Alhambra – tai buvęs maurų valdovų rūmų kompleksas ir Nasridų karalių užmiesčio dvaras. Šioje vietoje Nasridų dinastijos kalifai kūrė visagalės valdžios įvaizdį ir taip įgyvendino savo žemiškojo rojaus idėją.


Maurais europiečiai įprastai vadino musulmonus arabus ir berberus, kilusius iš Šiaurės Afrikos srities. Jie VIII amžiuje įsiveržė į Ispaniją ir didžiąją jos dalį valdė sekančius 700 metų. Bet ispanų krikščionys atkakliai kovėsi dėl savo žemių ir 1492 metais, išviję visus maurus,  pamažu jas išlaisvino. Sakoma, kad Ahambros rūmai buvo paskutinė Granados maurų karalių atsparos vieta. Tai buvo tvirta gynybinė pilis su prabangiais rūmais, mečetėmis, gyvenamaisiais namais, parduotuvėmis, ligonine, pirtimis, raštinėmis ir net sava pinigų kalykla.


Alhambra stovi kalvotoje Grenados dalyje, Andalūzijos srityje, Ispanijoje. Pirmiausiai, ant šioje vietoje stovėjusių Antikos laikų įtvirtinimo griuvėsių,  maurų kariai pastatė Alkazabą ir sustiprino jį aukštomis, tvirtomis sienomis su 23 bokštais, pylimais bei keturiais vartais. Likę pastatai iškilo vėlesniais laikais. O karaliaus Jusufo I valdymo metais tvirtovė buvo paversta nuostabiausiais, prabangiais rūmais.


Dabartinę Alhambrą sudaro mečetės, rūmų bei pilies ansamblis ir juos supantys nuostabūs karališki sodai. Alhambros rūmai Granadoje – tikras architektūros šedevras ir vien jiems verta paaukoti visą atostogų Ispanijoje dieną.


„Alhambra“,  išvertus iš arabų kalbos, reiškia „raudona pilis“. Veikiausiai toks pavadinimas kilo nuo saulėje džiovintų plytų, naudotų išorės sienoms statyti, spalvos. Priešais snieguotas Siera Nevados kalnų viršūnes Raudonoji pilis atrodo labai įspūdingai ir dažnai net prilyginama Tadžmahalo didybei.

*   *   *

Takelį iki pagrindinių vartų supa nedidelis viduržemio regiono miškas, kuriame čiurlena upeliai ir fontanai bei rymo pastebimi viduramžių statinių griuvėsiai. Kraštovaizdis stulbinantis, tad visai nesunku suprasti, kodėl maurai pilies statybai pasirinko būtent šią kalvą.

Tvirtovės viduje lankytojus pasitinka dieviški sodai ir tarp šios didybės stovintys rūmai. Kaip būdinga islamiškų tradicijų architektūrai – Alhambros išorei būdingas paprastumas, ir jam akivaizdus kontrastas – interjeras, kuriam tausojama visa pritrenkianti prabanga. Alhambros interjerą puošia dailios mozaikos ir sudėtingi akmens raižiniai. Vėsa alsuoja marmurinės grindys, o, akis pakėlus į viršų, stebina kesonais ir neįtikėtinais raižiniais dekoruotos lubos.


Didelėse Alhambros rūmų kambariuose stovi lengvumu atsiduodančios grakščios kolonos ir arkos. Kadaise šiuos kambarius taip pat puošė brangūs raštuoti kilimai bei kiti prabangūs daiktai. Pro gražiai dekoruotus langus iki šiol atsiveria nepaprasto grožio sodų panorama. Ir dabar, prabėgus daug šimtmečių, Alhambros rūmai atspindi šviesios praeities kultūros prabangą ir ekstravaganciją.


Nasridų rūmus sudaro keturios zonos. Tai būtų Meksuro rūmai, Mirtų kiemas, su nepakartojamai gražiu baseinu, kuriame kadaise vykdavo oficialūs karaliaus priėmimai. Jis geriausiai matomas iš Comares bokšto, iškilusio virš Ambasadorių salės. Rūmų centre yra pasiuntinių menė su dideliais langais. Čia stovėjusiame soste sėdėdavo pats sultonas. Greta prisišliejusiame Liūtų kieme ir gretimuose pastatuose gyveno sultonas su šeima. Šio kiemo viduryje iki šiol stovi dvylika liūtų, kurie laiko parėmę balto marmuro fontaną.


Alhambros rūmų soduose želia skrupulingai prižiūrėta augalija. Juose čiurlenantys fontanai ir šaltiniai nuvinguriuoja net į gyvenamuosius rūmų kambarius. Tai sukuria nepaprastą žmogaus ir gamtos harmoniją. Tokia aplinka neabejotinai liudija apie turtingą maurų gyvenimą Andalūzijoje XIII ir XIV amžiuje. Maurai visada labai vertino sodus, o Alhambros sodai pasižymėjo pasaulyje ypatinga prabanga. Gaila, bet krikščionių užkariautojai neįvertino jų ir neatpažįstamai pakeitė. Tačiau aukštai virš Alhambros žydinčiuose Generalifės soduose (EI Generalife) ir šiuo metu galima pajusti seną nuostabiausių ir žaviausių arabiškų sodų dvasią.


Dalis Alhambros taip pat buvo sugriauta paskutinėje kovoje tarp maurų ir krikščionių, o kai kurie kambariai, laikui bėgant, savaime suiro. XVI amžiuje Ispanijos karalius Karolis V dalį rūmų atstatė labiau itališku stiliumi, bet 1812 metais, kai kuriuos bokštus vėl sugriovė kareiviai, o po devynerių metų dar daugiau žalos padarė stiprus žemės drebėjimas. Šiuo metu didžioji maurų tvirtovės dalis su rūmais ir sodais yra atkurti.


Alhambros architektūra ir menas yra pritrenkiantys, bet jų integracija į visumą yra tai, kas paverčia šią vietą didinga.

Viena įdomiausių vizito į bet kurią pilį dalių yra pasivaikščiojimas gynybinėmis jų sienomis. Alhambra tokią pramogą taip pat siūlo savo lankytojams. Čia turėsite galimybę pakilti raitytais akmeniniais laiptais ant tvirtovės sienos, kurios su bokštais juosia atskirus pastatus, paviljonus bei kiemus, ir patyrinėti pilies interjerą iš viršaus. Vaizdai užburiantys. Atsiveria panorama į snieguotas Siera Nevados kalnų viršūnes, išvagotas šniokščiančių upelių, galiausiai harmoningai įsiliejančių į Alhambros visumą ir toliau, Andalūzijos slėniais, apžėlusiais kiparisais ir žaliomis ganyklomis, nuskubančiomis link Viduržemio jūros. Tai nepakartojama.

*   *   *

 

Alhambra – vieninteliai maurų rūmai Vakaruose ir sakoma, kad iki šiol yra vieni iš gražiausių rūmų Pasaulyje. Saugomi UNESCO. Šiuo metu rūmuose veikia islamo architektūros muziejus, kuriame lankytojams siūloma giliau pažvelgti į maurų kultūrą, sugebėjusią sukurti tokį sudėtingą ir nuostabų architektūros šedevrą. Nepamirškite apsilankyti jame.


Alhambros rūmai yra gan populiarūs ir juos trokšta pamatyti kone kiekvienas turistas, atvykęs į Andalūziją. Todėl geriausia į Alhambrą išsiruošti ne sezono metu t.y. pavasarį arba rudenį.

Užsiregistruoti vizitui į Alhambrą patartina iš anksto, priešingu atveju rizikuojate nepatekti į tvirtovę, nes turistų skaičius yra ribojamas. Rezervuoti bilietus galite telefonu: 902 88 80 01 (būdami vietoje) arba (34) 93 4923750 (tarptautinis). Taip pat bilietus galite įsigyti internetu: www.alhambra-tickets.es (pastaba: pirma turite gauti rezervacijos numerį).

Nors įėjimas į Alhambrą sąlyginai yra nebrangus, – bilietas, perkant vietoje, kainuoja €13,00 – suaugusiam, o internetu –  €14,30, tačiau norint aplankyti skirtingus objektus tvirtovės viduje – teks pirkti po atskirą bilietą. Pvz. Norėdami aplankyti Generalifės sodus papildomai turėsite primokėti dar po €7.


Daugiau informacijos ieškokite internete: www.alhambra.org. Ir atkreipkite dėmesį, kad Nasridų rūmus galite aplankyti tik griežtai biliete nurodytu laiku. Nurodytoje svetainėje atidžiai išsinagrinėkite visas Alhambros lankymo taisykles ir sąlygas, kad vizitas vyktų sklandžiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *