panaudotos nemokamos nuotraukos iš interneto, kadangi pati iki Asinaros salos, dėl laiko stokos, taip ir nenuvykau, nors ir planavau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *