1,5 km ilgio Alkūnės kampo pažintinis takas veda pelkės pakraščiu.

Šio tako pradžioje yra apžvalgos bokštelis, iš kurio Jums atsivers aukštapelkės platybės su salomis, Bradų ežerėliu ir raisto pušelėmis. Takelis vingiuoja pelkės pakraščiu. Eidami juo vienoje pusėje matysite aukštapelkę su būdingiausiais jos augalais, o kitoje – mišku apaugusias žemynines kopas. Tai ypatinga vieta. Čia susitinka šiaurė ir pietūs. Kiek paėję rasite lentelėmis grįstą taką, sukantį gilyn į pelkę. Jis baigiasi poilsio aikštele.

Alkūnės kampo pažintinis takas suteikia galimybę nors akies krašteliu žvilgtelėti į vieną vertingiausių mūsų krašto objektų – Čepkelių raistą. Čia iš apžvalgos bokšto atsiveria didžiuliai miškingomis salomis iškaišyti padūmavusios pelkės plotai, o medinis takas nuveda į apžvalgos aikštelę.

Čepkelių raistas yra antra pagal didumą Lietuvos pelkė po Žuvinto palios. Jos plotas yra 58,6 kvadratiniai kilometrai. Tai įstabi mūsų krašto vertybė. Kol pelkynas įgavo dabartinį vaizdą, nesuskaitomai daug kartų kilo ir leidosi saulė, į nebūtį nukeliavo tūkstančiai pavasarių. Raistas ir toliau keičiasi, tad ateinančios kartos jį matys visai kitokį.

Čepkelių rezervate susiformavusi ypatinga gamtinė aplinka. Didžiausi šalyje aukštapelkės plotai – šiaurės kraštams būdingų rūšių buveinė. Aukštapelkę supančiuose smėlynuose, kurie vasaros dienomis sukaupia daug šilumos, įsikūrę pietinės rūšys. Greta rasdami tinkamas sąlygas šiaurės ir pietų gyventojai (tiek augalai, tiek gyvūnai) sudaro specifinę Čepkelių biologinę įvairovę. Ši gamtos sąlygų visuma taip pat yra svarbi kai kurioms rūšims. Pastebėta, kad kai kurios laukinės bitės, įprastai gyvenančios sausuose smėlynuose, labai sausomis vasaromis maitinasi būtent aukštapelkėje. Aukštapelkė joms tampa ta vieta, kur nepalankiomis sąlygomis galima rasti maisto.

Norinčių pamatyti Čepkelius laukia adresu :
Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas
Šilagėlių g.11, Marcinkonys, Varėnos raj.
Tel.: 8 310 44686, faksas : 8 310 44428
El.paštas: [email protected]

Geriausia dėl ekskursijos susitarti iš anksto. Rezervatuose siekiama užtikrinti kuo mažesnį natūralių gamtos procesų trikdymą, todėl žmonių lankymasis šiose teritorijose ribojamas.

Informacijos šaltinis:
Dzūkijos nacionalinio parko direkcija
Miškininkų g. 61, Marcinkonys, Varėnos raj.
Telefonas: (8~310) 44466,
Faksas: (8~310) 44471 (Dzūkijos nacionalinio parko direkcija)
El.paštas: [email protected], [email protected]
Internetinė svetainė: www.dzukijosparkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *