Kirkšnovė – upė Raseinių rajone; Dubysos kairysis intakas. Prasideda ties Lukošiūnais, 14 km į vakarus nuo Krakių, Graužų miške. Teka pietvakarių kryptimi. Ilgis 24 km, baseino plotas 84 km². Įteka į Dubysą 32 km nuo jos žiočių 5 km į šiaurės vakarus nuo Ariogalos. Intakai: Klūpė, Vaštakė, Pjaunys, Rata (kairieji), Saltragys (dešinysis). Vidutinis nuolydis 282 cm/km. Vidutinis debitas žiotyse 0,49 m³/s. Ties Tauručiais patvenkta Tauručių užtvanka. Taip pat yra nedidelė užtvanka šalia žiočių.

2013.01.05 plaukimui pasirinkome Kirkšonvės atkarpą tarp Gelgaudų – Kasiulkų kelio tilto (9,3 km iki žiočių) ir aukštos įtampos laidų linijos prieš Kirkšnovės tvenkinuko pradžią (1,3 km iki žiočių). Per šiuos 9 km upė nukrenta apie 36 m, o paskutiniuose plauktuose 4 km – apie 30 m. Plaukimo dieną vanduo buvo pakankamai aukštas (visą savaitę tirpo ganėtinai gausus sniegas). Plauktoje atkarpoje upės plotis 4-5 m, daug vingių, slėnis gilokas, pripučiamais laiveliais nepraplaukiamų užvartų nedaug, keliose vietose per upę ištempta spygliuota viela, smagios rėvos, kelios aukštos atodangos, kelios didelės bebrų užtvankos, prieš kurias susidarę mini tvenkinukai.

Kiti bendraminčiai tą pačią dieną plaukė nuo Tauručių tvenkinio užtvankos (12,6 km iki žiočių), tačiau, nors upė nuo ten jau pakankamai plati ir vandeninga, bet, kaip sako bendraminčiai, pats smagumas prasideda nuo Gelgaudų – Kasiulkų kelio tilto.

Plaukimui galima pasirinkti ir tik paskutinius ekstremaliausius kilometrus. Ties kairiuoju intaku Rata (5,3 km iki žiočių) ir Kasiulkų kaimu atstumas nuo Ariogalos-Paliepių kelio iki upės 350 m. Jei plauksite nuo čia iki Kirkšnovės tvenkinuko, per 4 km nusileisite apie 30 m.

Plaukimo pabaigos vietoje (ties aukštos įtampos laidų linija prieš Kirkšnovės tvenkinuko pradžią (1,3 km iki žiočių)) išlipimas į upės slėnio viršų nelabai patogus. Keli šimtai metrų į statų šlaitą ir paskui dar keli šimtai iki kelio. Rekomenduotina pasižvalgyti, ar nebūtų patogiau išsilaipinti ties pačia Kirkšnovės tvenkinio užtvanka. To mes nepadarėme, nes įtarėm, kad iki užtvankos bus sunku nusigauti per tvenkinio ledą ir kaimo sodybos, esančios prie tvenkinio, teritoriją, be to, skubėjome, o baigiant plaukimą jau buvo tamsu ir šalo.

Tikėtina, kad Kirkšnovė praplaukiama ir esant žemesniam vandeniui. Kelias pavasarines upės nuotraukas, potvyniui jau pasibaigus, rasite čia. Tik, žinoma, ekstremalumo prie nuorodoje esančiose nuotraukose matomo vandens lygio čia nebebus daug, o laipiojimo per užvartas žymiai pagausės.

Mūsų plaukimo maršruto žemėlapis su aukščių skirtumo duomenimis čia. Žygio nuotraukos čia.

Daugiau mūsų įspūdžių ir idėjų čia.

Aktyvus laisvalaikis

2 thoughts on “Kirkšnovė. Viena ekstremaliausių Lietuvos upių”
  1. Buvo labai malonu skaityt, mėgstu Aziją, kad ji toli nuo mūsų, ir, kad tokia į nieką nepanaši. Smagu. Patalpinkit čia ir daugiau įspūdžių, juk kelionių portalas, ko išsibėgiojam po savo „kambarėlius”?

  2. oi, kokios grazios nuotraukos apie kava! Taip uzsimaniau dabar, lekiu iskart kavos pirkti :))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *