Panama 1-a dalis

Panama, Panama. Tikrai, o kodėl būtent Panama? Kodėl ne Meksika, ar dar geriau, Čilė su Peru. Ir aplamai, kas leido pradėti kelionę Amerikos žemyne ne nuo trijų raidžių šalies? Atsakymas labai paprastas – aš nežinau.

DSC_9169

Matyt taip sukrito žvaigždės, toks pasitaikė mėnulis, galų gale, matyt, taip buvo išpranašauta paties šito, na kaip jį ten, ai, nesvarbu, pamiršau. Gerai, kitas klausimas, ką ten toj savo Panamoj ruošiatės pamatyti. Ačiū už klausimą, geras klausimas. Tai žinoma, kad kanalą, na kas nežino Panamos kanalo. Va jo ir važiuosim žiūrėti. Taip, visas dvi savaites prie jo sėdėsim ir žiūrėsim. Ne kiekvieną dieną gauni Panamos kanalą pamatyti. Va taip. Na va ir išsiaiškinom, kodėl būtent Panama. Atskridom į Panama City vakare, apie 20:00. Dar gera valanda formalumams ir kelionei iki viešbučio. Jau apie 22:00. Čia jų laiku. Gimtoje šalelėje tuo metu buvo 5:00. Čia mūsų laiku. Palaukit, aš jau susipainiojau, kur čia jų, o kur mūsų laikas. Žodžiu aštuonios valandos laiko skirtumas. Kai Vilniuje 12 valanda dienos, Panamoje 5 valanda nakties. Kelionė truko 23 valandas, pavargom stipriai, mat dieninis skrydis iš Paryžiaus į Panamą buvo. Miego norisi tikrai. Dar nespėjo galva pasiekti pagalvės, jau saldžiai miegojau. Išsimiegojęs pabudau, keista, kad lauke tamsu, žvilgt į laikrodį, lygiai trečia valanda nakties. Na taip, namie jau 10 ryto, kaip ir laikas keltis. Ir taip dar kelias naktis teko kankintis. Azijoj su šituo reikalu kažkaip paprasčiau. Ar tai dėl to, kad tik 5 ar 6 valandų skirtumas, ar tai dėl to, kad į kitą pusę laikrodį reikia sukti. Panama City turim tik vieną dieną, todėl greit pusryčiaujam ir į kelią. DSC_9264

DSC_9268

Nutarėm, kad naudosimės tik viešuoju transportu, ir tik ekstra atveju – taksi.

DSC_9289

DSC_9300

Pirmas uždavinys, nusipirkti kaipDSC_9283 pas mus vilniečio kortelę, taip čia panamiečio kortelę. Jas parduoda metro stotyse automatai. Ne problema, nusiperkam. Tiesa, veikia ji labai protingai. Nereikia kiekvienam turėti savo kortelės. Užtenka vienos nors ir šimtui žmonių. Tai mums dviem, tikrai vienos pakanka. Kitas žingsnis, papildyti kortelę pinigais. Tas pats automatas šio veiksmo nedaro, jis tik parduoda tau kortelę. Papildo jau kitas automatas. Na taip, atrodo, anokia čia problema, tie du automatai vienas šalia kito stovi. Bėda ta, kad tas kuris parduoda kortelę, kalba angliškai, o tas kuris papildo, – tik ispaniškai. O iš mūsų abiejų, ispaniškai, deja, nekalba niekas. Vėl ne problema, galima gi žmonių paprašyti pagalbos. Bet ir tie žmonės nekalba angliškai, tik ispaniškai, o apie mūsų ispanų kalbos žinias ką tik rašiau. Visa laimė, kad dar nepamiršom tarptautinės gestų kalbos. Juokauju, žmonės tikrai geranoriški, mielai padeda, nors ir nesupranta ką reikia padėti. Dar viena bėda, tas ispanakalbis automatas neduoda grąžos, o mūsų smulkiausia šią minutę turima kupiūra – 20 dolerių. Tenka eiti į miestą pasmulkinti pinigo. Taip, panamos pinigas yra Panamos Balboja, prašau nesijuokti, taip jis vadinasi. Tik jis yra vieno nominalo – 1. Didesnio nominalo nėra. Mažesni centukai yra, o didesnio – ne. Visi kiti pinigai yra doleriai. Kursas 1:1. Pagaliau papildom savo kortelę. Dabar, kaip ji veikia. Na, metro visi žinot. Ten viskas paprasta. Prilieti kortelę prie skaitytuvo, užsidega žalia uodegytė, praeina vienas žmogus. Prilieti dar kartą, ciklas pasikartoja. Miesto autobuse sistema lygiai tokia pati. Prie vairuotojo yra skaitytuvas ir tokie pat kaip metro, praėjimo varteliai. Gal kiek ir griozdiška, bet taupo tavo pinigėlius. Jau matau suktas šypsenas jūsų veiduose, taigi autobuse trejos durys, kai pikas, kas ten sugaudys per kurias tu įlipai ir ramiai zuikiu riedi. Ne viskas taip paprasta. Išeiti reikia taip pat per tokius pačius vartelius. O kaip žinia, sukasi jie tik į vieną pusę. Su metro atvažiuojam į centrinę autobusų stotį.

IMG_20190330_081951

Iš čia autobusu, kurio numeris C850 norim nuvažiuoti į tris salas. Deja, nėra užrašų, kur koks autobusas stoja. Reikia žinoti konkretaus autobuso sustojimo vietą. O jų ne taip ir mažai.  Dabar įsivaizduokite, kad tai jūs atsidūrėte šioje situacijoje. Ką darote? Tai žinoma, kad klausiate praeivių kur stoja autobusas C850. Vėl pasikartosiu, jūs klausiate jiems nesuprantama, anglų, kalba. Na gerai, supaprastinkim užduotį, užrašote ant lapuko tą savo C850. Ir vėl visi tik pečiais trauko. Va čia jau nieko nebesuprantu, greičiausiai ir japonas supras ką reiškia C850, čia ar angliškai, ar ispaniškai, tik viena raidė ir trys skaičiai. Pagaliau pasitaikė žmogus šnekantis angliškai. Pasirodo, reikia žinoti ne tą raidę ir skaičius, o kryptį, kur tas autobusas važiuoja. Išsiaiškinam, kad mūsų kryptis – Amador. Dabar jau kiekvienas tau parodys, kur stoja autobusas važiuojantis į Amador. Amador, tai trys salos, sujungtos tarpusavyje keliu. DSC_9293DSC_9219

Labai gražios salos, bet gražiausias, žinoma, vaizdas, atsiveriantis į Panama City.

DSC_9177

DSC_9189

Ir štai tas ekstra atvejis. Labai karšta eiti, o autobuso nesimato. Susistabdom taksi ir važiuojam į Mercado De Mariscos.

DSC_9234

Žuvų turgus.

DSC_9232

DSC_9245

Visko čia daug ir kaip matote nebrangiai.

DSC_9239

Beje, leisiu sau priminti, viskas ne Eurais, bet Balbojais. O dabar pietauti. Čia pat restoranėliai, kur gali užsisakyti bet kokią jūros gėrybę. Žinoma, norime paragauti ceviche.

DSC_9249

Tai žalia žuvis, paruošta atitinkamu būdu, arba jūros gėrybių kokteilis, paruoštas taip pat.

DSC_9250

Jau rašiau, Vietnamas tai jūros gėrybių rojus, bet tokio skonio dar neragavome. Labai, labai rekomenduoju paragauti. Tiesa, tai nėra nacionalinis Panamos valgis, bet vietiniai sako, kad ceviche kilusi iš Panamos. Jau pats laikas keliauti atgal į autobusų stotį, o iš ten prie Panamos kanalo. Jau žinome, kad važiuosim į Miraflores, tai kur stoja autobusas, parodo pirmas sutiktas praeivis. Miraflores, tai vieni pirmųjų Panamos kanalo vartų.

DSC_9303

Rekomenduojama čia atvykti po pietų, tada daugiau laivų pro vartus plaukia.

DSC_9310

Ir iš tikrųjų, kai tik atvažiuojam, į šliuzą įplaukia pora mažų laivelių ir vienas, na, ne tai, kad didelis, bet toks didelis, kad atrodo jis netilps į šliuzą.

DSC_9313

Jei pirmi laiveliai patys įplaukė į šliuzą, tai pDSC_9315askutinį traukė traukinukai.


Lygių skirtumas tarp šliuzų gal kokie dešimt metrų, o gal ir daugiau.

DSC_9304

Bent jau aš maniau, kad kol išlygins vandens lygius, praeis valanda, ar dar daugiau. Nieko panašaus. Kelios minutės ir lygiai vienodi, vartai atsidaro ir mažieji patys, o dičkį traukinukai išvelka į sekantį lygį.

DSC_9315

DSC_9322

Na, o mums metas į viešbutį. Anksti ryte keliaujam į oro uostą, skrendame į Davidą.

13 thoughts on “Panama”
  1. Kaip manote ka geriau aplankyti Azerbaidzena ir Baku ar Armenija su Jerevanu?

  2. Apie Armenija bus sekantys mano straipsniai – galima bus susidaryti ispudi – sakyciau bendrame kontekste tai unikali salis. O apskritai, kiekviena salis savaip grazi, viskas priklauso nuo prioritetu. Pvz. Tbilisi, Baku ir Jerevanas labai skirtingi.

  3. Suintrigavot. Beje, apie pakeleivius, palydoves ir policininkus būtų labai įdomu paskaityti 🙂

  4. Labai idomu butu suzinoti kaip uzsisakyti vizas, ar reikia vaziuoti i ambasada, ar uztenka visa aproval letter uzsakyti per interneta , kai veliau viza atsiuncia i emaila? Aciu

  5. Sveiki,

    vasaros gale skrendame į Baku. Vizas gavome, bet ar to užtenka? Nes keistai atrodo, jog kreipiantis į konsulatą reikalaujama labai daug dalykų, o registruojantis e būdu – nieko. Tad ar oro uoste nereikalauja sveikatos, kelionės draudimo ir pan.? Užtenka tik e vizos kopijos ir paso?

    ačiū 🙂

  6. Sveiki,
    Anksciau reikalavo is LT pilieciu tiek daug, kad be verslo reikalu nelabai kas skrisdavo. Taip dabar evizos uztenka. O medicinini draudima vis tiek turesite, nors jo ir nepraso.

  7. Ar pirmiausia keliavote į Azerbaidžianą, ar į Armėniją? Man įdomu, ar turint pase Armėnijos įvažiavimo/išvykimo spaudus nebūtų problemų įvažiuoti į Azerbaidžianą? URM tai yra nieko gero nežadantis įspėjimas :). Ir dar mano tradicinis klausimas – ar vienos moterys keliauja po šią šalį?

  8. Taip, iš pradžių Azerbaidžanas, nes su Armenijos antspaudu yra žymiai didesnė tikimybė, kad azerai neįleis – geriau nerizikuoti. Kaukaze saugu, vienos moterys keliauja, bet geriau toms kurios žino rusų kalbą ir gali pasiderėti, kitaip kainos dvigubos-trigubos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *