Pėsčiųjų ir dviračių takas „Po Aukštadvario miestelį”

Aukštadvaris – miestelis nutolęs nuo Trakų 29 km. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1452 m., bet žmonių čia gyventa žymiai anksčiau. Apie tai liudija prie Pilaitės ežero ir Verknės upės stūksantis piliakalnis. Piliakalnio papėdėje esančio ežero paplūdimys – pamėgta turistų poilsio vieta. Įdomūs ir kiti Aukštadvario apylinkų piliakalniai: Lavariškių ir Mošos (Kazokų kalnas) – savo miniatiūrinėmis formomis, Pamiškės – dydžiu, Žuklijų – nuo viršūnės atsiveriančia nuostabia Vilkokšnio ežero, pušynų panorama. Aukštadvaryje išlikęs 1629 m. didiko J.A.Liackio pastatytas vienuolynas. Miestelio pakraštyje stovi dvaras, kuriame XIX a. pradžioje lankėsi poetas Adomas Mickevičius. Jo vardu vadinamas ąžuolas, po kuriuo poetas mėgdavęs ilsėtis. Turistus traukia legendomis apipintas Kartuvių kalnas, nuo kurio atsiveria puiki Aukštadvario ežerų panorama. 1992 m. įkurtas Aukštadvario regioninis parkas, kurio svarbiausias tikslas – išsaugoti ypač vertingą gamtos požiūriu Aukštadvario kalvyną su Verknės ir Strėvos ežeringais aukštupiais, gamtinės ekosistemos stabilumą, savitą augaliją ir gyvūniją, plėtoti pažintinį turizmą ir poilsiavimą tam skirtose vietose. Lankytojus traukte traukia paslaptingos kilmės Velnio duobė, apie kurią seni žmonės pasakoja, kad joje prasmegusi bažnyčia ar praeivius pakelėje tykojęs velnias. Ji įtraukta į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą. Atsigaivinti ir pasigydyti kviečia almantys tyro vandens šaltiniai. Protėvių aukas mena alkakmeniai. Paplaukioti, pažvejoti, pasimaudyti vilioja 77 parko ežerai. Žmogaus veiklos nepaliesta pirmaprade gamta domina Mergiškių miško masyvas, Ustronės riedulynas. Pėstiesiems turistams sudaryti kelionių po parką maršrutai. Senienų mylėtojai sielos atgaivą ras miestelio muziejaus ekspozicijoje, įrengtoje carų laikus menančioje Aukštadvario mokykloje. Kaimo turizmo paslaugas siūlo sodybos Čižiūnų, Krakės, Jankovicų, Paungurių kaimuose, Žydkaimyje, Aukštadvario miestelyje. Lankytojus vilioja įrengtos poilsio aikštelės Strėvos rekreacinėje zonoje, Spindžiaus miške, šiauriniame Navos ežero krante.

Susipažindami su Aukštadvario miesteliu – Aukštadvario urbanistiniu draustiniu, aplankysite turgaus aikštę, Šv. Domininko vienuolyną, Aukštadvario dvarą, Verknės senvagę, kur trykšta skaidrus šaltinio vanduo, Aukštadvario piliakalnį, Aukštadvario hidroelektrinę, Kristaus atsimainymo bažnyčią, Kartuvių kalną ir Marčežerį.

1 sustojimas: Turgaus aikštė. Akmenimis grįstas apie 0,7 ha stačiakampis sklypas iš visų pusių apstatytas jau šio šimtmečio pastatais. Šulinys – vienintelis akcentas, prie kurio kažkada virte virė gyvenimas. Viename iš pastatų prie šios aikštės įsikūrusi Aukštadvario regioninio parko direkcija ( Draugystės g. 2 ).

2 sustojimas: Domininkonų vienuolynas. Jono Liackio palikuonys į Lietuvos istoriją įėjo ne tik kaip valstybininkai, karvedžiai, mokslo puoselėtojai, bet ir kaip statytojai. A.Liackis XVII a. fundavo 12 vietų Domininkonų vienuolyno ir koplyčios statybą. Per savo istoriją vienuolynas ne kartą degė, buvo kelis kartus perstatytas. Dabartiniu metu įsikūręs Šv.Dominyko pensionatas.

3 sustojimas: Aukštadvario dvaras. XX a. pradžioje pastatytus klasicizmo stiliaus dvaro rūmus juosia žymaus prancūzų architekto E.Andre motyvais įkurtas mišraus stiliaus parkas. Aukštadvario dvaras su parku XXa. pradžioje priklausė inžinieriui Br.Malevskiui. Dabar dvarą valdo Mongirdų palikuonys.

4 sustojimas: Verknės senvagė, kur trykšta skaidrus šaltinio vanduo.

5 sustojimas: Aukštadvario piliakalnis – yra 0,5 km į pietvakarius nuo miestelio, tarp Verknės upės ir Pilaitės ežero. Jo papėdėje aptikta senovės gyvenvietės liekanų. I-ojo tūkstantmečio viduryje piliakalnis buvo sustiprintas  3 m pylimu ir tarnavo kaip slėptuvė. X-XIVa. aikštelė padidinta, o pylimas paaukštintas iki 6m. Apačioje iškastas 3 m. gylio ir 8 m pločio griovys. Tuo laiku buvo pastatyta medinė pilis su pastatais. 1957-60m. vykdyti kasinėjimai, kurių metu rasta apie 1800 radinių, patvirtinti istoriniai faktai.

6 sustojimas: Aukštadvario hidroelektrinė – sovietmečio laikų veikiantis urbanistikos objektas, pastatytas 1959-62m.

7 sustojimas: Kristaus atsimainymo bažnyčia

8 sustojimas: Kartuvių (Šibos) kalnas – miestelio rytinėje pusėje šalia kelio Aukštadvaris – Trakai. Į jį veda laiptai, kuriais galima užkopti ir apžvelgti Aukštadvario apylinkes. Valstiečių sukilimo metu kalnas buvo susidorojimo su nepaklusniais baudžiauninkais egzekucijų vieta. Pagonybės laikais tarnavo kaip šventvietė.

9 sustojimas: Marčežeris

Informacijos šaltinis:
Trakų turizmo informacijos centras
Vytauto g. 69, Trakai
+37052851934
http://www.trakai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *