Velnio bokštas (angl.k Devils Tower) – tai gigantiškas monolitas dunksantis šiaurės rytų Vajominge, Juodųjų kalvų teritorijoje, JAV. Vienišos uolos aukštis siekia 265 metrus, plotis – 85 metrus viršuje ir 300 m. – apačioje. Įspūdingas bokštas matomas daugiau kaip 160 km atstumu. Velnio bokšto uolos keičia spalvą priklausomai ne tik nuo įvairių metų laikų, bet ir nuo paros laiko. Galbūt dėl šios savybės režisieriai jį pamėgo įtraukti į kino juostas, o viename filme jis tapo net erdvėlaivių nusileidimo aikštele.


Geologai mano, kad Velnio bokštą suformavo prieš 50 mln. metų pro uolienų trūkius išsiveržusi vulkaninė lava. Išsilydžiusi lava atvėso, susitraukė ir suformavo vertikalias, šešiakampias kolonas. Tada, minkštesnės uolienos, metams bėgant, sudūlėjo ir atidengė daugiašonių kolonų darinį, iškilusį aukštai virš žemės paviršiaus.


Vietovėje gyvenusios kiovos genties indėnų legenda pasakoja, kad Velnio bokštas atsirado piktam lokiui užpuolus du vaikus. Vaikai, gelbėdamiesi nuo lokio, užšoko ant žemos uolos, o ši bematant ėmusi kilti aukštyn. Lokys dar bandęs prisigauti prie vaikų ropšdamasis ant uolos, bet nesėkmingai, todėl jos paviršiuje liko grioviai.


Tuo tarpu, čejeno genties indėnai laikė jį Blogojo Dievo bokštu, mat manydavo, kad jo viršūnėje gyvenęs baisus dievas, kurio mušamas būgnas griaudėdavo kaip perkūnas.


Pirmą kartą Velnio bokštas buvo įveiktas 1893 metaia, kai tūkstančių žiūrovų akivaizdoje vietos fermeris Williamas Rogersas užsiropštė į jo viršūnę.


1906 metais Velnio bokštas tapo pirmuoju Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės reikšmės gamtos paminklu. Tuo pasirūpino prezidentas Teodoras Ruzveltas. Sakoma, kad nuo uolos viršaus matosi net penkios JAV valstijos – Vajomingas, Montana, Šiaurės Dakota, Pietų Dakota ir Nebraska.


Velnio bokštas jau ištisus šimtmečius traukia lankytojus savo magišku grožiu. Kasmet uolą aplanko daugiau kaip 400 000 turistų. Šalia bokšto yra įrengta daug įdomių pažintinių takų, kuriuos supa nepaprasto grožio laukinė gamta. Uolą taip pat pamėgę alpinistai. O, Amerikos indėnai, Velnio bokštą vis dar laiko šventa vieta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *