Vykstame į Lietuvos Etnokosmologijos muziejų, esantį Kulionių k., Čiulėnų s., Molėtų r., Tel./faksas: +370 383 45424, Internetinė svetainė: www.cosmos.lt

2008 m. spalio mėnesį baigta Etnokosmologijos muziejaus rekonstrukcija. Rekonstrukcijos projekto autoriams, architektams Ričardui Krištapavičiui ir Andriui Gudaičiui pavyko išsaugoti tradicines muziejaus vertybes, todėl senoji kompozicija – požemine galerija sujungtos ekspozicijų patalpos ir du bokštai kalvos viršūnėje išliko nepakitę. Muziejaus rekonstrukcija kainavo daugiau nei 22 milijonus litų. Atidarytame muziejuje įrengtas Vokietijoje pagamintas Riči-Kretjeno sistemos, 80 centimetrų skersmens pagrindinį veidrodį turintis teleskopas. Šis teleskopas yra 4 kartus galingesnis už iki šiol buvusį, jo vertė siekia 1,6 mln. litų. Molėtų rajone įsikūrusiame muziejuje lankytojai gali pabuvoti dviejuose „kosminiuose erdvėlaiviuose“. 40 metrų aukštyje virš žemės pakibusiame viename iš „erdvėlaivių“ lankytojai gali apžvelgti Labanoro apylinkes. Į šį „erdvėlaivį“ lankytojai patenka požemine galerija su ekspozicijų salėmis. Apatiniame įrengtos patalpos turistams.

Lankytojai į visas muziejaus programas registruojami iš anksto telefonu +370383 45424.

Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus programos lankytojams:
• Etnokosmologinių žinių pateikimas muziejaus patalpose etnologiniu, mokslo istorijos, filosofiniu, astronominiu požiūriais. Paskaitos metu – muziejaus ekspozicinių patalpų lankymas (muziejaus ekspozicija dar neįrengta); susipažinimas su etnokosmologijos idėja ir svarbiausiomis temomis; skaitmeninių vaizdų demonstravimas salėje; atsakymai į klausimus; pasikėlimas į bokštą, apylinkių apžvalga; 80 cm. teleskopo apžiūrėjimas, lauko ekspozicijos apžiūrėjimas.
• Pasikėlimas į naują apžvalgos aikštelę 40 m. aukštyje su gidu, apylinkių apžvalga, 80 cm. teleskopo pristatymas, teleskopų ir astronominių kupolų veikimo principai, jų rūšys, atsakymai į klausimus.
• Įdomiausių naktinio dangaus objektų stebėjimai pro 40 cm. skersmens teleskopą; naktinio dangaus atspindžiai lietuvių etninėje kultūroje; astronominės žinios; žmogaus būties Visatoje filosofiniai aspektai; atsakymai į klausimus
• Paguodos programa apsiniaukusią naktį. Iliustruota kelionė po Visatą paskaitų salėje, geriausių kosminių kūnų skaitmeninių nuotraukų demonstravimas; išsami teminė paskaita.
• Programa jaunavedžiams: pilna muziejaus lankymo programa  

Taip pat užsukame į Astronomijos observatorijoją, kur lankytojai supažindinami su astronomų darbu, astronomijos raida, stebėjimo būdais, teleskopais, dangaus objektų įvairove, Visatos kūnų vystymusi, parodomas tikras kosmoso ateivis – meteoritas, atsakoma į lankytojus dominančius klausimus. Plačiau: http://www.itpa.lt/mao/ Griždami iš Etnokosmologijos muziejaus bei Astronomijos observatorijos užsukame į Etnografinę sodybą ir senovinę dangaus šviesulių stebyklą (Lenktinio ežero pakrantėje), įrengtą iš medinių stulpų ir akmenų ratų. Stulpai nužymėti senoviniais kalendoriniais ženklais, akmenyse iškalti įvairūs dangaus šviesulių simboliai, senojo lietuvių zodiako ženklai. Rato viduryje dega amžinosios Ugnies aukuras. Stulpai žymi šešias senovines pasaulio šalis ir Saulės tekėjimo bei laidos azimutus svarbiausių kalendorinių švenčių dienomis. Čia atvykstantys lankytojai autentiškoje aplinkoje supažindinami su senovės dangaus šviesulių stebėjimo būdais, pasakojama apie mūsų protėvių astronomijos žinias, senąją baltų pasaulėžiūrą. Šiandien jau neabejojama, kad lietuviai kaip ir kitos tautos per ilgus tūkstantmečius sukaupė savitą žinojimą apie dangaus šviesulius bei turėjo savitą Visatos sampratą, kuri dar ir šiandien atsispindi liaudies kūryboje: meno dirbiniuose, tautosakoje, architektūroje, papročiuose ir kt. (ekskursijų užsakymas tel. 8 682 14559, internetinė svetainė: http://muziejus.moletai.lt/sodyba.html

Susipažinę su senovės dangaus šviesulių stebėjimo būdais, mūsų protėvių astronomijos žiniomis, senąją baltų pasaulėžiūra, vykstame į Mindūnus (10-ajame Molėtai – Ignalina kelio kilometre). Aplankome Ežerų Žvejybos muziejų, (muziejaus vedėja Alfreda Petrauskienė, tel.: +370 687 01795). Muziejaus ekspozicija įrengta dviejuose pastatuose, kuriuos jungia lauko ekspozicija ir senovinė eglišakių tvora. Čia galima pamatyti įvairius žvejybos įrankius, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos žmonės 19a. pabaigoje ir kaip šis verslas kito. Taip pat galima pamatyti 19a. pabaigos žvejo kambarį ir kamarėlę. Pasigrožėti drožėjo Stasio Karanausko stogastulpiais. Su malonumu galima pasivaikščioti Legendos keliu. Vasario mėnesį rengiamos žūklės ir žiemos šventės. Muziejuje yra įspūdingas 4 metrų ilgio luotas. Labai svarbu šio radinio amžiaus nustatymas, todėl luotu susidomėjo Lietuvos ir Norvegijos archeologai. 2005 m. duris atvėrė žvejo padarginė. Muziejaus kiemelyje yra žuvų rūkykla, įrengta laužavietė. Pušinėlyje įrengta vaikų žaidimų aikštelė.

Maitinimo galimybės:
„Zodiakas“, Vilnius – Utena 72 km, +370 383 50805
Baras „Vilkasalė“, Mindūnų k., Molėtų r., Tel.: +370 650 50822
„Cepelinų gryčia“, Juočių k. Mindūnų s. Molėtų r., Tel. +370 688 56255
„Gojaus smuklė“, Vilnius-Utena 62 km., Tel. +370 699 94717

Nakvynės galimybės:
Sodyba „Antalakaja“, Antalakajos k, Mindūnų s., Molėtų r., tel. 8-698-13810
Sodyba „Stirnelės viensėdis“, Stirnelės vns. Mindūnų s., Molėtų r., tel. 8-685-07116
P. Laurinavičiaus sodyba, Juodakampio k, Mindūnų s., Molėtų r., tel. 8-617 45879, 8-688-13809
Sodyba „Baltieji Lakajai“, Antalakajos k., Mindūnų s., Molėtų r., tel. 8 685 03938, 8 383 50740
Poilsio namai „Kamužė“, Kamužės k., Mindūnų s., Molėtų r., tel. 8-687 30903

Daugiau informacijos:

VŠĮ MOLĖTŲ TURIZMO IR VERSLO INFORMACIJOS CENTRAS
Adresas: Inturkės g. 4, LT-33141, Molėtai
Tel: +370 383 51187, +370 383 53091
Svetainė: http://www.infomoletai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *