Senovėje nutiesti romėnų keliai yra laikomi neabejotinu pasaulio stebuklu. Tuomet šie keliai išmoningai sujungė kiekvieną imperijos kampelį su sostine. Pirmiausia jie buvo skirti kariuomenei žygiuoti iš vienos vietos į kitą. Vėliau jų funkcija greitai išsiplėtė ir paskui kariuomenę į provincijas ėmė keliauti pirkliai bei prokonsulai, kiti valstybės pareigūnai, pašto kurjeriai ir dar tūkstančiai piliečių.


I amžiuje Romos imperijos kelių tinklas sudarė net 85000 kilometrų. Tai buvo puikūs – platūs, pabarstyti smėliu ar žvyru keliai, kruopščiai iškloti akmeninėmis plokštėmis. Mažesni keliai siekė 3 – 4,5 metrų pločio, o dideli buvo ir 8 metrų pločio. Įdomu tai, kad nemažai šių senovinių kelių išliko net iki mūsų dienų ir vienas iš tokių yra žymusis Apijaus kelias (it.k. Via Appia).


Apijaus kelias buvo pradėtas tiesti 312 m.pr.Kr. Jo statybos užtruko net 100 metų. Baigtas statyti kelias sujungė Romą su Kapuja. Tuomet tai buvo vienas ilgiausių Romos imperijos kelių. Juo atgabentos prekės iki Romos, toliau nesudėtingai pasiekdavo net šiaurinės Italijos vietoves. Todėl visai pelnytai Apijaus kelias buvo pavadintas Romos imperijos stebuklu. Be abejo, jis atliko labai svarbų vaidmenį istorijoje. Kelias buvo pavadintas turtingo ir galingo diktatoriaus Apijaus Klaudijaus Cekuso garbei. Kaip ir visi romėnų statomi keliai, jis pirmiausia  tarnavo kariuomenei, o paskui juos keliavo pirkliai, pašto kurjeriai ir t.t.


Iki mūsų dienų išlikę 560 km ilgio Apijaus kelio atkarpos dabar išsibarsčiusios tarp Romos ir Brindisio. Neįtikėtina, kad, po prabėgusių tūkstantmečių,kelias išliko beveik nepakitęs ir didžiąją jo dalį galima įveikti pėsčiomis dar ir šiandien. O kiek istoriškai įdomių objektų galima pamatyti keliaujant juo! Pagal romėniškas tradicijas žmones buvo draudžiama laidoti mieste, todėl amžino poilsio vietos kūrėsi miesto pakraščiuose, o turtingiausi gyventojai, kapavietes savo mirusiems artimiesiems, statydavo abipus kelių. Tad šalia Apijaus kelio šiandien galima pamatyti daugybę įspūdingų ir prašmatnių kapaviečių.


Į Romą atkeliavus krikščionybei, po Apijaus keliu buvo pastatytos katakombos,  kuriose buvo laidojami krikščionys.

Taip pat, pasak legendos, sprukdamas iš Romos,  Šv.Petras Jėzų sutiko būtent Apijaus kelyje.


Puikiai išlikusią Apijaus kelio (Via Appia) atkarpą galite pamatyti Romos centre.  Čia ji atrodo kaip dar viena sena, apgriuvusi miesto gatvelė, šalia kurios šliejasi jaukios kavinės bei restoranai, viliojantys užsukti turistus ir palengvinti pinigines. Dabar jau žinosite, kad tai ypatinga gatvelė, kuria driekiasi dėmesio vertas istorinis kelias.


Apijaus kelias – tai puikus istorinis kūrinys, tad, lankydamiesi Romoje, nepraleiskite galimybės bent trumpai pasivaikščioti juo ir apžvelgti įdomiausius objektus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *