Dviračių takas Alytaus panemune
Dviračių takas Alytaus panemune – tai ne tik rekreacinė trasa, bet ir puiki pažintinė kelionė po Alytaus krašto gamtą bei istoriją. Šis maršrutas tęsiasi apie 6 kilometrus nuo A. Baranausko gatvės iki Alytaus šilelio, eidamas buvusio geležinkelio pylimu ir vaizdingais Nemuno pakrantės takais.
Maršruto pradžioje dviratininkus pasitinka Dailidės ežerėliai – tai senoji Nemuno senvagė, dabar tapusi poilsio zona su įrengtu paplūdimiu, vaikų žaidimų aikštelėmis ir pėsčiųjų takais. Tai puiki vieta atsipūsti ar net pradėti dieną maudynėmis prieš įsukant į taką.
Vienas įdomiausių maršruto segmentų – buvęs geležinkelio pylimas, kurio aukštis kai kur siekia net 20 metrų. Važiuojant šiuo taku, atsiveria nuostabūs vaizdai į Nemuną bei miesto panoramą. Išskirtinė vieta – Dainų slėnis, kuriame stovi skulptoriaus V. Kančiausko sukurtas „Lelijos žiedas“, skirtas Alytaus miesto 400 metų sukakčiai. Čia taip pat stovi buvusio geležinkelio tilto liekanos, primenančios svarbią miesto transporto ir istorijos dalį.
Perėjus į kitą Nemuno pusę, atsiveria Alytaus piliakalnio vaizdas – vienas seniausių miesto simbolių, apipintas legendomis. Pasak padavimų, čia gimė Alytaus miestas. Piliakalnio papėdėje galima sustoti pasimėgauti nuostabiais vaizdais ar leistis į trumpą žygį pėsčiomis.
Toliau kelionė veda Lakštingalų taku – seniausiu alytiškių mėgtu taku, kuris prieš šimtmetį jungė miesto centrą su Dainų slėniu. Pakeliui išvysite autentišką raudonų plytų siurblinę – seną geležinkelio vandens tiekimo sistemą, dabar jau virtusią istoriniu reliktu.
Vienas iš įdomesnių objektų – Nemuno prieplauka, į kurią galima atvykti ir pėsčiomis, ir dviračiu. Nuo čia matosi plati Nemuno vaga, senosios mėsinės pastatas ir vieta, kur stovėjo tiltas, žymus tuo, kad 1919 m. čia žuvo pirmasis Lietuvos karininkas – Antanas Juozapavičius. Dabar netoliese stovi modernus jo vardo tiltas.
Pasiekus Kauno gatvę, galima pastebėti neveikiančią senąją sinagogą, kuri byloja apie kadaise gyvavusią žydų bendruomenę Alytuje. Ši vieta primena miesto daugialypę kultūrinę tapatybę.
Kelionę užbaigia Alytaus šilelis – viena žaliausių miesto erdvių, kur gausu pušynų, takų ir poilsio vietų. Čia taip pat netoli įsikūrusi sanatorija, o šalia jos augantys medžiai ir tyla leidžia pasimėgauti tikra gamtos ramybe. Būtent dėl tokių peizažų garsus dailininkas Mstislavas Dobužinskis apie Alytų sakė: „Tai – amžinai žalias miestas, gražiai apjuostas Nemuno kilpos.“
Spalviniai maršrutų paaiškinimai (žemėlapiui):
- Mėlyna – Naujasis dviračių ir pėsčiųjų takas
- Violetinė – Sveikatos takas
- Šviesiai žalia – Dviračių takai Jaunimo parke
- Šviesiai mėlyna – Dviračių ir pėsčiųjų takas šalia Punsko gatvės
- Raudona – Rekomenduojami maršrutai jungiantys dviračių takus
Daugiau informacijos: www.alytus-tourism.lt
